קרל אלכסנדר, דוכס וירטמברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קרל אלכסנדר מווירטמברג

קרל אלכסנדר, דוכס וירטמברג (24 במאי 1684 - 12 במרץ 1737) היה דוכס וירטמברג מ-1733 עד 1737.

קרל אלכסנדר נולד בשטוטגרט והיה בנו הבכור של פרידריך קרל, דוכס וירטמברג-ויננטל. בגיל צעיר נפטר אביו והמלוכה עברה לידי דודו של קרל, אברהרד לודוויג. בשנת 1712 המיר אלכסנדר את דתו מנצרות פרוטסטנטית לקתולית.

בשנת 1732 הוא פגש את יוזף זיסקינד אופנהיימר הידוע בכינויו "היהודי זיס". בשנת 1733 כשדודו נפטר מונה אלכסנדר לדוכס המדינה ומינה את אופנהיימר ליועצו הכלכלי. מהלכיו הכלכלים של אופנייהמר הצילו את כלכלת וירטמברג שהייתה הרוסה בעקבות מלחמת הירושה הספרדית (1702-1713), אך גררו תגובות קשות הן מהמעמד העליון שכלל את האצילים והבורגנים והן ממעמד הצמיתים והאיכרים, אך אלכסנדר התעקש ושמר על אופנהיימר כיועצו. במשך כל תקופת כהונתו של אופנהיימר הצליח אלכסנדר לצבור לעצמו ולאנשיו כסף רב וחיי פאר ועושר רב, אך גם הצליח לחזק את צבאו. ב-12 במרץ 1737 נפטר אלכסנדר משבץ מוחי פתאומי.

קרל אלכסנדר והיהודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת כהונתו של קרל כדוכס וירטמברג היהודים לא הורשו לגור בתחומי וירטמברג, לסחור עם נוצרים ולהתחתן איתם. היהודים המעטים שחיו במדינה נאלצו לחיות בגטו והוטלו עליהם הגבלות קשות. אולם לאחר מינויו של אופנהיימר ליועצו הכלכלי הוסרו מרבית ההגבלות על היהודים. לאחר מותו שבו ההגבלות ונעשו חמורות יותר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]