רוגלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

רוגלה (רָגְלָה, באנגלית: spyware), או תוכנת ריגול, היא תוכנת מחשב זדונית המוחדרת למערכת מחשוב ללא הסכמה, במטרה לאסוף מידע ממערכת המחשוב ולהעבירו לצד שלישי. איסוף המידע יכול להיעשות במטרה להפיק רווח כספי או למטרות מודיעין. המידע הנאסף יכול לכלול שמות משתמש וסיסמאות, מספרי כרטיסי אשראי, כתובות דואר אלקטרוני, מעקב אחר הרגלי הגלישה של המשתמש במחשב, מידע אישי או כל מידע אחר בעל ערך.

החדרת הרוגלות למערכת המחשב יכולה להיעשות על ידי צירופם לחבילות תוכנה תמימות למראה שהמשתמש מתקין במחשב מרצונו או דרך התקנה ידנית כאשר אדם משאיל טלפון מאדם אחר ותוך מספר דקות מתקין בטלפון תוכנת ריגול. (למשל, קאזה – תוכנית שיתוף קבצים נפוצה) לעיתים בעידוד מפיצי התוכנות ולעיתים שלא בעידודם. בהסכימו להתקין את התוכנה, מסכים המשתמש גם להתקין הרוגלה, לרוב מבלי להיות מודע לכך, שכן רוב המשתמשים כלל אינם טורחים לקרוא את הסכם השימוש.

תוכנות ריגול שנועדו לרגל ריגול טהור (ולא בהכרח להפיק רווחים) מסוגלות לדעת כמעט כל דבר שביצע משתמש המחשב, החל מהרגלי הגלישה שלו, וכלה במידע אישי כמו יומן או אף סיסמאות או נתונים על חשבון הבנק שלו שהקליד. דוגמאות לתוכנות כאלו הן סוס טרויאני או תוכנת רישום הקשות, הרושמת בקובץ את כל המקשים שעליהם הקיש המשתמש. לכן יש להיזהר על אחת כמה וכמה משימוש רגיש במחשבים ציבוריים כמו קפה אינטרנט.

הרוגלה מתגלה לעיתים עקב המטרד שהיא גורמת, בדמות חלונות פרסומת שקופצים תוך כדי הגלישה ואשר מקורם אינו באתר שאליו פונה הגולש. בשוק המחשבים פותחו תוכנות לנקות את המחשב מרוגלות שמותקנות בו. משתמשים מתקדמים נוהגים להתקין במחשביהם תוכנת רחרחן (סניפר), המסוגלת לעקוב אחר תעבורת הרשת במחשב ולרשום מידע זה בקובץ. בדרך זו אפשר לזהות אם תוכנה שהותקנה זה עתה היא באמת תוכנה תמימה או שמא רוגלה, וכן אם קיימת במחשב פעילות של סוס טרויאני.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]