בזיליוס הגדול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תאולוגיה נוצרית
תומאס מאקווינס, מחשובי התאולוגים הנוצריים
פורטל נצרות
מושגים בנצרות
איקונין של בזיליוס הגדול

בזיליוס הגדול (יוונית: Άγιος Βασίλειος ο Μέγας), המכונה לעתים גם בזיליוס מקייסרי או בזיל מקייסרי, (נולד בין 329 ל-333 בקייסרי, מת ב-1 בינואר 379) היה קדוש נוצרי שהיה הבישוף של העיר קייסרי בקפדוקיה (כיום בטורקיה) ותאולוג חשוב במאה ה-4.

בזיליוס נולד למשפחה נוצרית עשירה. אחד מאבותיו מת כמרטיר וכך זכתה המשפחה גם לעמדה מכובדת בקהילה הנוצרית בקפדוקיה. לאחר שערך מסע למוקדי הנזורה במצרים ובסוריה, החליט אף הוא להפוך לנזיר. לשם כך הקים בכספו מנזר על אדמות שהיו שייכות למשפחתו, והעמיד עצמו בראש המנזר כאב המנזר.

בזיליוס היה ידוע כסגפן. תמך בעקרונות ועידת ניקיאה ובהתנגדות למינות האריאנית ולחסידיו של אפולינריס. עם זאת, הוא איזן את אמונותיו הדתיות בעזרת קשריו הפוליטיים - בעיקר עם הקיסר הרומי ואלנס (שהשתייך לאריאנים) והפך בכך לאחד ממקדמי העמדות של ועידת ניקאה. יחד עם אחיו גרגוריוס מניסה וחברם המשותף גרגוריוס מנזיאנזוס הוא נחשב לאבי הכנסייה בקפדוקיה. יחד עם גרגוריוס מנזיאנזוס ויוחנן כריסוסטומוס הוא נחשב לאחד משלושת ההיררכים הקדושים.

לצורך החיים במנזר שייסד, כתב תקנון נזורה (Regulae). תקנון זה יחד עם התקנונים של פכומיוס ואוגוסטינוס נחשב כתקנון בסיס (תקנון אב) של תקנוני הנזירים.

התקנון נכתב ביוונית בין השנים 358 ל-364 בצורת שאלות ותשובות בשלושה מדריכים לחיים הנזיריים, שאם כי לא היו "חוקים" במובן המשפטי של קודים מערביים מאוחרים יותר, הראו על החשיבות הרבה של קהילה מאוחדת של נזירים, החיים תחת אותו הגג, ותחת ההדרכה - ואפילו המשמעת - של אב-מנזר חזק המדריכים נכתבו בצורה של שאלות ותשובות בשלושה ספרים: Moralia ושני ספרי Asketika. תורתו של בזיליוס הייתה מודל לנזירות היוונית והרוסית, אך הייתה לה השפעה פחותה במערב הלטיני.

ה-Moralia הוא חקירה של הברית החדש מתוך ניסיון לתת מענה לשאלה "מהו נוצרי" ואיך לחיות כנוצרי.

ה-Asketika הקטן כולל 203 שאלות ותשובות להן. מיועד לקהילות קטנות של נוצרים שכבר מאמינים בנצרות ללא פקפוק.

ה-Asketika הגדול נכתב כאשר בזיליוס היה כבר בישוף ונועד לתת מענה רחב יותר ואף לאלו שאינם אדוקים בדתם.