מינרווה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מינרווה הייתה אלת החוכמה, התחבולה, המסחר, האמנויות, המדע והמלחמה במיתולוגיה הרומית. כמינרווה מדיקה היא הייתה אלת הרפואה והרופאים. היא נחשבה לממציאת המספרים וכלי הנגינה. מקבילתה היוונית היא האלה אתנה, ומקבילתה האטרוסקית היא האלה מנרווה.

מינרווה, אלת החוכמה והמלחמה הרומאית.

מינרווה הייתה אחת משלוש האלות הבתולות, לצד דיאנה ווסטה. היא שמרה בקנאות על בתוליה, מעולם לא נישאה ולא העמידה צאצאים.

מינרווה הייתה בתו של יופיטר, שליט האלים. בדומה למיתוסים היוונים בנוגע לאתנה, גם המיתוס הרומי מספר שמינרווה לא נולדה בדרך הרגילה, אלא פשוט זינקה כאשה בוגרת וחמושה היטב מראשו של אביה; תמונה זו שבתה את לבם של סופרים ואמנים מערביים במשך כל הדורות.

פולחן[עריכת קוד מקור | עריכה]

למינרווה סגדו בכל איטליה, אולם רק ברומא תוארה כאלת המלחמה. בהתאם, באמנות היא מתוארת, על פי רוב, כאשה הלובשת שריון קשקשים, קסדה ונושאת רומח.

הפסטיבל הרומאי החשוב ביותר לכבודה של מינרווה היה הקווינקואטריה. פסטיבל זה נמשך חמישה ימים, מ-19 במרץ ועד 23 במרץ, ובמהלכו הוקרבו קורבנות לכבוד האלה, נערכו קרבות ראווה של גלדיאטורים ואנשי החינוך - הן מורים והן תלמידים - נהנו מחופשה קצרה. חג נוסף לכבוד האלה נערך ב-13 ביוני. יתרה מזאת, לכבודה של מינרווה היו שני מקומות פולחן, האחד בפומריום (התחום המקודש של העיר) ובנוסף, הוקם מקדש מפואר על הגבעה הקפיטולינית, ושם התבצע פולחנה המרכזי, יחד עם הפולחן ליופיטר וליונו.

ב-207 לפנה"ס, הוקמה גילדת משוררים ושחקנים כדי להיפגש ולהביא מנחה מיוחדת לאלה, בצורת שירה ומשחק, במקדשה של האלה בגבעת אוונטינוס. בין היתר, אחד מחברי הגילדה היה המשורר והמחזאי ליביוס אנדרוניקוס. מקדש מינרווה באוונטין המשיך להיות מרכז חשוב לאמנויות במהלך מרבית שנותיה של הרפובליקה הרומית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.