ספידבול (סם)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קוקאין הרואין
אבקת קוקאין (מימין) והרואין (משמאל)

ספידבול (מאנגלית: "Speedball", מכונה גם Powerballing) הוא מושג המתאר שימוש תוך ורידי בקוקאין והרואין או מורפין יחד באותו מזרק.[1] ישנם המשתמשים בדרך זו בשני מזרקים, אחד בכל זרוע. את הספידבול ניתן גם להסניף, אולם מכורים רבים מעידים כי הסנפה דורשת כמות חומר רבה יותר משמעותית להשגת אותו אפקט.[2] הספידבול המקורי הורכב מקוקאין הידרוכלוריד מעורבב עם מורפין סולפט (כלומר בצורת מלח, מהיבט כימי), בניגוד להרואין.[3]

את המושג "ספידבול" ניתן להשאיל לשילובים דומים אחרים; שילוב של אופיואידים רפואיים, בנזודיאזפינים או ברביטורטים, יחד עם סמים ממריצים ("פסיכו-סטימולנטיים"). שילוב זה של סמים מסוגל לגרום לתלות גופנית חזקה, יחד עם תסמונת נסיגה.

תגובה פיזיולוגית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוקאין פועל כממריץ, בעוד שהמורפין/הרואין פועל כמדכא של מערכת העצבים. שילוב חומרים מסוג אלו נועד לגרום עונג רב על ידי הצפה של אופוריה, המכונה גם "ראש" (מאנגלית: "Rush"). הרגשת ה"היי" ("high") נוצרת בשילוב האפקטים של שני הסמים יחד, וישנה ציפייה להפחתת תופעות הלוואי של כל סם; ההרואין יכול להפחית את התופעות הנלוות לקוקאין לדוגמת חרדה, יתר לחץ דם, פרפורי לב ועוד תופעות המשויכות לממריצים, בעוד שהקוקאין יכול להפחית את תחושת התנומה/ הרגעה החזקה של ההרואין. אמנם זה יעיל במידה מסוימת; הרי הסמים הסטימיולנטים מעוררים את מערכת העצבים הסימפתטית, והסמים המדכאים מעוררים את מערכת העצבים הפאראסימפתטית: שתי המערכות המווסתות את תגובת הילחם או ברח ("Fight or Flight") ופעולת מנוחה ועיכול ("Rest & Digest"), בהתאמה. פעילות סימולטנית של שני מסלולים אלו היא זו שבדרך כלל שומרת על ההומאוסטאזיס בגוף. בנוסף, על ידי דיכוי תופעות הלוואי הטיפוסיות השליליות של שני הסמים, המשתמש עשוי להאמין לשווא כי סבילותו הגופנית לסם גבהה, או שמע הוא פחות "בהשפעה" משהוא באמת. דבר זה יכול לגרום למשתמשים לשיפוט לקוי לגבי כמות הסם הנצרך, לעיתים אף בצורה אנושה.

מכיוון שההשפעה הממריצה של קוקאין מתפוגגת מהר יותר מההשפעה המדכאת של הרואין או מורפין, לעיתים מתרחש דיכוי נשימתי מסוכן. דבר זה קורה כאשר פגה השפעת הקוקאין ונשארת רק זו של ההרואין, במלוא עוצמתה, כיוון שלעיתים הייתה גבוהה מדי כבר בעת צריכתה. התחושה הכוזבת של סבילות גופנית, כפי שמתוארת לעיל, היא זו הגורמת לרוב למנת יתר מושהת. צורה זו של מנת יתר היא ככל הנראה גורם המוות העיקרי מספידבולים.

מקרי מוות בולטים המיוחסים לשימוש בספידבול[עריכת קוד מקור | עריכה]

משתמשים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1996, דייב גהאן סולן הלהקה דפש מוד, לקה בהתקף לב בעקבות מנת יתר מספידבול, אך שרד. המוזיקאי האמריקאי סטיבן אדלר לקה בשבץ לאחר שימוש בספידבול, דבר שהשאיר אותו עם פגם דיבור קבוע.[17]בין הסלבריטאים שהודו כי השתמשו בספידבול ניתן למנות את החצוצרן צ'ט בייקר (בסרט הדוקומנטרי משנת 1988 "Let's Get Lost"). נגן הגיטרה הבולט דייב מאסטיין והבסיסט דייוויד אלפסון מהלהקה מגאדת'. נגן הבס ג'ק ברוס מלהקת הרוק קרים (כפי שציין בריאיון עם דיילי רקורד בשנת 2009), ניקי סיקס (בספרו האוטוביוגרפי The Heroin Diaries: A Year in the Life of a Shattered Rock Star), אנתוני קידיס (בספרו הביוגרפי Scar Tissue), קורט קוביין (מהביוגרפיה Heavier Than Heaven), דייוויד קרוסבי, ג'רי גרסיה סולן להקת גרייטפול דד, מיילס דייוויס,[18] וסלאש, אשר סבל מדום לב למשך 8 דקות עקב השימוש בסם, אך הצליח להשתקם.[19]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

התמכרות לסמים

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Healing Addiction: An Integrated Pharmacopsychosocial Approach to Treatment, Wiley-Interscience, 2007, p. 122
 2. ^ Heroin: Shooting vs Snorting, Bluelight.org (באנגלית אמריקאית)
 3. ^ Original Speedball
 4. ^ 1 2 3 4 "Death by Drugs: Fatal Celebrity Drug and Alcohol Addictions". gatehouseacademy.com. נבדק ב-27 במרץ 2010. {{cite web}}: (עזרה)ht
 5. ^ "Chris Farley's Death Laid to Drug Overdose". New York Times. 3 בינואר 1998. נבדק ב-24 ביוני 2010. {{cite news}}: (עזרה)
 6. ^ Peacock, Tim (1 באוקטובר 2002). "OBITUARY: ZAC FOLEY". whisperinandhollerin.com. נבדק ב-5 במאי 2010. {{cite web}}: (עזרה)
 7. ^ Associated Press (27 בדצמבר 2005). "Report: Mitch Hedberg died of drug overdose". {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ "Philip Seymour Hoffman Killed By Massive OD Heroin, Coke, Rx Meds". TMZ. 28 בפברואר 2014. {{cite web}}: (עזרה)
 9. ^ Coroner: Philip Seymour Hoffman died of acute mixed drug intoxication. CNN.com. Retrieved on 2014-05-12.
 10. ^ hoffman-died-from-speedball-drug-mixture/ "Hoffman Died from Toxic Drug Mixture". {{cite web}}: Check |url= value (עזרה)
 11. ^ "UK artist Sebastian Horsley dies of overdose". Ninemsn. 18 ביוני 2010. אורכב מ-המקור ב-2012-07-14. נבדק ב-16 ביוני 2010. {{cite web}}: (עזרה)
 12. ^ "Report: Kris Kross' Chris Kelly Autopsy Complete". MTV. נבדק ב-3 במרץ 2013. {{cite web}}: (עזרה)
 13. ^ "Death of River Phoenix Is Linked To Use of Cocaine and Morphine". The New York Times. 13 בנובמבר 1993. נבדק ב-19 במרץ 2013. {{cite news}}: (עזרה)
 14. ^ Rolling Stone artists biography Search for "The Grateful Dead"
 15. ^ The Billboard guide to contemporary Christian music By Barry Alfonso. p. 243
 16. ^ "Report: Staley Died Of Heroin/Cocaine Overdose". Billboard. נבדק ב-29 באפריל 2010. {{cite web}}: (עזרה)
 17. ^ Himmelsbach, Eric (8 ביולי 2004). "Little Drummer Boy Lost". LA CityBeat. Southland Publishing. {{cite journal}}: (עזרה)
 18. ^ Davis, Miles; Troupe, Quicy (1990). Miles: The Autobiography. Simon & Schuster. p. 335. ISBN 978-0-671-72582-2.
 19. ^ Hudson, Saul (2007). Slash. United States: HarperEntertainment. p. 480. ISBN 978-0-06-135142-6.