קרש גב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור של פצוע מקובע לקרש גב

קרש גב או לוח גב הוא מוצר רפואי המשמש לקיבוע ולהעברה של פצועים כאשר קיימת אפשרות של פגיעה בעמוד השדרה. לוח גב משמש למניעת תזוזה של עמוד השדרה העלולה ליצור נזק בלתי הפיך. לרוב, נמצאים לוחות גב בשימוש של כוחות עזרה ראשונה ורפואת חרום, כגון מגן דוד אדום.

קרשי גב עשויים עץ, אלומיניום או פלסטיק. כיום קיימת מגמה של הימנעות משימוש בקרשי גב העשויים עץ עקב התחזוקה הרבה הנדרשת, כגון טיפול בסדקים ושברים, ריקבון וחיידקים.

קרשי גב רחבים יותר מרוחבו של אדם ממוצע, על מנת לאפשר התאמה של רצועות קיבוע וכדי לאפשר את קיומן של ידיות נשיאה. לרוב, מאפשר החומר שממנו עשוי קרש הגב מעבר של קרני רנטגן, כדי לאפשר צילום של הפצוע בעודו מרותק ללוח.

הקיבוע מתבצע בדרך כלל בתוספת של צווארון לקיבוע עמוד שדרה צווארי (כגון צווארון פילדלפיה) שנועד למנוע תנועת הראש קדימה ואחורה (תנועה של "כן"). נוסף על כך, נתמך הראש בצדדיו על ידי שמיכה מגולגלת ("ספר תורה"), או חוסמים (Head Wise), כדי למנוע תנועה לטרלית (צדית) של הראש (תנועה של "לא"). במידה וקיים חשד לפגיעה בכל עמוד השדרה ולא רק הצוואר, נמנעת בצורה מוחלטת תנועה של הפצוע על ידי ריתוקו ברצועות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. הדגמה של קיבוע עמוד שדרה בעזרת קרש גב של מד"א באתר YouTube.
ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.