עורלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תרשים מערכת הרבייה של הגבר
תרשים מערכת הרבייה של הגבר
 1. שלפוחית השתן
 2. עצם החיק
 3. פין
 4. רקמה זקיפה
 5. עטרה
 6. עורלה
 7. פתח השופכה
 8. סיגמואיד
 9. חלחולת
 10. שלפוחית הזרע
 11. צינור הזרע
 12. בלוטת הערמונית
 13. בלוטות קאופר
 14. פי הטבעת
 15. צינור הזרע
 16. יותרת האשך
 17. אשך
 18. כיס האשכים
תצלום של עורלה
Solid white.png
Human penis with foreskin.jpg
הגדלה
העורלה מכסה את העטרה
תצלום של עורלה
Solid white.png
Erection Homme.jpg
הגדלה
בתמונה השמאלית: העורלה מכסה את העטרה. בתמונה הימנית: העורלה חושפת את העטרה.

בקרב יונקים, העורלה היא שכבה כפולה מעור ורקמה ספוגית המהווה מעין "שרוול" המכסה את ראש הפין.

במהלך ההריון העורלה צמודה לפין של העובר הזכר ומגינה עליו במהלך התפתחותו, אולם לרוב היא משתחררת למצב ניתן-להסגה בסוף ההריון או בשנות החיים הראשונות. רקמת העורלה מפרישה ריר (מבלוטות סיכוך). אצל הנקבה, העורלה של הדגדגן קטנה הרבה יותר, וייתכן שהיא משמשת בתפקיד דומה.

רש"י וכן המהר"ל[1] מבארים שהביטוי "עורלה" משמעו כיסוי ואוטם, כפי שנאמר: "וּמַלְתֶּם אֵת עָרְלַת לְבַבְכֶם וְעָרְפְּכֶם לֹא תַקְשׁוּ עוֹד"[2], "הִנֵּה עֲרֵלָה אָזְנָם וְלֹא יוּכְלוּ לְהַקְשִׁיב"[3].

מילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ברית מילה
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מילה (ניתוח)

בתרבויות רבות, בעיקר באזור המזרח התיכון ובאפריקה, נהוג לקיים מילה, שהיא כריתת העורלה מהפין. ביהדות מילת הערלה היא מהמצוות המרכזיות ביותר, והיא המצווה היחידה המהווה באופן ספציפי את קיום הברית עם האלוהים מלבד הברית הכללית שנכרתה בינו ובין עם ישראל על קיום כלל מצוות התורה. ברית המילה מתבצעת ביהדות ביום השמיני ללידת התינוק. גם בקרב האומה הערבית מקיימים את המילה בהיותם מצאצאיו של ישמעאל שעל פי המסופר בתורה[4] נימול אף הוא, אמנם מילתו הייתה בגיל 13 לכן באסלאם המילה צריכה להיעשות עד גיל 13. מקור מצוות המילה באסלאם מופיע בחדית'.[5]

מתחת לעורלה מצטברת הפרשה סמיכה ולחה הקרויה "סְמֵגְמָה" (ובעברית חֵלֶב העורלה וחֵלֶב הדגדגן). בהיעדר הקפדה על היגיינה נאותה, הסמגמה מהווה מצע נוח להתפתחות חיידקים. זו אחת הסיבות לכך שמילת גברים מפחיתה משמעותית את סיכויי ההדבקה במחלות מין שונות, לרבות איידס, ובמחלות אחרות.

מאידך יש הסוברים שהריר המופרש מהעורלה שימושי בהגנה על העטרה מפני התייבשות, ושיחד עם גמישות העורלה ותאי העצב הרבים המצויים בה, תורם להנאה המינית. אך חלק מהמחקרים שנערכו על השלכות המילה על ההנאה המינית לא מצאו שיש לה השפעה, וחלקם אף תומכים בכך שהיא מגבירה את ההנאה.

שימוש בגדם העורלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נעשו מספר ניסיונות מוצלחים ליצור תרביות עור מעורלות שנכרתו מתינוקות בני יומם, כנהוג במחלקות היולדות בארצות הברית. תוצר התרביות הן יריעות עור אנושי שמשמשות לכיסוי כוויות ופצעים פתוחים, והן יעילות מאוד בטיפול בפציעות קשות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ תפארת ישראל פרק יט'
 2. ^ דברים פרק י' פסוק טז'
 3. ^ ירמיהו פרק ו' פסוק י'
 4. ^ ספר בראשית, פרק י"ז, פסוק כ"ג.
 5. ^ ד"ר ניסים קזז, באתר סנונית.