סונאטות ופרטיטות (באך)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כתב היד של הדף הראשון, ובו פתיחת האדג'יו מהסונטה לכינור סולו בסול מינור מספר 1 (מתוך שש הסונטות), BWV 1001, מאת יוהאן סבסטיאן באך.

סונאטות ופרטיטות לכינור סולו (רי"ב-1001-1006) הן סט של שש יצירות שהלחין המלחין יוהאן סבסטיאן באך.

הם מכונות לפעמים כ- סונאטות ופרטיטות לכינור סולו בהתאם לכותרותיו של באך בכתב היד של היצירה: ("Partia") ("Partien") היה נפוץ באזורים דוברי גרמנית בתקופתו של באך, ואילו "חלקו" הוצג בסדרה זו במהדורה של באך גזלשאפט משנת 1879, שהפכה להיות משהו סטנדרטי באותה תקופה.

הסט מורכב משלוש סונטות דה קייסה (סונאטה כנסייתית) ושלוש פרטיטות בצורת ריקוד מחולות. הסט הושלם עד 1720, אך לא פורסם עד 1802. היצירות פורסמו באופן מלא בשנת 1803. גם לאחר פרסום זה, התעלמו במידה רבה ממנו עד שהכנר יוסף יואכים החל לבצע את היצירות.

כיום, הסונטות והפרטיטות של באך הן חלק חיוני ברפרטואר הקלאסי של הכינור, והן מבוצעות לעיתים קרובות ומתועדות. שישה סולו לכינור ללא ליווי קונטינואו, כפי שכינה אותם באך, אשר הקים היטב את היכולת הטכנית של הכינור ככלי סולו. היצירות שימשו לעיתים קרובות ארכיטיפים לכלי כינור סולו על ידי דורות של מלחינים מאוחרים יותר, ביניהם יוג'ין ישעיה, ובלה ברטוק. יש הסבורים שהמשמעות המילולית של הכותרת "סולו סאי" של הכותרת (אתה לבד) היא התייחסות מכוונת למותה הפתאומית של אשתו הראשונה, מריה ברברה באך. תאוריה זו נפוצה בקרב מוזיקאים, אך לא בקרב חכמי באך, אם כי נראה שהסימן החריג לשנת ההשלמה על עמוד השער מצביע על תשלום מחווה לאשתו.

אחד מהמופעים המפורסמים ביותר של הסונאטות והפרטיטות הוא הכנר והמלחין ג'ורג'ה אנסקו, שראה את היצירה כ-"ההימלאיה של הכנרים", והקליט את כל הסונאטות והפרטיטות בסוף שנות הארבעים.

היצירות בוצעו על ידי הכנרים והמוזיקאים הבאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתבי יד ומהדורות שפורסמו[עריכת קוד מקור | עריכה]

באך, י. (2001), Günter Haußwald; פיטר וולני, עורכים, שלוש סונטות ושלוש פרטיטות לכינור סולו, BWV 1001-1006 (Urtext), Bärenreiter, ISMN 979-0-006-46489-0. הקדמה מאת פיטר וולני, דפים VIII-XII.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סונאטות ופרטיטות בוויקישיתוף