דוכיפת 3

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
דוכיפת 3
ארגון מרכז המדעים הרצליה
מפעיל מרכז המדעים הרצליה
תאריך שיגור אוגוסט 2019
משימה
סוג משימה לוויין
לוויין של כדור הארץ
מסלול LEO
מידע טכני
משקל 2402 גרם
אורך 10 ס"מ
רוחב 10 ס"מ
גובה 34.05 ס"מ
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

דוכיפת 3 הוא ננו-לוויין, השלישי בסדרת לווייני דוכיפת הישראליים הנוצר במעבדת החלל במרכז המדעים הרצליה כפרויקט משותף של סוכנות החלל הישראלית ועיריית הרצליה.

הוא הלוויין הראשון בפרויקט ישראל 70. הלוויין פותח במעבדת החלל במרכז המדעים בהרצליה. הוא נבנה ותוכנן בשיתוף פעולה מלא בין תלמידי תיכון שער הנגב ותלמידי מרכז המדעים הרצליה, בשיתוף אולפנה עפרה.

מהלך הפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

לצורך בניית הלוויין ישנן שתי תחנות קרקע ושני חדרים נקיים בשני בתי הספר. הלוויין נודד בין שני בתי הספר, תקופה בהרצליה ותקופה בשער הנגב. במהלך הפיתוח, התלמידים מתחלקים לצוותים, כך שכל אחד עוסק בתחום שונה. כל אחד מהצוותים עושה את המשימות שלו, אם זה העלאת תוכנה או בדיקת החומרה. התלמידים מתמודדים עם אתגרים הנדסיים כמו בתעשייה. צוות המנטורים מורכב ממהנדסים מנוסים מתעשיית החלל ומהאקדמיה שכולם נותנים יד ונוטלים חלק בפרויקט, הם מנחים את התלמידים ועוזרים להם לצבור ידע וניסיון. דוכיפת 3 הוא חלק מלהק לוויינים שייבנו על ידי תלמידי בתי ספר בכל רחבי הארץ, במסגרת תוכנית "תבל" של סוכנות החלל הישראלית. כל בית ספר יבנה לוויין אחד, יהיה להם פרוטוקול משותף והם יטוסו בלהק - קונסטלציה. הלהק יהווה פלטפורמה למחקר ולניסויים מדעיים עבור תלמידים וסטודנטים בישראל. בנוסף, ללהק יהיו מספר יכולות טכנולוגיות, בניהן יכולת לתקשורת בין הלויינים בחלל כך שהלהק יהווה פלטפורמה להעברת מסרים בזמן אמת ויכולת טעינת תוכנה מן הקרקע. כל בית ספר יבנה לוויין למשימה אחרת - צילום, תקשורת ועוד. בנוסף, יבנו סטודנטים באוניברסיטת תל אביב שני לוויינים במסגרת המרכז החדש להנדסת חלל ולוויינים זעירים שהוקם לאחרונה באוניברסיטת תל אביב.

מטרת הלוויין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ללוויין מספר מטרות והראשונה שבהן היא שימוש כפלטפורמה חינוכית לתלמידים ויצירת תמריץ ללימודי חלל.

כמו כן, דוכיפת 3 הוא לוויין חישה מרחוק הנושא עליו מצלמה במטרה לצלם את כדור הארץ, לחקור אותו ולהוות פלטפורמה למחקרים מדעיים ואקולוגיים. משימתו המדעית של הלוויין מציבה לא מעט אתגריים טכנולוגים חדשים, צילום הדורש הכוון מאוד מדויק בחלל וצריכת חשמל גבוהה. בשלבים הראשונים ישוגר למסלול LEO בגובה של 550 ק"מ, מה שיאפשר לבצע ניסויים בצורה מבוקרת. תהיה לו יכולת טעינת תוכנה מהקרקע ויהיה ניתן לשלוח פקודות באמצעות פיקוח מהקרקע.

מבנה הלוויין[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודל הלוויין יהיה כ-34.05*10*10 ס"מ - גודל U3 (בצורת קובייה - מבוסס על פלטפורמת קיובסאט - cubesat), למרות גודלו הקטן, הלוויין כולל את תת-המערכות ההכרחיות כמו בלוויין גדול, לרבות מערכת בקרת אנרגיה, מערכת שידור, קליטה ועיבוד מידע ומערכת בקרה תרמית.

לוויינים קודמים בסדרת הדוכיפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוכיפת 3 הוא הלוויין השלישי בסדרת לווייני דוכיפת הישראליים, לפניו היו דוכיפת 1 ו2.

דוכיפת 1 הוא לוויין ישראל מסוג פיקו - לוויין, נבנה על ידי מעבד החלל של הרצליה. המטרה של דוכיפת 1 היא תמריץ ללימודי חלל, העברת הודעות פשוטות בין בתי ספר וקליטת אותות מצוקה על ידי שידורי רדיו. הוא שוגר ב-19 ביוני 2014.

דוכיפת 2: ננו לוויין ישראלי נבנה כפרויקט משותף של סוכנות החלל הישראלית ועיריית הרצליה על ידי תלמידי תיכון ט-י"ב. המטרה של דוכיפת 2 היא יצירת פלטפורמה חינוכית לתלמידים צעירים בתחום ההנדסה, כדי להוות להם בסיס והשראה להמשך לימודיהם בתחומי המדעים, הטכנולוגיה, ההנדסה והמתמטיקה בפרט בתעשיית החלל. המשימה של דוכיפת 2 היא חקירת צפיפות הפלזמה בשכבות האטמוספירה הנמוכות.

שיגור[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוכיפת 3 צפוי להיות משוגר בדצמבר 2019.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • [1], באתר (הידען)