קינבו 900

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המיקרוסקופ הניתוחי קינבו 900גרמנית, באנגלית: KINEVO 900, קרוי גם: zeiss-kinevo-900 [1] קרוי גם: QEVO[2]) מתוצרת חטיבת הטכנולוגיה הרפואית Carl Zeiss Meditec (אנ') בבעלות יצרנית מערכות האופטיקה והאלקטרואופטיקה הגרמנית קרל זייס א.ג. (Carl Zeiss AG (אנ') (ממותג: zeiss)[3][4] מאפשר ביצוע פעולות ניתוחיות מורכבות בשילוב אמצעים רובוטיים, אמצעי ניווט, הדמיה תוך ניתוחית, ויכולות אנדוסקופיות.[5]

בנוסף המערכת מספקת משוב תוך ניתוחי על ההתקדמות בניתוח על פני ההדמיה שנרכשה לפני הניתוח או במהלכו. יש לכך חשיבות גדולה, כיוון שיכולת זו משפרת מאוד את היעילות של ניתוחים לכריתה של גידולים שפירים וממאירים, בדיוק מקסימלי ועם מינימום פגיעה באזורי מוח רגישים.[6]

מפעל היצרן "Carl Zeiss Meditec" בעיר ינה

ממאפייני "קינבו 900"[עריכת קוד מקור | עריכה]

"קינבו 900" נחשב כיום למיקרוסקופ המתקדם בעולם.[7]

המיקרוסקופ המתקדם מאפשר הדגמה של מחלות מוחיות שונות, כולל כריתת גידולים שפירים, וממאירים באמצעות סימון, והדמיה מתקדמת של כלי הדם המוחיים. בנוסף, "קינבו 900" מאפשר ראייה בתלת ממד של פתולוגיות מוחיות שונות, תוך שימוש במשקפי תלת ממד על פני מסך רחב, ללא צורך להשתמש בעיניות המיקרוסקופ.

בנוסף יש למיקרוסקופ יכולות משופרות ומתקדמות ביותר בתחום הרובוטיקה, אלמנט המגדיל את יעילות ניתוחי הכריתה בדיוק מקסימלי ועם מינימום פגיעה באזורי מוח רגישים.[8]

"קינבו 900" היא רובוטיקה כירורגית מבוקרת המשפרת רמת תפעול המאפשרת דייקנות ומיצוב. בנוסף, "PointLock" מאפשרת לכירורג לבצע תנועת "KeyHole" (בתרגום חופשי לעברית: "חור המנעול") להתבונן על שטח גדול יותר בתוך חלל - יתרון מסוים באזורים עם גישה צרה.

מיקרוסקופים אופרטיביים הפכו לבסיסיים להצלחתם של פרוצדורות כירורגיות מודרניות אחרות. הם הפכו לפלטפורמות פעילות לפיתוח ממשקי בקרת משתמשים משופרים ומערכות רובוטיות. ההתפתחויות האחרונות מספקות משמעותית יותר פונקציות מאשר מיקרוסקופים אופרטיביים קודמים.

מחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

[9]

מחקר בן שנה, פורסם ב-22 במרץ 2019 על ידי "Evgenii G Belykh"[10] וחב' מהמרכז רפואי סנט ג'וזף,[11] פיניקס, ארצות הברית במטרה לבצע הערכה מקיפה של מערכת מיקרוסקופ הדמיה רובוטית- "ZEISS KINEVO 900".

המחקר משווה את ביצועיו למודל הקודם של מיקרוסקופ כירורגי מתוצרת "ZEISS". הערכה בוצעה במעבדה לחקר נוירוכירורגיה, וההערכה כיסתה תפקוד רובוטי, אקסוסקופי (exo - חיצוני), אנדוסקופי ואפקט קרינתי.

המחקר מצא כי "KINEVO 900" מספק מספר שיפורים ביחס למיקרוסקופ הכירורגי הקודם.

ויזואליזציה היברידית דיגיטלית "4K" של תלת מימד של "קינבו 900" התגלתה כשיפור משמעותי ביחס לטכנולוגיה קודמת. במצב ההדמיה האקסוסקופית ובמרחק העבודה הארוך, צוות החדר הניתוח כולו יכול להעריך את המבנים המפורטים בעומק המסדרון הכירורגי. יתר על כן, התצוגה האקסוסקופית המסך הרחב התלת-ממדי מגדילה את הערך החינוכי להכשרת כירורגים בשיטה. המחקר מצא כי ניתן היה לבצע תפר מיקרו-וסקולרי ומניפולציות מיקרו-כירורגיות אחרות כאשר ה-"קינבו 900" שימש כאקסוסקופ עם התצוגה התלת-ממדית.

שיפורים בולטים אחרים שנמצאו עם "קינבו 900" בהשוואה למערכת "ZEISS" הקודמת כוללים שיפור בהדמיה פלואורסצנטית תוך ניתוחית. "קינבו 900" מספק אפליה טובה יותר בין האות הפלואורסצנטי והסביבה באמצעות תפיסה משופרת משמעותית של צבעי המוח והדם. רקמות שאינן פלואורסצנט נראו בהירות וטבעיות בהרבה עם התצוגה הדיגיטלית של הדגם החדש וקצת יותר בהירות דרך "oculars" בהשוואה למערכת הקודמת.

ה-"קינבו 900" סיפק פונקציית שכבת על-פני "Indocyanine green (ICG)" אנגיוגרפיה עם כיסוי מציאות מוגבר, רזולוציית תמונה טובה יותר ושיפור זרימת העבודה לאחר העיבוד לכימות הזרימה בהשוואה למערכות "ZEISS" הקודמות. מחקר זה הראה כי אנגיוגרפיה של "Indocyanine green (ICG)" הייתה מספיק רגישה כדי להעריך את זרימת הדם, אפילו בכלי קטן בקוטר של 1 מ"מ, עם תוצאות כמותיות דומות.

סיוע אנדוסקופי בניתוחים תוך גולגולתיים המופעלים על ידי מיקרוסקופ מציע הדמיה נוספת של המבנים העמוקים. עם זאת, סיוע באנדוסקופ מוגבל על ידי ירידה או לפחות מכשולים משמעותיים בתמרון בהשוואה לשימוש במיקרוסקופ הניתוח.

"קינבו 900" היא פלטפורמת הדמיה רובוטית הממצקת שילוב של הדמיה מיקרוסקופית ואקסוסקופית עם אנדוסקופ זוויתי לבדיקה. כלי המיקרו-פיקוח המשולב במלואו, דגם ה-"QEVO", איפשר לבדוק אזורים סביב חלל הכריתה. השילוב של שתי תצוגות בפורמט תמונה-בתמונה מאפשר דרך בטוחה ויעילה לבצע נהלים בסיוע אנדוסקופ.

ההדמיה שלאחר הניתוח אישרה כריתה מוחלטת והמטופל נצפה חוזר לתפקוד מלא חודש לאחר הניתוח.

מסקנת המחקר: בסך הכל, השיפורים שבוצעו ב-"קינבו 900", יחד עם כלי המיקרו-פיקוח האנדוסקופי המשולב לחלוטין, הם משמעותיים.

שיפורים אלה ישפיעו על ארגונומיה, על דיוק, יעילות, על איכות הצפייה ועל הערך החינוכי של הליכים כירורגיים, ובלבד שמנתחים יקבלו הכשרה מתאימה לשימוש מיטבי.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

"קינבו 900" נכנס בסוף שנת 2019 לשימוש במחלקת נוירוכירורגיה ב-בית החולים רמב"ם.

חלוצי המנתחים במדינת ישראל ב"קינבו 900" הם: מנהל המחלקה הנוירוכירורגית הד"ר גיל סוירי וסגנו הד"ר עידו פלדור.[12]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "זייס קינבו 900" (zeiss-kinevo-900) surgicalmicroscopes.com/product/zeiss-kinevo-900
 2. ^ דגם QEVO dexur.com/md/5042980
 3. ^ Carl Zeiss AG - יצרנית גרמנית של מערכות אופטיות ואלקטרואופטיקה, שנוסדה בעיר ינה, גרמניה בשנת 1846 על ידי האופטיקאי קרל זייס
 4. ^ היצרנית "zeiss" (בגרמנית) zeiss.de/meditec/produkte/neurochirurgie/operationsmikroskope/kinevo-900
 5. ^ "חדש ברמב"ם: המיקרוסקופ הניתוחי שמשנה את פני הרפואה אתר 0404, מישל מחנין, 13 בינואר 2020
 6. ^ "קינבו 900" ux-design-awards.com/product/kinevo-900
 7. ^ רמב"ם: ניתוחי מוח בעזרת המיקרוסקופ המתקדם בעולם רדיו חיפה, אודיה שווץ, 13 בינואר 2020
 8. ^ "קינבו 900" - ברושור zeiss.com/content/dam/Meditec/us/products/kinevo-900/brochures/kinevo_900_brochure_us_sur8733revc_final_optimized
 9. ^ הערכת מעבדה של מיקרוסקופ ניתוחי רובוטי: פלטפורמת הדמיה לנוירוכירורגיה neuronewsinternational.com/zeiss-kinevo-visualisation-platform-for-neurosurgery
 10. ^ ממחקריו של Evgenii G Belykh pubfacts.com/author/Evgenii+Belykh
 11. ^ מרכז רפואי סנט ג'וזף health.usnews.com/best-hospitals/area/az/st-josephs-hospital-and-medical-center
 12. ^ "המיקרוסקופ הניתוחי המתקדם בעולם - בשירות ניתוחי המוח ערוץ הידברות, 13 בינואר 2020