ספר מצוות גדול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Disambig RTL.svg המונח "סמ"ג" מפנה לכאן. לערך העוסק בסיירת של משמר הגבול הישראלי, ראו סיירת משמר הגבול.
ספר מצוות גדול
שער ספר מצוות גדול ונציה ה'ש"ז
שער ספר מצוות גדול ונציה ה'ש"ז
מידע כללי
מאת רבי משה מקוצי
תורגם לשפות לטינית
סוגה מניין המצוות
הוצאה
מקום הוצאה ונציה
תאריך הופעה ראשונה ה'ש"ז
מהדורות נוספות
פרשנים רבי יצחק מקורביל, רבינו פרץ, רא"ם, מהרש"ל ועוד
קישורים חיצוניים
HebrewBooks 9079

ספר מצוות גדול (סמ"ג) הוא ספר הלכה יהודי המבאר את יסודות תרי"ג מצוות לפי התלמוד והפוסקים. הספר נכתב בידי הרב משה מקוצי בשנת 1250 (ה' אלפים י') והודפס לראשונה בשנת 1488.

הספר מהווה עיבוד של דרשותיו של רבי משה והוא מחולק לשני חלקים: מצוות עשה ומצוות לא תעשה. הרמב"ם היווה מקור מרכזי עבור רבי משה בכותבו את ספרו. דברי הרמב"ם מצוטטים כמעט בכל עמוד מעמודי הספר אם כי לאו דווקא באזכור שמו של הרמב"ם לצדם. כמו כן מוזכרים בספר דברי חז"ל ודברי הראשונים מצרפת ואשכנז.

מטרת החיבור[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי משה כותב בהקדמה לחיבורו שהרבה אנשים ביקשו ממנו לכתוב יסודות לתרי"ג מצוות. לאחר שסירב מספר פעמים ראה מראה בחלום, וכך הוא מתאר:

"בתחילת האלף השישי בא אלי עניין מראה בחלום: "קום עשה ספר תורה משני חלקים". ואתבונן על המראה, והנה השני חלקים לכתוב ספר מצוות עשה בחלק אחד וספר מצוות לא תעשה בחלק שני. ולכן הנני משה בן יעקב נתתי את פני לחבר שני הספרים..."

הקדמה לספר

רבי משה מוסיף עוד בהקדמה שהוא כתב את הספר כדי לתת כלי עזר לרוצים לקיים את מצות תלמוד תורה בשלמות.

פירושים על הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פירושים רבים נכתבו על ספר זה[1], ביניהם הערות של רבי אייזיק שטיין, ופירושיהם של הרב אליהו מזרחי ומהרש"ל, וכן הספר "ברית משה" שנכתב על יד רבי משה חיים בן רבי אברהם אהרן.

הספר המפורסם ביותר שנכתב על "ספר מצוות גדול" הוא ספר מצוות קטן שנכתב על ידי רבי יצחק מקורביל כקיצור של הספר, עם הגהות של רבנו פרץ[2] שנדפסו איתו ואף התערבבו במקרים רבים עם גוף דבריו, וכן עם הגהות נרחבות מאת רבי משה מציריך המכונות הסמ"ק מצוריך.

קיצור ספר מצוות גדול מאת רבי אפרים בן אברהם, נדפס על ידי יהושע הורביץ בקובץ על יד תשס"ד, וכספר נפרד בהוצאת מאגנס, וכן קיצור סמ"ג אשר יצא לאור על ידי סבסטיאן מינסטר יש אומרים שהוא גם מחברו ויש אומרים שהוא רק המוציא לאור, ומחבר אלמוני או רבי אברהם סבע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • צ' מלאכי, פירושים לסמ"ג וסמ"ק, קריית ספר מא (תשכ"ו), 392-396

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו פירוט כאן.
  2. ^ ראו צ' מלאכי, פירושים לסמ"ג וסמ"ק, קרית ספר מא (תשכ"ו), 392-396