עקמת הפין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף עקמת פין)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תרשים של מבנה הפין. שני העיגולים הוורודים במרכזו מדמים את הקורפוסים. היעדר אחידות בין הקורפוסים עלול לגרום לעקמת פין.

עקמת הפין באדם מבוגר היא מצב בו הפין אינו ישר לפחות בעת זקפה, בין אם בשל סטייה אופקית (שמאלה או ימינה), אנכית (למעלה או למטה), או אף שילוב מסוים של סטיות כאלו, באופן הגורם עקה נפשית ולעיתים גם כאב גופני.

רבים ממקרי עקמת הפין נגרמים משוני בין האורכים של הקורפוסים שבתוך הפין (בתוך הפין ישנם שני קורפוסים שהם מבנים דמויי צינור הקובעים את מידת היושרה של הפין)[א].

עקמת פין מולדת נובעת בדרך כלל מקורפוס אחד ארוך ממשנהו ועקמת פין סיבוכית נובעת מסיבוך ניתוחי כמו מסיבוך ניתוח מילה[1][2][3]. גורם אפשרי נוסף לעקמת פין הוא מחלת פיירוני.

הטיפול בעקמת הפין לסוגיה השונים הוא לרוב ניתוחי אך ייתכנו גם טיפולים נוספים (בעיקר בעקמות פין ממחלת פיירוני). ניתוחי עקמת הפין מבוצעים על ידי רופאים שהתמחו באורולוגיה (קרי, אורולוגים) אשר להם תת-התמחות ספציפית בתחום זה. מטרת הטיפולים לצמצמם את העקמת עד 99% כך שלא תטריד את הפרט ולכל הפחות לא תפריע לו לתפקד מינית.

סוגים של עקמות פין[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. עקמת פין מולדת: עקמת פין עם גורם אפשרי אפיגנטי המתאפיינת בדרך כלל בקורפוס אחד ארוך יותר ממשנהו.
 2. עקמת פין סיבוכית: ניתוחים שונים בפין עלולים להסתיים בסיבוך ודוגמה אפשרית לכך היא סיבוך אפשרי של אובדן עור בניתוח מילה בתינוקות העלול להביא לצמיחה לא סדירה של העור עם השנים ולתסביב הפין[2] ואף להצטלקות[4] או כאשר המילה בוצעה כאשר הייתה דלקת בפין[3].
 3. עקמת פין ממחלת פיירוני: עקמת פין הנובעת מפלאק קולגן הנוצר בפין ומתנגש בקורפוס אחד לפחות בעת זקפה כך שנוצרת עקמת אחת או יותר בפין.

עקמת הפין יכולה להופיע לצד תסביב[5], המיאטוס, או היפוספדיאס[6], אם כי אין הכרח לכך ומקרים רבים של עקמת פין אינם כוללים תופעות אלה.

בדיקה בסיסית לאבחנה מבדלת בין סוגים שונים של העקמות יכולה להתבצע בבדיקת מישוש של הפין של עד 20 שניות לערך, לאחר יצירת זקפה מלאכותית בהזרקת חומר מעורר זקפה.

טיפול בעקמת הפין ממחלת פיירוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מחלת פיירוני

הטיפול בעקמת פין ממחלת פיירוני הוא פירוק של כל פלאק קולגן שנוצר בפין בעת המחלה. הטיפול המסורתי הוא פומי (טיפול בכדורים) כמו עם אוקסופורין, קולכיצין ועוד אשר בכוחם לפרק פלאקים מסוימים. ישנם גם טיפולי זריקות כמו של התרופה זיאפלקס (xiaflex) אשר לפי מחקרים מסוימים בכוחה לפרק פלאקים מסוימים[7][8]. פלאקים שאינם מגיבים לטיפול פומי, או לטיפול בזריקות, ניתן בדרך כלל להסיר בניתוח[9].

טיפול בעקמת פין מולדת או סיבוכית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטיפול בעקמת פין מולדת או סיבוכית הוא בדרך כלל ניתוחי בהרדמה כללית[10] אז תופרים את הקורפוס הנתפס כבעייתי אל תוך עצמו במוקדים שונים בתפרי קיפול (פליקציות), עד לכדי יישור. סוג ניתוח אחד הוא בחוטים קבועים וסוג ניתוח שני הוא בחוטים נמסים.

ניתוח עם חוטים קבועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוג ניתוח הזמין משנות ה-60[11][12] במהלכו מבוצעת פליקציה אחת או יותר עם חוטים קבועים, כלומר שנשארים בתוך גוף האדם באופן כללי לכל חייו למניעת העקמת[13][14][15][16]תבנית:Polyethylene terephthalate הוא דוגמה לחומר חוט קבוע.. תופעות לוואי ייחודית לסוג ניתוח זה היא חיזוק מועט של החוטים בתפירה (כך שיהפכו לבולטים) או לחלופין השתחררות של תפר אחד או יותר בהחלמה והפיכתם לבולטים גם כן; מה שעשוי להצריך ניתוח חוזר להסרה ואף תפירה מחדש.

הסרה של תפר קבוע ככלל לא תגרום לחזרתה של עקמת משמעותית שכן התפר הקבוע כבר גרם להיווצרות צלקת קורפורלית ששינתה את מבנה הקורפוס.

ניתוח עם חוטים נמסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוג ניתוח חדש המתאפיין בביצוע חתכים במוקדי העקמת בפין לכדי תפירתם בתפרים נמסים כך שתיווצר רקמת צלקת פנימית שבעת זקפה תתמלא בדם ותמשוך את הפין לכיוון הנגדי לעקמת. יתרון הסוג בהיעדר תופעות הלוואי של ניתוח בחוטים קבועים כמו יצירת פליקציה בולטת קבועה או השתחררות תפר אחד או יותר בהחלמה והפיכתו לבולט לכל חיי המטופל. סוג ניתוח התפרים הנמסים מביא הצלחה בהינתן וחתך הצלקת בוצע נאות, ברוחב ועומק מתאימים, ונשאר תפור בלי להיקרע בתקופת ההחלמה עד היווצרות צלקת פנימית ונמס החוטים בשלמותם, אך ככלל אינו יסייע אם התפרים הנמסים ייקרעו בתקופת ההחלמה אם לא יעמדו בלחץ החזק של הזקפות והתדירות בה יתעוררו ושיקול זה קיים בעיקר לגבי בחורים צעירים[17][18] ניתן להקטין הסיכוי לקריעת החוטים הנמסים בטרם עת במתן מדכאי זקפה (דוגמת דיקלופנק או טרבוטלין) בחודש ההחלמה.

תוצאות הניתוחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככלל ניתוחי עקמת הפין משאירים צלקת טבעתית סביב הפין אך עור הפין מתרפא יפה והצלקות בו, בהינתן והתפירה הייתה נאותה, אינן דומיננטיות. הניתוחים מבוצעים בזקפה מלאה (במהלך כל הניתוח מוזרקת לפין תמיסה מעוררת זקפה) והתוצאה מספקת מצמצמת או מונעת את העקמת רק בעת זקפה; עקמת בעת רפיון נשארת לרוב כפי שהייתה טרם הניתוח והניתוחים השונים מצמצמים אותה מעט אם בכלל[19].

ירידה אפשרית באורך הפין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתוחי עקמות מולדות, כלומר עקמות הקשורות בקורפוס אחד ארוך יותר, גורמים לעיתים לקיצור של הפין (שכן תופרים את רקמת הקורפוס הארוך יותר אל תוך עצמו); בעקמות קלות ובינוניות קיצור זה אינו בהכרח משמעותי וייתכן שהפציינט כלל לא יחוש בו.

ניתוח חוזר במקרי כישלון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקרי ניתוחים עם תוצאה לא מספקת ניתן בדרך כלל לנתח מחדש דרך הצלקת החיצונית שכבר נוצרה בניתוח הקודם ובכך להימנע מיצירת צלקת חיצונית נפרדת. בדרך כלל עור הפין נוטה להתרפא יפה ובתפירה נאותה הצלקת החיצונית המושגת בניתוח חוזר איננה משמעותית ותיראה למעשה כחלק מקודמתה.

כיווני טיפול ניסיוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל הנוגע לעקמות הנובעות ממבנה הקורפורה קברנוסה נחקרים כיווני טיפול שונים כגון החלפת הקורפוס הנתפסת כבעייתי בקורפו אשר גודל במעבדה מתאי גזע (להרחבה ראו הנדסת רקמות).

מחלוקות סביב הנושא[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורולוגים מסוימים ואחרים המתנגדים למילה דיווחו כי הסרה יתרה של העורלה בתינוקות, יכולה לגרום לחוסר עור שמביא עמו עקמת הפין. כמו כן, יש הממליצים שלא למול בהינתן וישנה עקמת מולדת שכן הניתוח עלול להחריף את העקמת ולחבל בהצלחת טיפול מאוחר יותר[2][20].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עקמת הפין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ המונח "קורפוסים" הוא קיצור נפוץ למונח הארוך יותר ברבים "קורפורה קברנוסה" (corpora cavernosa) שהוא המינוח לתאר את שתי היחידות של "קורפוס קברנוסום" (corpus cavernosum).


 1. ^ NURSE PRACTITIONER, Volume 5 Number 9: Pages 22-4, May 1984, Penile Adhesion: The Hidden Complication of Circumcision, Katharine A. Gracely-Kilgore, R.N., M.S.N., C.P.N.P.
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 מאמר עמדה של צוות בית החולים הפנימי "ליס" ליולדות ונשים, בב"ח איכילוב, תל אביב. "הכל אודות ברית מילה".
 3. ^ 3.0 3.1 ראו פרק סיבוכים, מאמר על ניתוחי מילה מאת הרופא G.W. Kaplan.
 4. ^ EXCESSIVE PENILE SKIN LOSS FROM CIRCUMCISION
 5. ^ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21805016
 6. ^ https://www.cincinnatichildrens.org/health/h/hypospadias
 7. ^ סקירה משנת 2017 של הטיפולים השונים למחלת פיירוני ובניהם Xiaflex.
 8. ^ Biologics. 2015; 9: 107–116. Published online 2015 Sep 29. doi: 10.2147/BTT.S65619 PMCID: PMC4598203 PMID: 26491251 Role of collagenase clostridium histolyticum in Peyronie’s disease Taylor C Peak,1 Gregory C Mitchell,2 Faysal A Yafi,2 and Wayne J Hellstrom2
 9. ^ USCF Medical center - Surgical Treatment for Peyronie's Disease
 10. ^ SX21, Congenital penile curvature (chordee)
 11. ^ במאמר הבא מציינים החוקרים שבחרו להשתמש בחוטים קבועים כי כך השתמשו במקור בשיטת ה 16dot plication.
 12. ^ Our experience with nesbit's procedure for chordee correction
 13. ^ כגון Covidien Ti-Cron 2-0 או Eticon Etibond 2-0
 14. ^ Male Sexual Dysfunction: Pathophysiology and Treatment, by Fouad R. Kandeel, P.427.
 15. ^ [1]
 16. ^ ראו למשל דף מידע על חוטי Ti-Cron, בפיתוח חברת Covidien, אשר משמש לניתוחים אלה.
 17. ^ ראו פסקת סיכום במאמר זה.
 18. ^ מחקר של קבוצת חוקרים מבית החולים האוניברסיטאי הלאומי של טאיוואן שבטאיפיי לפיו 28% מתוך 100% המנותחים חוו כשל בתפרים הנמסים כאשר מצב זה נפוץ בעיקר בבחורים צעירים עד גיל 24 בשל חוזק ותדירות הזקפות.
 19. ^ עקמות מסוימות יכולות להופיע רק במצב זקפה והן לא יקבלו ביטוי משמעותי במצב רפיון. מצב זה נקרא "עקמת צדדית של הפין הזקוף" (LDESP) והוא תואר לראשונה מפי האורולוג המצרי פרופסור אוסאמה שעיר. הטיפול הניתוחי אינו שונה משמעותית מבמצב הרגיל. מאמר מדעי שכתב פרופסור שעיר בנושא.
 20. ^ מאמר על עקמת הפין מצוות המרפאה Urology Associates.


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.