נצרות פרוטסטנטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הגהה, ניסוח, השלמה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ריכוזי הפרוטסטנטים בעולם נכון ל-2010. במדינות הצבועות בסגול נמנים עליהם לפחות 10% מהאוכלוסייה, וגוון כהה מסמל בהתאמה שיעור גבוה יותר.

הנצרות הפרוטסטנטית היא שם כולל למספר גדול של כנסיות המהוות ביחד את אחד מהזרמים העיקריים בנצרות. הן חולקות שורה של עקרונות יסוד רופפים ושורשי רובן בתפיסות שהתפתחו ברפורמציה הפרוטסטנטית של המאה ה-16, שמנהיגיה מרטין לותר וז'אן קלווין יצאו נגד הכנסייה הקתולית והאפיפיור. המשותף להן הוא שלילת האפשרות לגאולה באמצעות מעשים טובים והדגשת האמונה כאמצעי היחיד לכך, ביסוס הנוהג הדתי על כתבי הקודש לבדם ולא על מסורת הכנסייה, וסירוב להכיר בייחוד כלשהו של מעמד הכמורה על פני יתר המאמינים. הפרוטסטנטים דוחים גם את פולחן הקדושים והבתולה ושוללים את האמונה בטרנסובסטנציאציה כפי שהיא מקובלת בנצרות הקתולית. מלבד זאת, קיים מגוון אדיר של תפישות ואמונות בקרב הפלגים הפרוטסטנטיים השונים, החלוקים ביניהם לגבי הפרשנות של יסודות אלה כמו גם היבטים אחרים. הם נעדרי כל מסגרת ארגונית אחידה, וקיימות אלפי כנסיות פרוטסטנטיות שונות. הגדולות והמשפיעות כוללות את הלותרנים, הקלוויניסטים, האוונגליסטים, המתודיסטים ועוד. כמו כן ישנה הכנסייה האנגליקנית, השוללת את האפיפיור אך קרובה בהרבה לקתוליות. מספרם של כלל המאמינים הפרוטסטנטים נאמד בכ-800 מיליון איש.

הגדרה ומקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המושג "פרוטסטנט" ניתן בתחילה לקבוצת נסיכים וערים אימפריאליות שמחו כנגד החלטה של הדיאט של שפייר מ-1529 להפוך החלטה קודמת וליישם את האדיקט של וורמס מ-1521. אדיקט (צו) זה שלל את חוקיות התורות הלותרניות בתוך האימפריה הרומית הקדושה. הדיאט מ-1526 הסכים להיות סובלני כלפי התורות הלותרניות (על בסיס "קויוס רגיו, איוס רליגיו" – כלומר, כפי שנוהג השליט, כך גם ראוי שינהג העם) עד שתכונס מועצה כללית בנוגע לשאלה זו, אך ב-1529 הרגישו הכוחות הקתוליים שהם חזקים מספיק להפסיק את סובלנותם, ולא לחכות למועצה.

במובן הרחב יותר של המילה, "פרוטסטנטיות" היא השם הקולקטיבי למספר גדול של כנסיות, שמוצאן במערב אירופה, שנפרדו מהכנסייה הקתולית כתוצאה מהשפעתם של מרטין לותר, מייסדן של הכנסיות הלותרניות, וז'אן קלווין, אחד ממייסדי התנועה המתקנת. ענף שלישי של הרפורמציה, שנכנס לעתים למאבקים גם עם הקתולים וגם עם הפרוטסטנטים אחרים, נקרא לפעמים "הרפורמציה הרדיקלית". קבוצות מערביות לא קתוליות מסוימות מכונות לפעמים פרוטסטנטיות, אף על פי שאין קשר היסטורי בין קבוצות אלה לבין לותר, קלווין, או הכנסייה הקתולית.

באזורים דוברי גרמנית, המילה פרוטסטנט עדיין מתייחס לקתולית, הדיון הזה הסתיים באופן רשמי במועצת קונסטנץ (1414 - 1418), שהוציאה את יאן הוס להורג והכריזה על ג'ון ויקליף ככופר, אך בעוד שמועצת קונסטנץ חיזקה את ההבנה הימי-ביניימית של הכנסייה והאימפריה, לא יכלה לפתור את המתיחויות הלאומיות, וגם לא את הבעיות התאולוגיות שעלו במהלך המאה האחרונה. כמו כן לא יכלה המועצה למנוע את הקרע ואת המלחמות ההוסיטיות בבוהמיה.

המחאה צברה תנופה כאשר מרטין לותר, נזיר אוגוסטיני ופרופסור באוניברסיטת ויטנברג, קרא ב-1517 להעלות לדיון מחודש את נושא האינדולגנציות (כפרה שנקנתה מהאפיפיור בכסף). המסורת טוענת כי הוא מִסמר את 95 הטענות שלו לדלת של כנסיית ויטנברג, ששימשה כלוח מודעות של האוניברסיטה. המחלוקת של לותר סימנה התפרצות פתאומית בעלת עוצמה משמעותית של אי-שביעות רצון שטואטאה זמן רב מתחת לשטיח אך לא נפתרה.

במקביל לאירועים בגרמניה נולדה גם תנועה בשווייץ בהנהגת הולדרייך צוינגלי. בין שתי התנועות הייתה הסכמה ברוב הנושאים, וההמצאה החדשה – הדפוס – הוליכה רעיונות במהירות ממקום למקום. למרות זאת היו כמה הבדלים בין התנועות במדינות השונות; כמה מחסידיו של צוינגלי האמינו כי הרפורמציה היא שמרנית מדי, ועברו לעמדות רדיקליות יותר, שחלקן קיימות היום אצל האנבפסטיסטים המודרניים. תנועות פרוטסטנטיות אחרות נטו אחר המיסטיקה או ההומאניזם. חלקן נפרדו מהקתוליות או מהפרוטסטנטיות, ויצרו קבוצות חדשות מחוץ לכנסיות המקובלות.

לאחר השלב הראשון של הרפורמציה, ולאחר החרם על לותר וגינוי הרפורמציה על ידי האפיפיור, היו כתביו של ז'אן קלווין נקודת המוצא לקונצנזוס בין קבוצות שונות בשווייץ, בסקוטלנד, בהונגריה, בגרמניה ועוד. הפילוג של הכנסייה האנגלית מרומא ביוזמת הנרי השמיני, שהחל ב-1529 והושלם עד 1536, העביר גם את אנגליה למחנה הרפורמציה, אך השינויים באנגליה היו איטיים יותר מאשר במקומות אחרים באירופה. באנגליה לא הייתה החלטה ברורה בין הצדדים הפרוטסטנטיים לשמרניים במשך מאות שנים, ובמשך הזמן נוצרה פשרה. כיום מחשיבים את עצמם אנגליקנים רבים מבחינה תאולוגית כקתולים מתוקנים ולא כפרוטסטנטים. כך התפלג המערב למחנות קתוליים ופרוטסטנטיים.

עקרונות ומאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגיוון העצום של הכנסיות הפרוטסטנטיות מקשה על איתור מכנה משותף הגותי או אמוני המשותף לכולן. חוקרים מתארים אותן יותר כתופעה היסטורית בעלת שורשים זהים – כל הפלגים שהסתעפו במשך כחמש מאות שנה מתוך הרפורמציה הפרוטסטנטית. מבחינה תאולוגית, הרחיקו קבוצות מסוימות לכת עד כדי כפירה במושג השילוש הקדוש, כפי שעשו האוניטרים, ואחרות פנו בנתיבים קיצוניים כמעט באותה מידה. עם זאת, למרות הקושי שבאפיון כולן, חולקים הפרוטסטנטים כולם רקע ועקרונות רופפים שמקורם בהגות ראשוני הרפורמטורים, בייחוד מרטין לותר, ז'אן קלווין ששכלל את הגותו וגם חלק עליו רבות, וממשיכיהם השונים.[1]

אולי העקרון החשוב ביותר שנשזר במחשבה הפרוטסטנטית לגווניה ושנשאב מלותר וקלווין הוא מה שנהוג להתייחס אליו כ"כתבי הקודש לבדם" (sola scriptura), לפיו המקרא והברית החדשה הם הבסיס היחיד ממנו ניתן לשאוב סמכות דתית. הרעיון הושפע מהדגש ששמו הוגי הרנסאנס על "שיבה למקורות" וחזרה לפשט הכתובים לאחר יותר מאלף שנים בהם פרשנות אלגורית מרחיקת-לכת הייתה הנורמה בנצרות, בדמות תפישת הקוואדריגה (המקבילה לפרד"ס היהודי) שהוסיפה שכבות מוסריות, נבואיות וטיפולוגיות על המובן המילולי של הכתוב. התוספות והפלפולים המרובים נראו כהשחתה וסילוף. יותר מכך, השיבה לפשט כיוונה להסיר את התוקף המחייב ואף לבטל לגמרי את מסננת הפרשנות המקובלת שהוסיפה ההיררכיה הרשמית במשך מאות שנים ושעליה נשענו נוהגים ועקרונות רבים ערב הרפורמציה. דחיית המסורת בעל-פה של הכנסייה שברה את הכח שהעניקה לממסד שבראשו האפיפיור והניחה את הביסוס לביטול ודחייה גורפים של אמונות וטקסים שלא נמצא להם מקור מספק בכתובים, כמו איסור על נישואי כמרים, חמישה מתוך שבעת הסקרמנטים (רק הטבילה והמיסה נותרו) ועוד רבות. לותר, קלווין והאחרים ראו במקרא לבדו מקור חזק דיו, "דברו המהדהד של אלוהים", שההשראה והקדושה שבו היו כה עוצמתיות עד שדי היה בהן כדי לאפשר לכל אחד להבינו מתוך עצמו ללא הזדקקות לתיווך המסורת. מאז ועד ימינו, הקדישו הפרוטסטנטים הרבה ממאודם, יותר מכל הזרמים האחרים, בפיתוח שיטות הרמנויטיות שונות להבנת פשט המקרא והברית החדשה. גישה זו השתלבה עם הנטייה הגוברת לתרגם את התנ"ך משפות קלאסיות (כמעט תמיד, אך לא בהכרח, לטינית) ללשונות העמים כדי שיבינוהו: הכנסייה הקתולית, שלא התנגדה לכך טרם הרפורמציה, קבעה תרגום תקני משלה בוועידת טרנטו בעקבותיה כדי למנוע גרסאות בעייתיות. לצד דחיית המסורת המחייבת, לעיקר "כתבי הקודש לבדם" הייתה השפעה חשובה על הפרוטסטנטיות: הסמכת כל אדם, בעקרון, לפרש לבדו הובילה מיד לריבוי עצום של כיתות ופילוגים ומנעה הקמת ממסד מרכזי מוסכם בכנסיות החדשות שקמו. כמו כן, למרות החשיבות שיוחסה לכך לא ניתן כלל היה לממש באמת את האידיאל: בפועל, היה ברור שכל טקסט זקוק לשכבת פרשנות כלשהי כדי להבינו ושתקדימים מסוימים היו הכרח. הרפורמטורים, למעט הרדיקלים ביותר, אימצו לדוגמא את רוב החלטות הוועידות האקומניות בראשית הנצרות, הגם שלא ייחסו להן אותו מעמד שהיה להן בעבר. יריביהם הקתולים הרבו ללעוג להם על חוסר עקביותם, ולהצביע על כך שכתות קיצוניות אף חזרו לשמור את השבת במקום יום ראשון ואסרו להישבע, כפי שניתן היה להבין מקריאה בלתי-מתווכת. כפי שציין פול אביס, לא היה עוד יסוד שמתקני הכנסייה נהגו בו בסתירה עצמית יותר מאשר sola scriptura.[2]

עקרון האמונה (Sola Fide) קובע כי רק האמונה היא הגואלת את האדם, ולא המעשים. הנצרות הקתולית הדגישה באותה תקופה את המעשה. בסקרמנט הווידוי, למשל, הדגישה הנצרות הקתולית את קיום העונש לכפרת העוונות (למשל תפילה או מסע צליינות), ולא את החרטה הכנה בעת הווידוי. אמנם, היו גם קתולים שטענו כי אדם המשלם על חטאיו בלי להתחרט עליהם, חטאיו אינם נמחלים, אך הכנסייה הקתולית ניסתה להקל על מאמיניה ולקרבם אל הכנסייה. לותר, לעומת זאת, טען כי רק המאמינים האמיתיים, שכל מאודם נתון לקיום רצונו של האל, הם נוצרים אמיתיים. בעוד שהכנסייה הקתולית ניסתה להרחיב את קהל מאמיניה ככל האפשר, צימצם אותו לותר ל"כנסיית הרוח" - המאמינים הטהורים בלבד.

עקרון החסד (Sola Gratia) קובע כי אין לאדם כל יכולת להשפיע על גורל נשמתו. האל קבע עוד מראשית הימים מי מבני האדם ייגאל ומי לא, בצעד המכונה פרדסטינציה, או גזירה קדומה. אך הגאולה אינה חסרת היגיון, אף על פי שהיא שרירותית. בני אדם שזכו בחסד האלוהי אינם יכולים אלא להיות מאמינים אדוקים ולמלא את רצונו של האל. האמונה אינה בחירה חופשית של האדם, אלא חלק מהמנגנון האוטומטי של הגזירה הקדומה. כשלעצמו, אין האדם יכול אלא לחטוא. בזכות חסד האל, ניתן לאדם למלא את רצונו של האל. עקרון החסד ביטל את הצורך בתיווך הכנסייה בקשר בין אדם לאלוהיו. תיווך זה הוא אחד מעקרונות היסוד של הנצרות הקתולית: אין גאולה מחוץ לכנסייה, ורק דרך הטקסים שמנהלים כמרים מוסמכים אפשר לזכות לחסד האלוהי. הקשר הישיר שהציע לותר, בין האל לאדם, פטר את הכנסייה הלותרנית מהצורך להפוך את הכמרים למכשפים, המשתמשים באמצעים מאגיים להעברת חסד.

גם מבחינה חזותית, עוררה הנצרות הפרוטסטנטית מהפכה רבתי. הקתולים נהגו לבנות כנסיות מפוארות בהן אמנות מונומנטלית אשר נועדה להסביר למאמין את עקרונות האמונה דרך הוויזואליה וליצור הזדהות עם ישו והקדושים. כנסיות פרוטסטנטיות בראשית דרכן לא הכילו כל אמצעי אמנותי ציורי מסוג זה. למעשה, בגרמניה נודעה בראשית דרכה השפעה כמעט איקונוקלסטית על האמנות.

החופש הפרשני שהעניק לותר לפרוטסטנטים גרם לפיצול מתמיד בכנסייה הפרוטסטנטית. אף שישנם זרמים פרוטסטנטיים גדולים יותר - הלותרניזם והקלוויניזם, שייסד ז'אן קלווין - אין כנסייה פרוטסטנטית אחת, בדומה לכנסייה הקתולית. זרמים פרוטסטנטיים רבים קמו והמשיכו להתפצל בשל מחלוקות על פירוש כתבי הקודש.

ביטול השדרה הרוחנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימי הביניים חולקה החברה באופן רעיוני לשלושה מעמדות: מעמד העובדים, מעמד המתפללים ומעמד הלוחמים. אחת המסקנות מעיקריו של לותר היא ביטול ההבדל בין הכמרים, שנסמכו לתפקידם בסמכות האפיפיורות, לבין המאמינים הפשוטים. לפי התפישה הלותרנית אין לכומר כוחות מאגיים בזכות תפקידו, אלא סמכות חינוכית בלבד. הכומר הקתולי מסוגל להעביר חסד למאמינים בזכות סמיכתו (דרך הסקרמנטים), ולבצע בטקס המיסה את נס לחם הקודש (שבו הופכים לחם ויין פשוטים לגופו ודמו של ישו). תפקידו של הכומר הפרוטסטנטי, לעומת זאת, הוא לחנך את שאר הקהילה, ללמד את הבשורה ולעודד התנהגות מוסרית.

אחת התוצאות של תפישה זו היא ביטול המנזרים - אם אין מעמד של מתפללים, אין צורך להקים לחבריו בתים מיוחדים, לתת להם אדמות רבות ולקיימם על חשבון הציבור. התפתחות זו תרמה כנראה לפופולריות של לותר, שכן האדמות הרבות שהחזיקה הכנסייה הועברו מידי המנזרים לידיים פרטיות.

טקס המיסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלכתחילה היו הפרוטסטנטים מאוחדים בהסכמה נגד האמונה הקתולית של הטרנסובסטנציאציה, שלפיה החומר של הלחם והיין שמשתמשים בהם בטקס המיסה נעשה לבשרו ולדמו של ישו ממש. אולם, הם נחלקו ביניהם לגבי האופן שבו המאמין מתאחד עם ישו בטקס זה. הלותרנים האמינו ב"המצאות ממשית", שיטה הדוגלת בכך שהמציאות של ישו נמצאת "בתוך, עם, ותחת" הלחם הקדוש. לעומת זאת, הכנסייה המתוקנת, שהולכת בדרכו של צוינגלי, טענה כי טקס המיסה נועד רק כזיכרון, וישו אינו קיים ממש בלחם, אולם הוא מתאחד עם המאמין על ידי אמונתו. הקלוויניסטים טענו כי יש "מציאות ממשית", אך באופן שונה מהלותרנים, בכך שהלחם אינו משתנה לישו עצמו, אלא מדובר בקשר סמלי שנעשה על ידי האמונה ורוח הקודש.

מבשרי הנצרות הפרוטסטנטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

רעיונותיו של לותר אינם חדשים לגמרי. רעיון הגזירה הקדומה, למשל, מופיע כבר אצל פאולוס, שכתב כי מספר ידוע של נוצרים ייגאלו, וכל השאר נדונו לעינויי גיהנום.

הדגש על עליונות כתבי הקודש והתביעה לקריאת פשט של הברית החדשה הם ותיקים כמעט כל ימי הנצרות. מול הכנסייה, שתבעה לעצמה מונופול על פירוש כתבי הקודש, ופירשה אותם לעתים בדרכים עקלקלות כדי להצדיק את הכוח והעושר שצברה, ניצבו תמיד קבוצות שהזכירו את דבריו הרדיקליים של ישו עצמו (למשל: "אשרי העניים, כי להם מלכות השמיים").

הדרישה לחופש פרשני ולקריאה בכתבי הקודש בתרגום הייתה ממאפייני היסוד של הוולדנזים, למשל, שתרגמו חלקים מכתבי הקודש לצרפתית, וגם של תלמידי ג'ון ויקליף באנגליה, הלולרדים, שתרגמו את כתבי הקודש לאנגלית. שתי הקבוצות, ורבות אחרות, תבעו זכות להטיף את הבשורה ללא היתר מיוחד של הכנסייה, ושתיהן נרדפו ככתות מינות.

יש חוקרים הטוענים כי הצלחתו של לותר במקום שבו נכשלו קודמיו נובעת משני יתרונות עיקריים: ראשית, הוא נהנה מתמיכתם הפוליטית של נסיכים גרמנים, וכך יכול לפעול ללא חשש אמיתי מרדיפה. שנית, ואולי חשוב יותר, לותר פעל לאחר שהומצא הדפוס, וכך יכלו תלמידיו להפיץ את כתביו ואת התרגומים לתנ"ך ולברית החדשה בעותקים רבים. אם הרשויות יכלו להחרים את העותקים הבודדים והיקרים שהפיקו בעמל רב הלולרדים או הוולדנזים, את שטף ההדפסות של התרגומים של לותר היה כמעט בלתי אפשרי לעצור.

היסטוריה לאחר המאה ה-16[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנועה המתודיסטית והפייטיזם (אדיקות) במאה ה-17[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מתודיזם

התנועה המתודיסטית במאות ה-17 וה-18, שהחלה לאחר הרפורמציה הפוריטנית האנגלית, הצטרפה ביבשת אירופה לתנועת הפייטיזם, וחזרה לאנגליה בתצורה שונה דרך ג'ון ווסלי והמתודיזם, וכן דרך קבוצות חדשות וקטנות יותר כגון הקווייקרים. מאפייני הפייטיזם היו חיים רוחניים והחוויה הדתית, ששולבו בדרך כלל עם מעורבות חברתית, כמחאה נגד ה"אורתודוקסיה הפרוטסטנטית" שהתרכזה אז בענייני דוקטרינה. רבים מהמתודיסטים השמרנים יותר יצרו לאחר מכן את תנועת הקדושה, שהדגישה את חוויית הקדושה.

אוונגליזם במאה ה-18[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחילת המאה ה-18, כמה תחיות בינלאומיות של הפייטיזם (כגון ההתעוררות הגדולה) התעוררו בכל ענפי הנצרות, ותנועה זו קרויה באופן כללי התנועה האוונגליסטית. הדגשים העיקריים של התנועה היו המרה אישית, אדיקות אישית ולימוד כתבי הקודש, מוסריות ציבורית שכללה הימנעות משתיה ו"ערכי המשפחה", חוסר הדגשה של הרשמיות בפולחן ובדוקטרינה, תפקיד חשוב יותר למאמינים הרגילים (כולל נשים) בפולחן, אוונגליזם ולימוד, ושיתוף פעולה בדברים אלה בין כל הכנסיות.

פנטקוסטאליזם, המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

פנטקוסטאליזם כתנועה החלה בארצות הברית בתחילת המאה ה-20, ויצאה בעיקר מתנועת הקדושה. התנועה ביקשה לחזור להשיב את רוח הקודש לפעילות על פני הארץ, כמו בימי הברית החדשה, ודיבור בלשונות מוזרות כעדות ל"טבילה ברוח הקודש" נעשה למאפיין העיקרי. נסים רפואיים ואחרים גם הם הודגשו. הפנטקוסטאליזם כבש את תנועת הקדושה והביא למאות כנסיות חדשות בארצות הברית. תנועה "כריזמטית" מאוחרת יותר הדגישה גם היא את מתנות רוח הקודש, אך פעלה בתוך העדות המוכרות ולא פרשה מהן.

פונדמנטליזם, המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפונדמנטליזם במאה ה-20 קם כתגובה לביקורת המקרא המודרנית הליברלית, בעיקר בארצות הברית ובקנדה, בעדות שהושפעו ביותר מהאוונגליזם. הפונדמנטליזם הדגיש את הסמכות והייחודיות של המקרא, וטען כי הבדלת הנוצרי מטעויות, ושמרנות תרבותית, הם היבטים חשובים של החיים הנוצריים.

נאו-אוונגליזם, אמצע המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאו-אוונגליזם היא תנועה מאמצע המאה ה-20, שהגיבה להגזמות שראתה בפונדמטליזם, כשהיא מוסיפה על הדגשת הסמכות המקראית גם הדגשות על האמנויות, שיתוף פעולה בין כנסיות, אפולוגטיקה נוצרית, ואוונגליזם שחוצה את גבולות העדות השונות.

אקומניזם, אמצע המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנועה האקומנית הנוצרית השפיעה על כנסיות רבות, מתחילתה במועצת אדינבורו למסיונרים. מקורותיה בהכרה בצורך בשיתוף פעולה בתחום המסיון באפריקה, באסיה ובאוקיאניה. מאז 1948 היה הוועד העולמי של הכנסיות משפיע ביותר. יש גם גופים אקומניים ברמות מקומיות ולאומיות ברחבי העולם. ביטוי אחד של התנועה האקומנית הוא הניסיון ליצור כנסיות מאוחדות, כגון הכנסיות של דרום הודו, של צפון הודו, של קנדה או של אוסטרליה. יש השתתפות חזקה של הכנסיות המזרחיות אורתודוקסיות בתנועה זו.

כנסיות פרוטסטנטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרוטסטנטים מתייחסים לקבוצות ולכנסיות הפרוטסטנטיות השונות כאל חלקים מתוך הכנסייה הפרוטסטנטית הכללית, אך יש סובלניות פחות מאחרות, ויש קבוצות כל כך לא-אורתודוקסיות שרוב הקבוצות האחרות אינן מקבלות אותן. יש גם קבוצות שההבדל התאולוגי בינן הוא קטן מאוד. הפיצול לכנסיות שונות הוא לפעמים ביטוי פשוט של ריחוק גאוגרפי ולא של הבדל תאולוגי. לא ברור כמה כנסיות פרוטסטנטיות יש בדיוק, אולם הוערך כי מדובר בעד 30,000. תנועות אקומניות שונות ניסו לאחד את הכנסיות הפרוטסטנטיות, לפי דגמים שונים, אך בינתיים מתחזקים הפיצולים על פני תנועת האיחוד.

זרמים מרכזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברשימה שלהלן מצוינים רק זרמים עיקריים:

מספר הפרוטסטנטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש כיום כ-800 מיליון פרוטסטנטים ברחבי העולם, שהם מעט יותר משליש מכלל הנוצרים. אלה כוללים 260 מיליון באמריקה, 300 מיליון באפריקה, 120 מיליון באירופה ו-140 מיליון מיליון באסיה ואוקיאניה.

תאולוגים פרוטסטנטים ואנגליקנים ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוקדמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמצעיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהעת האחרונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אליסטייר מק'גראת, דארן סי. מרקס, Introduction: Protestantism – the Problem of Identity, בתוך: The Blackwell Companion to Protestantism‏, 2004. עמ' 1-4.
  2. ^ מק'גראת, עמ' 6-8, 254-256; פול אביס, Tradition,‏ בתוך: The Oxford Companion to Christian Thought, הוצאת אוניברסיטת אוקספורד, 2000. עמ' 711-712.