לדלג לתוכן

סנונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוחיות עשויות כסף וזהב שהוגשו שהוקדשו כנדרים והוגשו כמנחה לאלה סנונה.

סנונה (Senuna) היא אלה מהמיתולוגיה הקלטית שפולחנה היה נפוץ בבריטניה בתקופה הרומית.

קיומה של האלה לא היה ידוע בעת החדשה עד שנת 2002 עת התגלה אתר פולחן בבאלדוק שבהרטפורדשייר על ידי אלן מיק (Alan Meek). שמה הראשון של האלה כפי שנחשף בחפירות ארכאולוגיות זוהה בטעות כ-"סנואה", אולם קריאה חוזרת של החוקרים, שנעזרו בממצאים נוספים שהתגלו בחפירה, העלתה כי השם הנכון הוא "סנונה".

מפסלי האלה שהתגלו ניתן ללמוד כי בעת המפגש בין התרבות הקלטית לבין התרבות הרומית, זוהתה האלה עם האלה מינרווה מהמיתולוגיה הרומית (בדומה לאלה סוליס שפולחנה היה נפוץ בבאת').

פולחן האלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מממצאים ארכאולוגיים ניתן ללמוד כי פולחן האלה התבצע במעיין אליו נזרקו חפצים פולחניים שהוקרבו לאלה. סביב האגם היו מבני מגורים לעולי הרגל והכוהנים.

כמותם ואיכותם של חפצי הפולחן שנקברו בבאלדוק (ככל הנראה לצורך הגנה עליהם) במהלך המאה השלישית או המאה הרביעית מעידים על כך שמדובר במרכז פולחני גדול.

חפצי הפולחן שהתגלו כללו תכשיטים עשויים זהב ומשובצים אבנים יקרות וחרוזי זכוכית, קמע המתאר אריה דורך על גוגלת שור, וכן פסלים של האלה, המתארים אותה כאישה לבושה גלימה ששערה אסוף. כמו כן התגלו חמש כתובות המוקדשות לאלה והמציינות את שמה.

ממצאים אלה מוצגים כיום בחדר 49 של המוזיאון הבריטי.

ייתכן שמקור שמה של האלה במילה הקלטית הקדומה "seno" - "זקנה". כמו כן ייתכן קשר בין שם האלה לנהר סאונה (שמו הקדום של נהר האלדה של ימינו).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]