לדלג לתוכן

פארקים ואתרי נופש של חברת וולט דיסני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פארקים ואתרי נופש של חברת וולט דיסני
Disney Experiences
נתונים כלליים
תקופת הפעילות 1 באפריל 1971 – הווה (53 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת אם חברת וולט דיסני עריכת הנתון בוויקינתונים
חברות בנות
מיקום המטה אגם בואנה ויסטה עריכת הנתון בוויקינתונים
 
disneyconnect.com/dpep/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פארקים, חוויות ומוצרי דיסניאנגלית: Disney Parks, Experiences and Products), או בשמה הקודם פארקים ואתרי נופש של וולט דיסניאנגלית: Walt Disney Parks and Resorts) היא מחלקה של חברת וולט דיסני המנהלת ומקימה את פארקי השעשועים של החברה ברחבי העולם.

מחלקת הפארקים ואתרי הנופש נוסדה בשנת 1971 בשם "מתקני השעשועים של וולט דיסני" (Walt Disney Attractions) כאשר הוקם פארק השעשועים השני של החברה - ממלכת הקסם בדיסניוורלד שבפלורידה.

דיסנילנד
ההרפתקה הקליפורנית של דיסני
ממלכת הקסם
אפקוט
דיסנילנד טוקיו
דיסנילנד פריז
דיסנילנד הונג קונג
דיסני מג'יק

אתר הנופש דיסנילנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אתר הנופש דיסנילנד

אתר הנופש נוסד על ידי וולט דיסני בשנת 1955 בעירה אנהיים השוכנת באוראנ' קאונטי, קליפורניה. דיסנילנד הפכה במהרה לשם דבר בכל העולם. הפארק הפך רשמית ל"אתר הנופש דיסנילנד" בשנת 2001 עם הקמת פארק ההרפתקה הקליפורנית של דיסני.

מתקני אתר הנופש:

אתר הנופש דיסניוורלד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – דיסניוורלד

אתר הנופש דיסניוורלד נפתח בשנת 1971 עם הקמת פארק השעשועים ממלכת הקסם בתמה של ממלכת הקסם - הדומה לדיסניוורלד. באתר בעת שנפתח הוקמו שלושה מלונות. שטח האתר כפול משטח האי מנהטן - כאשר נכון לשנת 2006 רק רבע מהשטח נוצל. האתר הוא יעד התיירות הגדול ביותר בכדור הארץ ובו ארבעה פארקי שעשועים, שני פארקי מים, מרכז קניות ובידור, עשרות מלונות ושמונה מגרשי גולף.

חלקי האתר:

אתר הנופש טוקיו דיסני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אתר הנופש טוקיו דיסני

אתר הנופש טוקיו דיסני הממוקם באוריאסו בצ'ייבה שבפרברי טוקיו נפתח בשנת 1983. דיסנילנד שבטוקיו דומה בתכנונה ובעיצובה לדיסנילנד שבקליפורניה. בשנת 2001 נפתח באתר פארק שעשועים שני - טוקיו דיסניסי. באתר מספר מלונות, שניים מהם בבעלות דיסני. באתר מבנה מגרש החנייה הגדול ביותר בעולם. האתר מנוהל ונמצא בבעלות חברת ארצות המזרח - זכיין של חברת וולט דיסני. האתר עוצב ונבנה על ידי חברת הבת של חברת וולט דיסני - וולט דיסני אמג'ינירינג.

חלקי אתר הנופש:

אתר הנופש דיסנילנד פריז[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אתר הנופש דיסנילנד פריז

אתר הנופש הרביעי של החברה נפתח בפריז בשנת 1992 בשם "אתר יורודיסני". השם שונה בשנת 1994 על מנת לקשר את האתר עם ה"מותג" הרומנטי של העיר פריז במטרה לשפר את רווחיות הפארק שבאותה עת היה בהפסדים כבדים (הפארק עצמו אינו מצוי בעיר פריז, אלא בפרבר העיר במרחק 30 ק"מ ממנה). באתר שני פארקי שעשועים, מרכז קניות, אתרי מחנאות ושישה מלונות בבעלות חברת וולט דיסני (כמו כן באתר מספר רב של מלונות אחרים). האתר מנוהל על ידי חברת יורו דיסני SCA הנמצאת בבעלות חברת וולט דיסני.

חלקי האתר:

אתר הנופש דיסנילנד הונג קונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אתר הנופש דיסנילנד הונג קונג

אתר הנופש החמישי של החברה (והשני באסיה) נפתח ב-12 בספטמבר 2005 בהונג קונג. האתר מנוהל על ידי חברת פארקי השעשועים הבינלאומיים של הונג קונג - בבעלות משותפת של חברת וולט דיסני וממשלת הונג קונג.

חלקי האתר:

קו הספנות דיסני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קו הספנות דיסני

קו הספנות דיסני שייך אומנם לחטיבת הפארקים ואתרי הנופש של החברה, אולם הקו מהווה למעשה ענף נפרד של סוגי אתרי הנופש של החברה. הקו נוצר בשנת 1995 עם הזמנת בניית שתי ספינות. הספינות עוצרות באי פרטי של החברה באיי בהאמס - קאסטאווי קי - אי שתוכנן על ידי וולט דיסני אמג'ינירינג.

נכסי קו הספנות:

פארקים ואתרי נופש שלא נבנו[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניותיה של החברה להקים פארק בשם אמריקה של דיסני בווירג'יניה לא הוצאו אל הפועל בשל התנגדות של תושבי הסביבה.

התוכניות של החברה להקים גרסה של החוף המערבי לאפקוט בשם ווסטקוט לא הוצאו אל הפועל בשל קשיים כלכליים של החברה שנגרמו לאחר הקמת יורודיסני. במקום נבנה מאוחר יותר פארק ההרפתקה הקליפורנית של דיסני. תוכנית אחרת שדנו בה ולא הוצאה אל הפועל הייתה להקים בקליפורניה, באזור לונג ביץ' פארק בסגנון טוקיו דיסניסי. באותה עת הייתה בבעלות החברה האוניה קווין מארי והתוכנית הייתה שקו הספנות דיסני יעגון וייצא מהפארק, אולם גם תוכנית זו בוטלה עם הקמת הפארק בטוקיו.

מנכ"ל חברת וולט דיסני רוברט איגר הודיע כי מטרותיה של החברה הם הקמת פארקי שעשועים והרחבת הפארקים מחוץ לארצות ברית. בינואר 2005 ערכה החברה בדיקה שטחים באוסטרליה העשויים לשמש אתר לפארק עתידי, באתר הנופש בהונג קונג ישנו שטח לא מנוצל היכול לשמש פארק שעשועים נוסף, וכך גם באתר הנופש בפריז.

תאריכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-50 ועד 1970[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-70 וה-80[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-90[עריכת קוד מקור | עריכה]

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Sherry Barkas, 'We have waited so long for this': Disneyland reopens after 412 days, USA TODAY (באנגלית אמריקאית)