קביות העולם החדש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןקביות העולם החדש
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: מכרסמים
תת־סדרה: דמויי קביה
קבוצה: קביות העולם החדש
שם מדעי
Caviomorpha
ווד, 1955
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
שרקן.

קביות העולם החדש (שם מדעי: Caviomorpha) היא הקבוצה הגדולה ביותר בתת-סדרת דמויי קביה שבסדרת המכרסמים וכל המינים בה חיים בשני האמריקות.

בקבוצה זו הרבה מאוד משפחות הידועות ממאובנים וחלק מהמינים בה היו גדולים ביותר. משקלו של המכרסם הנכחד Phoberomys pattersoni הגיע ל-700 ק"ג וקרובו - הג'וספורטיגסי הגיע ליותר מ-1,000 ק"ג והיה המכרסם הגדול ביותר בעולם אי-פעם.

המינים הקדומים הגיעו לדרום אמריקה כנראה בפליוקן ובמיוקן מאפריקה, דרך האוקיינוס האטלנטי. בגלל שדרום אמריקה הייתה אז מנותקת מצפון אמריקה, התפתחו המינים בתת-הסדרה ללא איום משמעותי של טורפים. מתחריהם היחידים היו מיני כיסאים דרום אמריקניים אולם אלה לא היוו איום גדול. תוך שמירה על תזונה צמחונית כמעט לגמרי, התפתחו המינים וגדלו מממדים ממוצעים של חולדה עד לגודל של ביזון. כמו כן, התפתחו המינים להתאמה למגוון סביבות חיים, כגון אדמת מרעה, הרים ויערות טרופיים.

לאחר ההחלפה האמריקנית הגדולה היגרו מינים רבים למרכז אמריקה, אולם רק מין קיים אחד, הדרבן האמריקני הצליח להתיישב ולשרוד באופן טבעי צפונית למקסיקו. מין נכחד אחד - הNeochoerus pinckneyi, הצליח לעשות זאת גם הוא, ואילו הנוטריה הועברה לצפון אמריקה על ידי בעלי חוות פרוות והוגדרה שם מין פולש.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]