עורלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תרשים מערכת הרבייה של הגבר
תרשים מערכת הרבייה של הגבר
 1. שלפוחית השתן
 2. עצם החיק
 3. פין
 4. רקמה זקיפה
 5. עטרה
 6. עורלה
 7. פתח השופכה
 8. סיגמואיד
 9. חלחולת
 10. שלפוחית הזרע
 11. צינור הזרע
 12. בלוטת הערמונית
 13. בלוטות קאופר
 14. פי הטבעת
 15. צינור הזרע
 16. יותרת האשך
 17. אשך
 18. כיס האשכים


תצלום של עורלה
Solid white.png
Human penis with foreskin.jpg
הגדלה
העורלה מכסה את העטרה


תצלום של עורלה
Solid white.png
Erection Homme.jpg
הגדלה
בתמונה השמאלית: העורלה מכסה את העטרה. בתמונה הימנית: העורלה חושפת את העטרה.

בקרב יונקים, העורלה (לפי כללי הכתיב חסר הניקוד של האקדמיה ללשון העברית, יש לכתוב ערלה) היא שכבה כפולה מעור ורקמה ספוגית המהווה מעין "שרוול" המכסה את ראש הפין. רש"י וכן המהר"ל[1] מבארים שהביטוי "עורלה" משמעו כיסוי ואוטם, כפי שנאמר: "וּמַלְתֶּם אֵת עָרְלַת לְבַבְכֶם וְעָרְפְּכֶם לֹא תַקְשׁוּ עוֹד"[2], "הִנֵּה עֲרֵלָה אָזְנָם וְלֹא יוּכְלוּ לְהַקְשִׁיב"[3].

במהלך ההריון העורלה צמודה לפין של העובר ומגינה עליו במהלך התפתחותו, אולם לרוב היא משתחררת למצב ניתן להסגה בסוף ההריון או בשנות החיים הראשונות. רקמת העורלה מפרישה ריר (מבלוטות סיכוך). אצל הנקבה, העורלה של הדגדגן קטנה הרבה יותר, וייתכן שהיא משמשת בתפקיד דומה.

מילה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מילה (ניתוח)

בתרבויות רבות נהוג לקיים מילה, שהיא כריתת העורלה מהפין. אחת המצוות החשובות ביהדות היא ברית מילה, המתבצעת בתינוקות בני 8 ימים.

מתחת לעורלה מצטברת הפרשה סמיכה ולחה הקרויה "סְמֵגְמָה" (ובעברית חֵלֶב העורלה וחֵלֶב הדגדגן). בהיעדר הקפדה על היגיינה נאותה, הסמגמה מהווה מצע נוח להתפתחות חיידקים. זו אחת הסיבות לכך שמילת גברים מפחיתה משמעותית את סיכויי ההדבקה במחלות מין שונות, לרבות איידס, ובמחלות אחרות.

מאידך יש הסוברים שהריר המופרש מהעורלה שימושי בהגנה על העטרה מפני התייבשות, ושיחד עם גמישות העורלה ותאי העצב הרבים המצויים בה, תורם להנאה המינית. אך חלק מהמחקרים שנערכו על השלכות המילה על ההנאה המינית לא מצאו שיש לה השפעה, וחלקם אף תומכים בכך שהיא מגבירה את ההנאה.

שימוש בגדם העורלה

נעשו מספר ניסיונות מוצלחים ליצור תרביות עור מעורלות שנכרתו מתינוקות בני יומם, כנהוג במחלקות היולדות בארצות הברית. תוצר התרביות הן יריעות עור אנושי שמשמשות לכיסוי כוויות ופצעים פתוחים, והן יעילות מאוד בטיפול בפציעות קשות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ תפארת ישראל פרק יט'
 2. ^ דברים פרק י' פסוק טז'
 3. ^ ירמיהו פרק ו' פסוק י'