פרוסופוגרפיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

עיינו גם בפורטל

פורטל היסטוריה הוא שער לחקר ההיסטוריה ומדע ההיסטוריוגרפיה. הפורטל פורש תמונה של אירועים ותהליכים היסטוריים בפרספקטיבה רחבה ומציג את המחקר המדעי העדכני והשתקפותו בערכי ויקיפדיה.

פרוסופוגרפיה היא תחום בהיסטוריוגרפיה העוסק במחקר על אודות המאפיינים המשותפים של קבוצת אנשים מסוימת בהיסטוריה, באמצעות חקר הפרטים המרכיבים אוכלוסייה זו. דוגמה למחקר כזה יכולה להיות חקר בעלי מקצוע כלשהו באזור מסוים (עיתונאים במזרח התיכון), או בתקופה מסוימת (אנשי חינוך בימי הביניים); דוגמאות אחרות למחקר פרוסופוגרפי: חקר ההיסטוריה המדינית של תקופה כלשהי באמצעות חקר חייהם של הפוליטיקאים מהתקופה הנידונה. דוגמה נוספת היא בדיקה מי היו הקדושים החשובים בתקופה מסוימת ובטריטוריה מסוימת על ידי בדיקת השמות הפרטיים שניתנו באותה תקופה.

הרעיון העומד בבסיס הפרוסופוגרפיה הוא שגם אם לא ניתן למצוא מידע מספיק על אדם מסוים ולכתוב עליו ביוגרפיה מפורטת, וגם אם החוקר אינו מעוניין כלל לכתוב ביוגרפיה כזו, בשל חוסר חשיבות של אדם מסוים, הרי שמתוך מעט המידע שישנו על אנשים שונים שיש להם תכונה משותפת, ניתן להסיק ולהשליך לגבי קבוצה גדולה יותר של אנשים בעלי אותה התכונה, וכן לגבי הקשר בין קבוצה זו לשאר החברה. מקור המונח הוא מיוונית - פרוסופון (פנים, אדם), וגרפיה (כתיבה).

מטרת המחקר היא ללמוד על תבניות חוזרות בחייהם של מושאי המחקר, במערכות היחסים שלהם, בפעילויותיהם, תוך איסוף מידע וסטטיסטיקה רלוונטיים וניתוחם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.