אבחנה מבדלת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אַבְחָנָה מְבַדֶּלֶת היא ההבחנה בין מחלה או מצב רפואי מסוים לבין מחלות או מצבים רפואיים אחרים שלהם התייצגות דומה: תסמינים, סימנים או בדיקות עזר אחרות. ההליכים לביצוע אבחנה מבדלת משמשים רופאים ובעלי מקצוע אחרים בתחום הרפואה, כדי לאבחן או לשלול מחלה מסוימת אצל החולה.

לרוב, כל דעה לגבי מחלה אפשרית במקרה מסוים נקראת "אבחנה מבדלת". למשל, ברונכיטיס עשוי להיות אבחנה מבדלת בתהליך הערכה של שיעול אצל חולה, שבסוף מסתיים באבחנה של התקררות פשוטה.

ההליך של אבחנה מבדלת הוא צורת אבחון שיטתית, המשמשת לזיהוי נוכחות של מחלה או הפרעה, כאשר ייתכנו מספר חלופות אפשריות. זהו תהליך של פסילה הדרגתית של חלופות, תוך השגת מידע שנועד לצמצם את הסיכוי לקיומן של אבחנות אחרות עד לרמה זניחה, וזאת תוך שימוש בהוכחות, כמו תסמיני החולה, תולדות המחלה שלו והידע הרפואי של הרופא המאבחן, כדי להגביר את ביטחונו באבחנה שיציע לבסוף. ניתן להתייחס לכך כתהליך בו הרופא מנסה לבחון השערות שונות לגבי מחלתו של החולה, ולקבוע האם כל אחת מהן נכונה או לא.

במסמכים ומחקרים רפואיים נפוצים כמה ראשי תיבות וקיצורים אפשריים למונח אבחנה מבדלת (differential diagnosis), בהם DDx, ddx, DD, D/Dx, או ΔΔ.

המונח הוצע לראשונה על ידי אבי הפסיכיאטריה המדעית המודרנית, הפסיכיאטר הגרמני אמיל קרפלין.

המונח אבחנה מבדלת משמש גם בתחומים מסוימים מחוץ לרפואה. למשל, בטקסונומיה בעולם הטבע, השיטה משמשת לזיהוי וסיווג אורגניזמים. לדוגמה, לאחר גילוי מין לא מוכר כלשהו, ניתן תחילה להציע רשימה של מינים אפשריים העשויים להיות מין זה, בשאיפה כי לאחר פסילתם זה אחר זה ניתן יהיה להישאר עם אפשרות מתאימה אחת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אבחנה מבדלת בוויקישיתוף
P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.