עקמת הפין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף עקמת פין)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תרשים של מבנה הפין. ניתן לראות במרכזו שני עיגולים ורודים גדולים, אלו הם שני גופי הקורפורה קברנוסה. מסיבות שונות, קורפורה אחת לפחות יכולה לצמוח ארוך יותר מרעותה או עקום ממנה והדבר יכול לגרום לעקמת במוקד אחד או יותר בפין. בניתוחי עקמות תופרים קורפורה ארוכה או עקומה אל תוך עצמה בכל מוקד רלוונטי, עד להשגת יישור.

עקמת הפין היא מצב בו הפין אינו ישר לפחות בעת זקפה[1][2], בין אם מתוקף סטייה אופקית (שמאלה או ימינה), אנכית (למעלה או למטה), או אף שילוב מסוים של סטיות כאלו.

עקמת הפין יכולה להיגרם מסיבות גנטיות, אפי-גנטיות, או סביבתיות-טרואמטיות (ראו למשל עקמת מתוקף מחלת פיירוני ואף עלו טענות לעקמת כסיבוך אפשרי של ניתוח מילה[3][4]) אם כי המחקר אודות הגורמים לבעיה אינו רב ולפיכך, במקרים רבים קשה לבצע אבחנה מבדלת לגורם העקמת ולהכריע את הסיבה המדויקת להופעתה.

רבים ממקרי עקמת הפין נוגעים לצורה לא אחידה של הקורפורות (לאורך הפין שזורות שתי קורפורות[5] שהן מבנים דמויי צינור, הקובעים את מידת היושרה של הפין). עקמת יכולה לנבוע כאשר קורפורה אחת ארוכה יותר מרעותה (עקמת פין מולדת), מצמיחה עקומה של הפין עם השנים מתוקף סיבוכים שונים של מילה (גם במקרה הזה קורפורה מסוימת עקומה מרעותה, אך על פי כלל איננה ארוכה יותר)[6] ואף מבעיות אחרות כגון מחלת פיירוני.

הטיפול בעקמת הפין לסוגיה השונים הוא לרוב ניתוחי בהרדמה כללית, אם כי לעקמות הנובעות ממחלת פיירוני מוצע לרוב גם טיפול בזריקות או טיפול פומי (בכדורים). ניתוחי עקמת הפין הם קצרים יחסית לניתוחים אחרים והם מבוצעים על ידי רופאים שהתמחו באורולוגיה (קרי, אורולוגים) אשר להם תת-התמחות ספציפית בתחום עקמות הפין. שיטה ניתוחית נפוצה לניתוחים אלה היא שיטת הפליקציה (Plication) והיא באופן מסורתי מבוצעת עם חוטים קבועים, אם כי יש אורולוגים שמעוניינים לנסות לבצעה עם חוטים נמסים במקום זאת.

ברוב הניתוחים מבוצע תפר נגדי (קונטרה-לטרלי) לעקמת הגורם קיבוע ויישור של הקורפורה העקומה לצד הנגדי שלה ובכך מצמצם את העקמת במידת מה, עד 99%.

סוגים של עקמות פין[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • עקמת מולדת[7]: זוהי עקמת שגורמיה מולדים או לא ידועים (אידאופתיים) והיא מתאפיינת בדרך כלל בקורפורה קברנוסה אחת ארוכה יותר מרעותה.
 • עקמת סיבוכית: ניתוחים שונים בפין עלולים להסתיים בסיבוך ודוגמה אפשרית לכך היא סיבוך בניתוח מילה. אובדן עור הוא סיבוך אפשרי של המילה ועלול להתפתח לצמיחה לא סדירה של העור עם השנים ולתסביב הפין[4]ואף להצטלקות[8] או כאשר המילה בוצעה כאשר הייתה דלקת בפין[6].
 • עקמת ממחלת פיירוני: זוהי עקמת הנובעת מפלאק קולגן אשר נוצר בתוך הפין ומתנגש בקורפורה אחת או יותר בעת זקפה כך שנוצר עיקום אחד או יותר בפין. אורולוג יכול לאבחן פלאק זה במרפאתו בבדיקת מישוש בזקפה מלאכותית.

מקרה הדומה לעקמת שגם מטופל על ידי אורלוגים מומחים לעקמות (אך אינו עקמת בפין עצמו) הוא צניחת פין (Penile Drop)[9]. מצב זה נדיר יחסית ומתאפיין בצניחת הפין מטה בעת זקפה מתוקף רפיון של עור בבסיס הפין. הטיפול בכך כרוך ב"פיסול" מחדש של הרקמה הרפויה שבבסיס הפין על ידי תפירתה בהתאם. בניתוח זה נעשה מעין "מינוף" של הפין כולו לניטרול הצניחה.

בעיות נלוות אפשריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקמת הפין יכולה להופיע לצד תסביב[10] או היפוספדיאס[11] אם כי אין הכרח לכך ומקרים מסוימים של עקמת אינם כוללים תופעות אלה.

טיפול בעקמת פין מולדת או סיבוכית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לטכנולוגיה הנפוצה בשנת 2016, הטיפול בעקמת הפין מולדת או סיבוכית הוא אך ורק ניתוחי[12]. קיימים שני סוגים כלליים של ניתוחי עקמת הפין כזו אשר כל אחד מהם יכול להתבצע בשיטות קיבוע שונות. סוג כללי אחד הוא ניתוח בתפרים קבועים וסוג כללי שני הוא ניתוח בתפרים נמסים.

שיטת קיבוע נפוצה ביותר היא שיטת הפליקציה (Penile Plication, ובפרט כפי שתוארה על ידי האורולוג האמריקני ריד נסביט[13]). בשיטה זו תופרים את הקורפורה קברנוסה אל תוך עצמה במוקדים שונים, עד לכדי יישור.

סוג 1 - ניתוח בתפרים קבועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוג ניתוח נפוץ לבעיה זו הוא ניתוח האזור בתפרים קבועים[14], כלומר תפרים שנשארים בתוך גוף האדם, באופן כללי למשך כל חייו (ואף גם לאחר מכן) ומונעים את העקמת[15]. השימוש בתפרים קבועים נחשב לבטוח ומסורתי[16][17] ונעשה בהם שימוש לביצוע הטכניקה המסורתית של פליקציית נסביט (Nesbit plication)[18] אשר פותחה במהלך שנות ה-60. מבחינה כימית, לרוב מדובר בחוטים העשויים פוליאסטר שזור (Braided polyester)[19] או פוליאתילן טרפטאלאט (Polyethylene terephthalate). החוטים יכולים להיות עם או ללא ציפוי מסוים (מעבר לחומר הבסיסי של החוט). חוטים המוגדרים כקבועים הם בדרך כלל חזקים ביותר כך שאינם נקרעים בזקפות שבתקופת ההחלמה או בעשרות השנים לאחריה ונשארים בגוף כל החיים ומשמשים גם לניתוחים אחרים הנחשבים קריטיים יותר כגון ניתוחים מסוימים באזור הלב (ניתוחים קרדיו-וסקולריים).

סוג 2 - ניתוח בתפרים נמסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוג זה של ניתוחי עקמת הפין חדש יחסית ומתאפיין בביצוע חתכים במוקדי העקמת בפין לכדי תפירתם בתפרים נמסים (דוגמת Vycril 3-0) כך שתיווצר רקמת צלקת שכביכול בעת זקפה תתמלא בדם ותמשוך את הפין לכיוון הנגדי לעקמת. שיטה זו מביאה הצלחה במידת-מה, בהינתן וחתך הצלקת בוצע נאות וברוחב ועומק מתאימים ונשאר תפור בלי להיקרע בתקופת ההחלמה. בניגוד לקודמו (תפרים קבועים) קיימת בו סבירות נמוכה יותר להצלחה שכן ייתכן והתפרים ייקרע בתקופת ההחלמה אם לא יעמדו בלחץ החזק של הזקפות והתדירות הספציפית שבה הן יתעוררו ושיקול זה קיים בפרט לגבי בחורים צעירים[20].

קבוצת רופאים מטאיוואן דיווחה על הצלחות אך גם על כשלונות שהתאפיינו בהיקרעות בטרם עת של החוטים (Suture failure)[21]; כך שהפין חוזר בהדרגה למצבו הטבעי כאשר עם הזקפות שבאות אחרי הניתוח, החוטים לא מצליחים להחזיק את הפין בתנוחתו החדשה בעת היווצרות הצלקת וככל שעוברים החודשים הוא חוזר במידת מה (ולמרות הצלקת הפנימית) לצורתו המוקדמת.

על פי המחקר, 28% מתוך 100% הנבדקים בו חוו כשל בתפרים הנמסים והחוקרים דיווחו שכשל בתפרים הנמסים נפוץ יותר בבחורים צעירים מתחת לגיל 24[21], בשל חוזק ותדירות הזקפות.

טיפול עקמת הפין במחלת פיירוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מחלת פיירוני

טיפול נפוץ בעקמת הנובעת ממחלת פיירוני הוא בזריקות של חומר המפרק את פלאק הקולגן הנוצר בעת המחלה כמו התרופה זיאפלקס (Xiaflex)[22], אם כי במקרים מסוימים ייתכן טיפול פומי (טיפול בכדורים) כמו באוקסופורין או קולכיצין שכן מחקרים מסוימים מצאו כי בכוחם של חומרים אלה לפרק פלאקים מסוימים.

פלאקים שאינם מגיבים לטיפול פומי, או לטיפול בזריקות, ניתן בדרך כלל להסיר בניתוח[23].

תוצאות הניתוחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיפולים ניתוחיים בעקמת הפין משאירים לרוב צלקת טבעתית סביב הפין; עור הפין לרוב מתרפא יפה והצלקות בו, בהינתן והתפירה הייתה נאותה, אינן בהכרח דומיננטיות.

מכיוון שניתוחי עקמת הפין בדרך כלל מבוצעים בזקפה מלאה (במהלך כל הניתוח מוזרקת לפין תמיסה מעוררת זקפה) הרי שהתוצאה הסופית אם אכן הושגה מבטלת את העקמת רק בעת זקפה; העקמת בעת רפיון (Flaccid deviation) נשארת לרוב כפי שהייתה טרם הניתוח, והניתוחים השונים (נכון לשנת 2016) מצמצמים אותה רק באופן מזערי אם בכלל[24].

עם זאת, ניתוח מוצלח מספק שיפור ניכר עד כמעט מושלם בעקמת בעת זקפה ולפיכך אמור להביא את הפרט למצב בו העקמת כבר איננה מטרידה אותו, לכל הפחות באופן המפריע לו לתפקד מינית.

יש אורולוגים שיעדיפו לתת אן אפרודיזיאק ו\או חומר אימפוטנטי לדיכוי הזקפות, למניעת פגיעה בתוצאה ושיכוך כאב בזקפות בעת ההחלמה.

ירידה אפשרית באורך הפין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתוחי עקמות מולדות, כלומר עקמות הקשורות בקורפורה אחת ארוכה יותר, גורמים לעיתים לקיצור של הפין (שכן תופרים את רקמת הקורפורה הארוכה יותר אל תוך עצמה); בעקמות קלות ובינוניות קיצור זה אינו בהכרח משמעותי וייתכן כי הפציינט כלל לא יחוש בו.

ניתוח חוזר במקרי כישלון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר ניתוחים כושלים כמו ניתוח בתפרים נמסים שנכשל בשל קריעת החוטים בטרם היווצרות הצלקת או ניתוח בתפרים קבועים שלא בוצע כהלכה (למשל, לא נתפרו מספיק מוקדים) ניתן בדרך כלל לנתח מחדש.

מכיוון שניתוחי עקמת פין משאירים לרוב צלקת טבעתית מסביב לפין הרי שבמקרי ניתוחים חוזרים ניתן לעיתים לבצע חתך על הצלקת שכבר נוצרה בניתוח הקודם (בפרט במרכז הצלקת עצמה) ולתפור אותה אל תוך עצמה ואף עם מעט עור שבקרבתה, כך שהצלקת החדשה מינימלית ו"נבלעת" בתוך זו שנוצרה בניתוח הקודם. עור הפין נוטה להתרפא יפה ובתפירה נאותה הצלקת המושגת בדרך כלל איננה משמעותית.

כאשר ניתוח בתפרים הנמסים נכשל והפין מתעקם במידת מה למצבו הקודם (Suture failure)[21], ניתן לנתח שוב בטכניקה מסורתית יותר כמו ניתוח בתפרים קבועים אם כי המקובל הוא לנתח מראש בשיטה זו.

טיפולים ניסיוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל הנוגע לעקמות הנובעות מבעיות בקורפורה קברנוסה (כמו עקמות מולדות או סיבוכיות-ניתוחיות) נחקרים כיווני טיפול שונים כגון החלפת הקורפורה הנתפסת כבעייתית בקורפורה מלאכותית או אף בהנדסת רקמות (גידול קורפורות במעבדה מתוך תאי גזע).

חוקר בולט בתחום זה הוא האורולוג המצרי פרופסור אוסאמה שעיר (Osama Shaeer); ד"ר לרפואה ולביולוגיה (M.D-PhD) אשר פרסם עבודות מחקר על בעיות שונות בהקשר זה ועל הגדרות ודרכי טיפול בהן.

מחלוקות סביב הנושא[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורולוגים מסוימים ואחרים המתנגדים למילה דיווחו כי הסרה יתרה של העורלה, גורמת לחוסר עור שמביא עמו עקמת הפין. כמו כן, יש הממליצים שלא למול בהינתן וישנה עקמת מולדת שכן הניתוח עלול להחריף את העקמת ולחבל בהצלחת טיפול מאוחר יותר[4][25].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עקמת הפין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ תמצית באנגלית על עקמת הפין באתר MedilinePlus.
 2. ^ תמצית בעברית אודות הנושא באתר האורולוג ד"ר רענן טל.
 3. ^ [1]
 4. ^ 4.0 4.1 4.2 מאמר עמדה של צוות בית החולים הפנימי "ליס" ליולדות ונשים, בב"ח איכילוב, תל אביב. "הכל אודות ברית מילה".
 5. ^ המונח "קורפורות" הוא קיצור נפוץ למונח הארוך יותר ברבים "קורפורה קברנוסה" שהוא המינוח לתאר את שתי היחידות של "קורפוס קברנוסום" (Corpus Cavernosum).
 6. ^ 6.0 6.1 ראו פרק סיבוכים, מאמר על ניתוחי מילה מאת הרופא G.W. Kaplan.
 7. ^ עם או ללא היפוספדיאס.
 8. ^ EXCESSIVE PENILE SKIN LOSS FROM CIRCUMCISION
 9. ^ תמצית על סוג עקמת זה באתר האורולוג המצרי פרופ' אוסאמה שעיר (MD-PHD).
 10. ^ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21805016
 11. ^ https://www.cincinnatichildrens.org/health/h/hypospadias
 12. ^ SX21, Congenital penile curvature (chordee)
 13. ^ Reed M. Nesbit
 14. ^ כגון Covidien Ti-Cron 2-0 או Eticon Etibond 2-0
 15. ^ Male Sexual Dysfunction: Pathophysiology and Treatment, by Fouad R. Kandeel, P.427.
 16. ^ השימוש בתפרים קבועים נרחב ומשמש במגוון שיטות פליקציה, לא רק ב-Heineke-Mikulicz אלא למשל גם בEssed-Schroeder וראו דוגמה.
 17. ^ במאמר הבא מציינים החוקרים שבחרו להשתמש בחוטים קבועים כי כך השתמשו במקור בשיטת ה 16dot plication.
 18. ^ Our experience with nesbit's procedure for chordee correction
 19. ^ ראו למשל דף מידע על חוטי Ti-Cron, בפיתוח חברת Covidien, אשר משמש לניתוחים אלה.
 20. ^ ראו פסקת סיכום במאמר זה.
 21. ^ 21.0 21.1 21.2 מחקר של קבוצת חוקרים מבית החולים האוניברסיטאי הלאומי של טאיוואן, טאיפיי.
 22. ^ כתבה מאת ד"ר איתי גל, באתר ynet, הסוקרת את תחילת הטיפול בתרופה Xiaflex בארץ.
 23. ^ USCF Medical center - Surgical Treatment for Peyronie's Disease
 24. ^ עקמות מסוימות יכולות להופיע רק במצב זקפה והן לא יקבלו ביטוי משמעותי במצב רפיון. מצב זה נקרא "עקמת צדדית של הפין הזקוף" (LDESP) והוא תואר לראשונה מפי האורולוג המצרי פרופסור אוסאמה שעיר. הטיפול הניתוחי אינו שונה משמעותית מבמצב הרגיל. מאמר מדעי שכתב פרופסור שעיר בנושא.
 25. ^ מאמר על עקמת הפין מצוות המרפאה Urology Associates.


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי