עקמת הפין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף עקמת פין)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תרשים של מבנה הפין. שני העיגולים הוורודים במרכזו הם גופי הקורפורה קברנוסה. מסיבות שונות, קורפורה אחת לפחות יכולה לצמוח ארוך יותר מרעותה או עקום ממנה והדבר יכול לגרום לעקמת במוקד אחד או יותר בפין. בניתוחי עקמות תופרים קורפורה ארוכה או עקומה אל תוך עצמה בכל מוקד רלוונטי, עד להשגת יישור.

עקמת הפין באדם מבוגר היא מצב בו הפין אינו ישר לפחות בעת זקפה, בין אם בשל סטייה אופקית (שמאלה או ימינה), אנכית (למעלה או למטה), או אף שילוב מסוים של סטיות כאלו, באופן הגורם עקה נפשית.

רבים ממקרי עקמת הפין נוגעים לשוני בין אורכי הקורפורות שבתוך הפין (בתוך הפין שזורות שתי קורפורות[א], מבנים דמויי צינור הקובעים את מידת היושרה של הפין). עקמת פין מולדת נובעת מקורפורה אחת הארוכה יותר מרעותה ועקמת פין סיבוכית נובעת מצמיחה מוטה של הפין עם השנים כמו מסיבוך של ניתוח מילה[1][2] (גם במקרה הזה קורפורה מסוימת עקומה מרעותה, אך ככלל איננה ארוכה יותר)[3]. מעבר לכך, עקמת פין יכולה להיגרם גם ממחלת פיירוני.

הטיפול בעקמת הפין לסוגיה השונים הוא לרוב ניתוחי אך ייתכנו גם טיפולים מסוגים נוספים (בעיקר בעקמות פין ממחלת פיירוני). ניתוחי עקמת הפין הם קצרים יחסית לניתוחים אחרים ומבוצעים על ידי רופאים שהתמחו באורולוגיה (קרי, אורולוגים) אשר להם תת-התמחות ספציפית בתחום עקמות הפין. מטרת הטיפולים לצמצמם את העקמת עד 99% כך שלא תטריד את הפרט ולכל הפחות לא תפריע לו לתפקד מינית.

סוגים של עקמות פין[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. עקמת פין מולדת: עקמת פין שגורמיה בעיקר אפיגנטיים והיא מתאפיינת בדרך כלל בקורפורה קברנוסה אחת ארוכה יותר מרעותה.
 2. עקמת פין סיבוכית: ניתוחים שונים בפין עלולים להסתיים בסיבוך ודוגמה אפשרית לכך היא סיבוך בניתוח מילה בתינוקות. אובדן עור הוא סיבוך אפשרי של המילה ועלול להביא לצמיחה לא סדירה של העור עם השנים ולתסביב הפין[2] ואף להצטלקות[4] או כאשר המילה בוצעה כאשר הייתה דלקת בפין[3].
 3. עקמת פין ממחלת פיירוני: עקמת פין הנובעת מפלאק קולגן הנוצר בפין ומתנגש בקורפורה אחת או יותר בעת זקפה כך שנוצרת עקמת אחת או יותר בפין.

עקמת הפין יכולה להופיע לצד תסביב[5], המיאטוס, או היפוספדיאס[6], אם כי אין הכרח לכך ומקרים רבים של עקמת פין אינם כוללים תופעות אלה.

בדיקה בסיסית לאבחנה מבדלת בין סוגים שונים של העקמות יכולה להתבצע בבדיקת מישוש של הפין של עד 20 שניות לערך, לאחר יצירת זקפה מלאכותית בהזרקת חומר מעורר זקפה.

טיפול בעקמת הפין ממחלת פיירוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מחלת פיירוני

הטיפול בעקמת פין ממחלת פיירוני הוא פירוק של כל פלאק קולגן שנוצר בפין בעת המחלה. הטיפול המסורתי הוא פומי (טיפול בכדורים) כמו עם אוקסופורין, קולכיצין ועוד אשר בכוחם לפרק פלאקים מסוימים. ישנם גם טיפולי זריקות של חומרים שבכוחם לפרק פלאקים מסוימים, כמו התרופה זיאפלקס (xiaflex)[7]. פלאקים שאינם מגיבים לטיפול פומי, או לטיפול בזריקות, ניתן בדרך כלל להסיר בניתוח[8].

טיפול בעקמת פין מולדת או סיבוכית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך כלל הטיפול בעקמת פין מולדת או סיבוכית הוא ניתוחי בהרדמה כללית[9] אז תופרים את הקורפורה קברנוסה אל תוך עצמה במוקדים שונים בתפרי קיפול (פליקציות), עד לכדי יישור. קיימים שני סוגים כלליים של ניתוחים כאלה; סוג כללי אחד הוא ניתוח בתפרים קבועים וסוג כללי שני הוא ניתוח בתפרים נמסים. בניתוחים השונים.

ניתוח בתפרים קבועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוג ניתוח הזמין משנות ה-60[10][11] במהלכו מבוצעת פליקציה אחת או יותר עם חוטים קבועים, כלומר שנשארים בתוך גוף האדם באופן כללי לכל חייו למניעת העקמת[12][13][14]. מבחינה כימית החוטים עשויים למשל מפוליאסטר שזור[ב][15] או פוליאתילן טרפטאלאט[ג]. חוטים המוגדרים כקבועים הם בדרך כלל חזקים ביותר כך שאינם נקרעים בזקפות כלל לכל אורך חיי המנותח ומשמשים גם לניתוחים אחרים הנחשבים קריטיים יותר כגון ניתוחים מסוימים באזור הלב (ניתוחים קרדיו-וסקולריים). תופעת לוואי ייחודית לסוג ניתוח זה היא השתחררות של תפר אחד או יותר בהחלמה (loosened stitch); מה שעשוי להצריך ניתוח חוזר להסרה ואף תפירה מחדש.

ניתוח בתפרים נמסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוג ניתוח חדש המתאפיין בביצוע חתכים במוקדי העקמת בפין לכדי תפירתם בתפרים נמסים[ד] כך שתיווצר רקמת צלקת פנימית שבעת זקפה תתמלא בדם ותמשוך את הפין לכיוון הנגדי לעקמת. יתרון הסוג בהיעדר תופעת הלוואי של ניתוח בחוטים קבועים כמו השתחררות תפר אחד או יותר בהחלמה. סוג התפרים הנמסים מביא הצלחה במידת מה בהינתן וחתך הצלקת בוצע נאות, ברוחב ועומק מתאימים, ונשאר תפור בלי להיקרע בתקופת ההחלמה עד נמס החוטים בשלמותם, אך תיתכן בו סבירות נמוכה יותר להצלחה אם התפרים הנמסים ייקרעו בתקופת ההחלמה אם לא יעמדו בלחץ החזק של הזקפות והתדירות בה יתעוררו ושיקול זה קיים בעיקר לגבי בחורים צעירים[16][17] אך ניתן להקטין הסיכוי לקריעת החוטים הנמסים בטרם עת במתן מדכאי זקפה (דוגמת דיקלופנק או טרבוטלין) למשך חודש ההחלמה ובכך להגדיל הסיכוי להצלחה.

תוצאות הניתוחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככלל ניתוחי עקמת הפין משאירים צלקת טבעתית סביב הפין אך עור הפין מתרפא יפה והצלקות בו, בהינתן והתפירה הייתה נאותה, אינן דומיננטיות. הניתוחים מבוצעים בזקפה מלאה (במהלך כל הניתוח מוזרקת לפין תמיסה מעוררת זקפה) והתוצאה מספקת מצמצמת או מונעת את העקמת רק בעת זקפה; עקמת בעת רפיון נשארת לרוב כפי שהייתה טרם הניתוח והניתוחים השונים מצמצמים אותה מעט אם בכלל[18].

ירידה אפשרית באורך הפין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתוחי עקמות מולדות, כלומר עקמות הקשורות בקורפורה אחת ארוכה יותר, גורמים לעיתים לקיצור של הפין (שכן תופרים את רקמת הקורפורה הארוכה יותר אל תוך עצמה); בעקמות קלות ובינוניות קיצור זה אינו בהכרח משמעותי וייתכן שהפציינט כלל לא יחוש בו.

ניתוח חוזר במקרי כישלון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקרי ניתוחים עם תוצאה לא מספקת ניתן בדרך כלל לנתח מחדש דרך הצלקת החיצונית שכבר נוצרה בניתוח הקודם ובכך להימנע מיצירת צלקת חיצונית נפרדת. בדרך כלל עור הפין נוטה להתרפא יפה ובתפירה נאותה הצלקת החיצונית המושגת בניתוח חוזר איננה משמעותית ותיראה למעשה כחלק מקודמתה. הסרה של חוטים קבועים לא תביא לחזרת העקמת המקורית שכן החוטים הקבועים כבר שינו את האנטומיה של הקורפורות אך אין זה גורע צורך בתפירת מוקדים נוספים, אם ישנו.

כיווני טיפול ניסיוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעקמות מולדות לטרליות קלות או סיבוכיות לטרליות קלות, שכביכול אינן מצריכות ניתוח, נחקר הכיוון של יצירת פלאק מלאכותי נגדי לעקמת על ידי הזרקת חומר מילוי קבוע לפין.

בכל הנוגע לעקמות הנובעות ממבנה הקורפורה קברנוסה נחקרים כיווני טיפול שונים כגון החלפת הקורפורה הנתפסת כבעייתית בקורפורה מלאכותית (תותבת) או אף בהנדסת רקמות (גידול קורפורות במעבדה מתוך תאי גזע).

מחלוקות סביב הנושא[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורולוגים מסוימים ואחרים המתנגדים למילה דיווחו כי הסרה יתרה של העורלה בתינוקות, יכולה לגרום לחוסר עור שמביא עמו עקמת הפין. כמו כן, יש הממליצים שלא למול בהינתן וישנה עקמת מולדת שכן הניתוח עלול להחריף את העקמת ולחבל בהצלחת טיפול מאוחר יותר[2][19].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עקמת הפין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ המונח "קורפורות" הוא קיצור נפוץ למונח הארוך יותר ברבים "קורפורה קברנוסה" שהוא המינוח לתאר את שתי היחידות של "קורפוס קברנוסום" (Corpus Cavernosum).
 2. ^ braided polyester
 3. ^ polyethylene terephthalate
 4. ^ דוגמת Vycril 3-0


 1. ^ NURSE PRACTITIONER, Volume 5 Number 9: Pages 22-4, May 1984, Penile Adhesion: The Hidden Complication of Circumcision, Katharine A. Gracely-Kilgore, R.N., M.S.N., C.P.N.P.
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 מאמר עמדה של צוות בית החולים הפנימי "ליס" ליולדות ונשים, בב"ח איכילוב, תל אביב. "הכל אודות ברית מילה".
 3. ^ 3.0 3.1 ראו פרק סיבוכים, מאמר על ניתוחי מילה מאת הרופא G.W. Kaplan.
 4. ^ EXCESSIVE PENILE SKIN LOSS FROM CIRCUMCISION
 5. ^ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21805016
 6. ^ https://www.cincinnatichildrens.org/health/h/hypospadias
 7. ^ סקירה משנת 2017 של הטיפולים השונים למחלת פיירוני ובניהם Xiaflex.
 8. ^ USCF Medical center - Surgical Treatment for Peyronie's Disease
 9. ^ SX21, Congenital penile curvature (chordee)
 10. ^ במאמר הבא מציינים החוקרים שבחרו להשתמש בחוטים קבועים כי כך השתמשו במקור בשיטת ה 16dot plication.
 11. ^ Our experience with nesbit's procedure for chordee correction
 12. ^ כגון Covidien Ti-Cron 2-0 או Eticon Etibond 2-0
 13. ^ Male Sexual Dysfunction: Pathophysiology and Treatment, by Fouad R. Kandeel, P.427.
 14. ^ [1]
 15. ^ ראו למשל דף מידע על חוטי Ti-Cron, בפיתוח חברת Covidien, אשר משמש לניתוחים אלה.
 16. ^ ראו פסקת סיכום במאמר זה.
 17. ^ מחקר של קבוצת חוקרים מבית החולים האוניברסיטאי הלאומי של טאיוואן שבטאיפיי לפיו 28% מתוך 100% המנותחים חוו כשל בתפרים הנמסים כאשר מצב זה נפוץ בעיקר בבחורים צעירים עד גיל 24 בשל חוזק ותדירות הזקפות.
 18. ^ עקמות מסוימות יכולות להופיע רק במצב זקפה והן לא יקבלו ביטוי משמעותי במצב רפיון. מצב זה נקרא "עקמת צדדית של הפין הזקוף" (LDESP) והוא תואר לראשונה מפי האורולוג המצרי פרופסור אוסאמה שעיר. הטיפול הניתוחי אינו שונה משמעותית מבמצב הרגיל. מאמר מדעי שכתב פרופסור שעיר בנושא.
 19. ^ מאמר על עקמת הפין מצוות המרפאה Urology Associates.


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי