קונסרבטוריון רון שולמית

קונסרבטוריון רון שולמית
בית הספר למוזיקה שולמית 1914
בית הספר למוזיקה שולמית 1914
אקדמיה למוזיקה
תאריך ייסוד 1910 עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום
מיקום מעגל בית המדרש 7, ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראלישראל ישראל
קואורדינטות 31°46′59″N 35°11′26″E / 31.783109210914°N 35.19065128466°E / 31.783109210914; 35.19065128466
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קונסרבטוריון רון שולמית הוא קונסרבטוריון בירושלים, מיזוג של שני בתי ספר ותיקים למוזיקה - 'שולמית' ו'רון' שפעלו בתל אביב.

בית הספר למוזיקה שולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סלמה (שולמית) רופין, מורה לזמרה באחד הקונסרבטוריונים בברלין, נישאה בחודש מרץ 1908 לדודנה ארתור רופין, ולמחרת החתונה יצאו בני הזוג לארץ ישראל כדי לייסד את המשרד הארצישראלי ביפו.

שולמית החליטה לייסד בית ספר למוזיקה. היא פנתה לכמה יהודים עשירים ברוסיה בעלי זיקה לציונות וביקשה את תרומתם להקמת בית הספר. על סמך הבטחתם היא פנתה לכנר אנרי מארטו מז'נבה, וביקשה ממנו שימליץ לה על מנהל מתאים לבית הספר. הוא המליץ לה על הכנר והמוזיקאי משה הופנקו. הופנקו נענה, וזמן קצר לאחר עלייתו לארץ פתחה רופין את בית הספר ביפו, בחודש נובמבר 1910. בראש הוועד המפקח של בית הספר, עמד מאיר דיזנגוף.

בתחילה למדו בבית הספר שלושים תלמידים צעירים מתל אביב. מספר התלמידים גדל באיטיות, מאחר שבאותה תקופה נחשבה הקניית חינוך מוזיקלי למותרות. לאחר שפסקה התמיכה הכספית מרוסיה גדלו הקשיים, אך למרות זאת נערכו מספר קונצרטים.

בשנת 1912 מתה שולמית רופין, ולזכרה נקרא בית הספר "שולמית". הופנקו המשיך לנהל את בית הספר לבדו. לאחר מותה של רופין עבר משכנו של בית הספר מיפו אל בית משפחת טרייביש, ברחוב הרצל 22 שבתל אביב הקטנה, וכעבור זמן קצר נדד ממקומו והשתכן בקומה שנייה בבית אחר שבאותו רחוב.

משה הופנקו ניהל את מחלקת המיתרים וכלי הנשיפה ומרסל האמרשלג ניהל את כלי הפסנתר וכן לימד תאוריה וקומפוזיציה. בין המורים לפסנתר היו לינה הופנקו, אשתו של משה הופנקו, וגיטה ויצמן, אחותו של חיים ויצמן. כמו כן לימד בבית הספר המוזיקאי יהודה שרתוק.

בשנת 1925 הפך בית הספר לקונסרבטוריון רשמי. בשנת 1926 ביקרו בקונסרבטוריון הפסנתרן ליאופולד גודובסקי והכנר יאשה חפץ. ארתור רובינשטיין כיבד את הקונסרבטוריון בנוכחותו בשנת 1927. בשנת 1930 נערך קונצרט לכבודם של אלברט איינשטיין והנציב העליון הרברט סמואל. הסולן היה הכנר יריב אזרחי, גיסו של משה הופנקו.

בתחילת 1927 שימש בית הספר אכסניה ראשונה למפגשי "עונג שבת" שיזם חיים נחמן ביאליק.

קונסרבטוריון רון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות השלושים, עם גלי עליית היהודים מגרמניה, הוקמו באזור תל אביב, לצד קונסרבטוריון שולמית, עוד שמונה קונסרבטוריונים ללימודי מוזיקה. אחד מהם היה קונסרבטוריון "רון", שהוקם בשנת 1936, בהנהלת יריב אזרחי, בעצמו בוגר שולמית.

מיזוג רון-שולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1949 נפטר משה הופנקו, ואת מקומו מילא בנו יובל עמידרור. בשנת 1961, לאחר מותו של עמידרור הוחלט על מיזוג שני בתי הספר לקונסרבטוריון אחד - "רון-שולמית", בניהולו של יריב אזרחי. בשנת 1991 פרש אזרחי מניהול בית הספר.

בשנות השבעים, עם גלי העלייה מברית המועצות, עלו לישראל מוזיקאים רבים. בשנת 1972 נפתחו שתי שלוחות של רון-שולמית בירושלים על ידי המוזיקאית עופרה ברושי, בתו של יריב אזרחי - בקריית משה וברמת אשכול. רוב המורים היו עולים חדשים. בשנת 1980 למדו בשלוחות הירושלמיות של רון-שולמית כ-800 תלמידים. סניף-האם בתל אביב נסגר.

בשנת 1982 עברה שלוחת קריית משה לשכונת בית הכרם. השלוחה בשכונת רמת אשכול נסגרה.

הקונסרבטוריון החרדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1988 פתח המוזיקאי החרדי אריה חסיד שהיה אז סגן מנהל הקונסרבטוריון, יחד עם מנהלת הקונסרבטוריון עפרה ברושי, עמותה ללימודי מוזיקה, שירה ומחול לבנות חרדיות. פתיחת העמותה נעשתה בברכתו ובעידודו של רבי ניסים קרליץ, שהיה ער לדרישה הגדולה בציבור ללימודי מוזיקה מקצועיים, ועמד על הצורך הגדול לדאוג לכך שתהיה למעוניינות מסגרת לימודית הפועלת ע"פ כל דרישות ההלכה. עם פתיחתה הוקם על ידי העמותה קונסרבטוריון חרדי בירושלים.

כיום מפעילה העמותה 2 סניפים: אחד בשכונת הר נוף בירושלים והשני ברמת בית שמש, סניף שנפתח בשנת 2018, כאשר הסניף בהר נוף נחשב לסניף המרכזי שבו מתבצעת עיקר פעילות העמותה.

בסניפי הקונסרבטוריון החרדי פועלים מספר מסלולים, ביניהם: קונסרבטוריון לתלמידים החל מגיל 4, בית ספר מקצועי לנגינה לבנות בוגרות, מגמת הכשרת מורות חרדיות לנגינה עם תואר ראשון, וכן תזמורת נשים חרדית המופיעה בפני נשים בריכוזים החרדים ברחבי הארץ.

במקביל לפעילות הקונסרבטוריון החרדי ממשיך לפעול הסניף של הקונסרבטוריון הכללי בשכונת בית הכרם בירושלים.

בעלי תפקידים בעמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בן ציון חסיד - מנכ"ל
  • אורי ברנר - מנהל הקונסרבטוריון
  • רבקה נוימן - מנהלת בית הספר לבוגרות

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]