ספר משחק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ספר משחק הוא ספר בעל קו עלילה מתפצל ואינטראקטיבי, המאפשר ליצור סיפור שונה בקריאה חוזרת.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר משחק מחולק לקטעים ממוספרים, המסתיימים בהפניה לקטע חדש או בשורה של בחירות. חלק מספרי המשחק משלבים בתוכם גם טכניקות של משחקי תפקידים, ולוקחים בחשבון גורמים כמו יכולותיו של הגיבור, החפצים שהוא סוחב עמו ומידת הקושי של פעולותיו. לרוב מתבקש הקורא לבצע מעקב מתמשך אחר דמותו: מצב בריאותה (בנקודות פגיעה), מיומנותה בכישרונות שונים, החפצים שברשותה, ועוד. המעקב מתבצע באמצעות דף דמות. ספרי משחק כוללים סופים שונים:

  • לפחות סוף אחד טוב, בו הקורא מגיע לפתרון הרצוי: הגיבור משיג את מטרתו.
  • סופים של כישלון, בהם הגיבור בדרך כלל מת. לעיתים קטעים כאלו ינחו את הקורא להתחיל את הספר מחדש.
  • סופים שאינם הפתרון האידיאלי, אך מהווים סיום לסיפור.

ספרי משחק מתורגמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק קטן מספרי המשחק שיצאו לאור בארצות הברית תורגם לעברית. עד היום תורגמו כעשרים ספרים מסדרת "בחר את דרכך" (אנ'), כמה עשרות מתוך סדרת "עשה לעצמך צמרמורת" (ספרי משחק מסוגת האימה תחת הלוגו של סדרת "צמרמורת" של ר.ל. סטיין), שני ספרים מסדרת "אתגר בחלל" ("Star Challenge") מאת כריסטופר בלאק, שני ספרים ראשונים מסדרת "הזאב הבודד" וארבעה ספרים מסדרת "הארצות הקסומות" של דייב מוריס וג'אמי טומסון תורגמו והוצאו לאור על ידי הוצאת אסטרולוג. (מתוך שישה אשר נכתבו באנגלית בשנות ה-90 של המאה ה-20, ושנים עשר מתוכננים - אחד מהם יצא ב-2018 כחלק מקמפיין Kickstarter משנת 2015, שניים וחצי עשורים לאחר יציאת הספרים המקוריים[1]).

בארצות הברית, תחת המותג Fighting Fantasy, יצאו לאור כמה עשרות ספרים שתורגמו לעברית תחת שתי הוצאות שונות. "המכשף מפסגת הר האש", "מסעות החללית 'הנודד'", "מסעות החללית 'הנודד' 2", "מאבק הנסיכים" ו"רוצח בחלל" יצאו לאור תחת הוצאת עם עובד. לעומת זאת, סדרת הספין אוף של סטיב ג'קסון שנקראה "Sorcery!" ולה ארבעה ספרים המתארים הרפתקה אחת בהמשכים, יצאה לאור בעברית תחת הוצאת "אופוס" והמותג כישוף! תחת אותה סדרה בעברית, תורגמו שבעה ספרי משחק נוספים של Fighting Fantasy העומדים בפני עצמם ואף שיטת משחקי תפקידים של Fighting Fantasy, שתורגמה לספרים מספר 6 ו-7 של כישוף!.

ספרי משחק מקוריים בעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמה ספרי משחק מקוריים יצאו לאור בעברית, הראשון הוא "האבן השחורה מקברי הקודש" מאת ערן רביב ויואב ירסקי, השני הוא "שכחו אותי במדבר - אתה הגיבור 3" מאת אבנר גפני ובשנת 2006 יצא ספר משחק ישראלי רחב יריעה (776 קטעים), הנקרא "לשחק באור המנסרה", מאת דסי אלבר. ב-2022 יצא ספר משחק מקורי נוסף, "הפללה בשלושה נעלמים" מאת נחמן גרשונוביץ, ספר זה אינו בסוגת הפנטסיה או המדע הבדיוני אלא בסוגת המסתורין-חקירה, בו נכנס הקורא לנעליו של חוקר פרטי בניסיון לפתור פרשיית רצח.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]