סימורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: עיוותים היסטוריים וטעויות בין לשוניות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אריג משי סאסאני במרכזו סימורג וסביבו פנינים. מהמאה ה-7 לספירה

סִימוּרגפרסית: سیمرغ), הידוע גם בשם אנג'הפרסית: عنقا), הוא השם הפרסי המודרני עבור יצור מעופף מן המיתולוגיה הפרסית. היצור הוא חלק מהאמנות בספרות האיראנית, ומופיע גם במקומות ההיסטוריים של אזרבייג'ן בימי הביניים, האימפריה הביזנטית, ואזורים אחרים שהיו בתוך מעגל ההשפעה התרבותית הפרסית. יצור זה ידוע גם בשם סינא (Pâzand), שהיא ציפור מיתית במיתולוגיה הפרסית. במרוצת השנים, וכחלק מההשפעה האיראנית על האומנות הערבית, אומצה דמותו של הסימורג באומנות הערבית, ומשם אף באומנות האסלאמית.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימורג מתואר באמנות האיראנית כיצור מכונף בצורת ציפור ענקית, אשר ביכולתה לשאת פיל או לויתן. הסימורג נראה כמו סוג של טווס עם ראש של כלב וציפורני אריה, לפעמים גם עם פנים אנושיות. יצור נדיב מטבעו מסוג היונקים, בעל שיניים. יש לו איבה כלפי נחשים, וסביבתו הטבעית היא מקום עם הרבה מים. נוצותיו אמורות להיות בצבע נחושת.

"סי", הרכיב הראשון של השם סימורג, חובר באטימולוגיה עממית של הפרסית המודרנית. ואילו מורג משמע "שלושים". למרות זאת הקידומת אינה קשורה מבחינה היסטורית למקור של סימורג, את השם, "שלושים" קיבל היצור הזה כבסיס לאגדות המספרות, למשל, כי סימורג היה גדול כמו שלושים ציפורים או שלושים צבעים (siræng).

אגדות איראניות אחרות מנסות לבחון מצבה של הציפור שראתה את ההרס של העולם שלוש פעמים. סימורג הם שלושים יצורים באחד, שלמדו כל כך הרבה על החיים כל כך הרבה זמן. הם שלושים כי עליהם להחזיק את הידע של כל ימי עולם. באגדה אחרת, סימורג אמור לחיות 1,700 שנים לפני שהוא צולל בעצמו אל תוך הלהבות (כמו עוף החול).

בתיאטרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות זו מופיעה במחזה הרצאת הציפורים על פי שירתו של פאריד אל-דין אטאר, אמן סופי מן המאה ה-12 שחי באיראן. המחזה עובד בידי ז'אן-קלוד קרייר ופיטר ברוק עבור הצגה בבימוי ברוק שהועלתה בתיאטרון בוף דה נור החל משנת 1978.