פאטריסטיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פטרולוגיה (נצרות))
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פאטרולוגיה או פאטריסטיקה (Patristics או Patrology; מלטינית: pater (אבא)) הוא תחום מחקר העוסק בחקר כתביהם של סופרים נוצריים קדומים הקרויים "אבות הכנסייה" או "אבות הנצרות". הפאטרולוגיה עוסקת בתקופה שבין חיי ישו לבין ימי שנים-עשר השליחים במאה הראשונה לספירה, כלומר התקופה שלאחר כתיבת הבשורות ועד בערך תקופת קונציל כלקדון (451) או עד תקופת ועידת ניקיאה השנייה (787). גישה שנייה מכלילה במחקר את כל תקופת שבע הוועידות האקומניות הראשונות.

מבין הבולטים שבין הסופרים שכתביהם נחקרים במסגרת הפאטרולוגיה: יוסטינוס מרטיר, אירנאוס, קלמנט מאלכסנדריה(אנ'), טרטוליאנוס, אוריגנס, קיפריאנוס(אנ'), אתנסיוס, גרגוריוס מנזיאנזוס, בזיליוס הגדול, גרגוריוס מנזיאנזוס, תיאודור ממופסואסטיה(אנ'), אוגוסטינוס, וינצנטוס מלרה(אנ'), קירילוס האלכסנדרוני ונסטוריוס.

נושאי מחקר של פאטרולוגיה הם הקשר בין הנצרות ליהדות ובעיקר הפילוג בין היהודים הנוצרים (הנימולים) לנוצרים ממוצא נוכרי (הבלתי נימולים), הקנוניזציה[1] של הברית החדשה, האפולוגטיקה הנוצרית[2], היווצרות התאולוגיה הנוצרית, היווצרות דוקטרינת השילוש הקדוש וחקר טבעו של ישו (כריסטולוגיה). כמו כן מתנהלים במסגרת הפאטרולוגיה דיונים בדבר דוקטרינה של האמונה לשם השגת אחידות ועיקביות באמונה.

רבים מהטקסטים הנחוצים ללמידה של אותה תקופה נמצאים באוספים Patrologia Latina בלטינית ו-Patrologia Graeca ביוונית שנערכו על ידי ז'אק פול מינייה בסוף המאה ה-19 וכן באוסף Patrologia Orientalis שבו נמצאים בטקסטים בשפות מזרחיות.

בין כתבי העת העוסקים בתחום נכללים: Journal of Early Christian Studies, Studia Patristica, Vigiliae Christianae, Church History ו-Journal of Ecclesiastical History.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בחירה אילו ספרים יכללו בברית החדשה
  2. ^ הגנה או הסבר של הנצרות