קיובסאט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלד לוויין קיובסאט

קיובסאט (CUBESAT) הוא שם כללי לפלטפורמה לוויינית זעירה, שפותחה במקור על ידי אוניברסיטת סטנפורד מארצות הברית. התצורה של הלוויין הבסיסי במשפחה זו היא קובייה, בעלת גודל של 10 ס"מ * 10 ס"מ * 10 ס"מ. מזה שנים ניתן להשיג שלד של לוויין, כולל מחשב ותוכנת הפעלה, במחירים נמוכים ובאופן מסחרי.

לוויין הסטודנטים הנורווגי NCUBE2

היסטוריית הפיתוח של קיובסאט[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוויין הקיובסאט הראשון פותח בשיתוף פעולה בין אוניברסיטת סטנפורד והמכון הפוליטכני של קליפורניה, ככלי שיאפשר לסטודנטים לשגר לוויין במהירות ובזול. עלות של לוויין סטודנטים נמדדת בעשרות אלפי דולרים בלבד. בתחילת השימוש בלווייני קיובסאט נבנו הלוויינים עצמם על תכולתם בידי מי שחפץ בכך, על פי תוכניות שסופקו לו. כיום נפוץ בהרבה השימוש בערכת לוויין מוכנה מראש, הבאה במגוון גדלים ועיצובים. למעשה, התכן של הקיובסאט יצר סטנדרטיזציה בתחום הלוויינים הזעירים, באשר רוב מוחלט של לוויינים אלה מבוססים על פלטפורמת הקיובסאט.

סוגי פלטפורמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוויין קיובסאט הנפוץ ביותר הוא קובייה בעלת ממדים של 10 ס"מ * 10 ס"מ * 10 ס"מ. (ראו תמונה). במהלך השנים פותחו דגמים גדולים יותר, בעלי צורת תיבה. הדגם הבינוני הוא בעל ממדים של 10 ס"מ * 10 ס"מ * 20 ס"מ והדגם הגדול בעל ממדים של 10 ס"מ * 10 ס"מ * 30 ס"מ.

קיימים מספר יצרנים מסחריים של פלטפורמות קיובסאט, שהמוכר והגדול מביניהם הוא חברת פאמפקין מארצות הברית. העמותה ללוויינות זעירה בישראל מייצגת בישראל יצרן זה, ומפתחת את לווייניה על בסיס מוצרי החברה.

שיגור לווייני קיובסאט[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיגור לווייני קיובסאט מתבצע על ידי משגר גנרי, מעין תיבה שלתוכה מוכנסים עד שלושה לוויינים בבת אחת. משהגיע המשגר לחלל, נפתח המארז וקפיץ הודף את הלוויינים החוצה, לחלל. ככלל, ננו-לוויינים וקיובסאט בתוכם, אינם משוגרים כמטע"ד ייעודי ויחידי, אלא כמטען נלווה לשיגורים שונים ברחבי העולם. חלק ניכר משיגורי לווייני קיובסאט עד כה בוצע באמצעות משגר הלוויינים הרוסי דנייפר. שיגורים נוספים התבצעו באמצעות המשגר הרוסי קוסמוס 3.

לווייני קיובסאט ששוגרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שיגורים בשנת 2007
 • שיגורים בשנת 2006
 • שיגורים בשנת 2005
 1. UWE-1 (אוניברסיטת וירצבורג)
 2. XI-V (אוניברסיטת טוקיו)
 3. NCUBE 2 (האוניברסיטה הנורווגית למדע וטכנולוגיה)
 • שיגורים בשנת 2004
 • שיגורים בשנת 2003
 1. AAU CubeSat (אוניברסיטת אולבורג)
 2. Quakesat
 3. DTUSat (האוניברסיטה הטכנולוגית של דנמרק)
 4. CUTE-1 (המכון הטכנולוגי של טוקיו)
 5. XI-IV (אוניברסיטת טוקיו)
 6. CanX-1 (אוניברסיטת טורונטו)

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-19 ביוני 2014 שוגר בהצלחה הלוויין דוכיפת 1, ה-CubeSat הראשון שנבנה בישראל, ולוויין התלמידים השני בעולם. הלוויין נבנה במרכז המדעים בהרצליה. הלוויין הבא בתור, דוכיפת 2, יועד להגיע לחלל עד סוף שנת 2016.

החל משנת 2014 נבנים בטכניון שלישיית לוויינים בשם SAMSON, שתפקידם הוא גיאולוקציה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קיובסאט בוויקישיתוף