עגורן נייד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עגורן נייד מדגם ליבהר LTM 1200-5.1
עגורן נייד עם כושר הנפה של 130 טונות
עגורן נייד זחלי

עגורן נייד או מנוף נייד הוא עגורן כבד המותקן על גבי משאית כבדה, ותפקידו להניף משא כבד באתרי בנייה, עבודות תשתית (כגון בניית גשרים), מחצבות וכן משמש להקמת עגורני צריח באתרי בנייה. לעגורנים כאלו יש כושר הנפה של כמה עשרות עד כמה מאות טונות, ובגדולים שבהם אפילו 1000 טונות ומעלה.

מבנה והנדסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העגורן הנייד מורכב לרוב על גבי משאית כבדה בעלת מספר רב של גלגלים גדולים (לרוב 10), מאחר שהוא גדול מאוד וכבד (יותר מ-15 טונות), ויש לפזר את משקלו הרב על פני הכביש. מנוף כזה מסומן כ-AT, קיצור של All-Terrain, "כל-שטח". יש גם עגורנים ניידים שנעים על גבי זחלים, והם מיועדים בעיקר לאתרי עבודה שבהם אין דרכים סלולות ולא מורשים לנוע על כבישים. מנוף כזה מסומן כ-RT, קיצור של Rough-Terrain, "שטח מחוספס". בנוסף, המרכב כולל חצובות (רגליים מייצבות) ומשטח למשקולות שמונעות מהעגורן להתהפך[1]. תא המפעיל של המנוף לרוב נפרד מתא הנהג של המשאית, על מנת להקנות ראות מקסימלית הן בתפעול העגורן והן בנהיגה בכביש.

העגורן עצמו מורכב מזרוע טלסקופית (Boom) שנפתחת לאורך של כמה עשרות מטרים. בקצה יש כבל חזק עם וו המחובר למערכת גלגלות. עגורנים כבדים יותר כוללים גם תורן נוסף, שמתחבר למשקולת כבדה ומטרתו לאזן את הכלי, לתמוך בזרוע ההנפה הראשית ולמנוע מהעגורן להתהפך בגלל משא כבד מידי.

שימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעגורנים הניידים שימושים רבים:

בישראל מפעילות העגורנים הניידים הגדולות ביותר הן קבוצת תעבורה ומנופי אבי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עגורן נייד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו Counterweight בוויקיפדיה באנגלית.