קוברה (תנועה אמנותית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"ילדים חקרניים" (1948) מאת קארל אפל.

"קוברה" (בלועזית: COBRA, או CoBrA) הייתה תנועה אמנותית אוונגרדית שפעלה בצפון אירופה בין השנים 1948-1952. את שם התנועה הגה הצייר הבלגי כריסטיאן דוטרמון (Christian Dotremont), שצירף את האותיות הראשונות של הערים בהן התגוררו חברי הקבוצה - קופנהגן (Copenhagen), בריסל (Bruxelles) ואמסטרדם (Amsterdam).

התנועה הוקמה ב-8 בנובמבר 1948 על ידי האמנים קארֶל אפל (Karel Appel), קונסטנט ניוונהויס (Constant Nieuwenhuys), גיום קורנליס ואן בוורלו (Guillaume Cornelis van Beverloo), אסגר יורן (Asger Jorn), כריסטיאן דוטרמון (Christian Dotremont) וז'וזף נוארֶה (Joseph Noiret), שהתכנסו ב"קפה נוטרדאם" (Café Notre-Dame) בפריז, שם חתמו על מניפסט שעיקרו התנערות מתאוריות וסכימות פעולה אמנותיות קבועות, חופש בשימוש בצבעים ובצורות ובוז לסוריאליזם. בנוסף, הייתה בקרב אמני הקבוצה אהדה לרעיונות המרקסיזם. תוך זמן קצר לקבוצה הצטרף קארל-הנינג פדרסן.

למרות הסלידה מן התנועה הסוריאליסטית, ניכרת בעבודות רבות של חברי הקבוצה השפעת האמנות של פאול קליי וז'ואן מירו. בעבודותיהם ניכרת תחושת הניסוי והמיידיות, אותה שאבו, כמו קליי ומירו, מציורי ילדים ואמנות פרימיטיבית. סגנון הציור המופשט למחצה לווה בשימוש בצבעים בהירים ובמשיכות מכחול אקספרסיביות.

במשך שנות פעילותה התאחדה "קוברה עם תנועת "Reflex" ההולנדית ועם תנועת "Høst" הדנית. למרות שבנובמבר 1949 שינתה התנועה את שמה ל "אינטרנציונל האמנים הניסיוניים" ('Internationale des Artistes Expérimentaux'), המשיכה התנועה להיות מזוהה עם השם "קוברה". הקבוצה פורקה באופן רשמי בשנת 1951, אולם חבריה המשיכו בקשרים אמנותיים וחברתיים שונים. רבים מהם היו שותפים להתפתחותו של סגנון ה"טאשיזם" (Tachisme).

בעיר אמסטלפיין שבהולנד, הוקם בשנת 1995 מוזיאון קוברה, המוקדש לתנועה וליוצריה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P culture.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אמנות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.