לדלג לתוכן

רוזנות וירטמברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רוזנות וירטמברג
Grafschaft Württemberg
דגלסמל
ממשל
משטר רוזנות
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה שטוטגרט
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה הקמת הרוזנות
תאריך 1083
פירוק שדרוג הרוזנות לדוכסות
תאריך 1495
ישות קודמת דוכסות שוואביה
ישות יורשת דוכסות וירטמברג

רוזנות וירטמברג הייתה רוזנות שהתקיימה בדרום גרמניה בין השנים 10831495, ולאחר מכן קיבלה מעמד של דוכסות, ובשנת 1806 הפכה לממלכת וירטמברג.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1083 הוקמה רוזנות וירטמברג על ידי קונרד הראשון, רוזן וירטמברג, ששלט בנחלה שהקיפה את טירת וירטמברג, כחלק מדוכסות שוואביה שנשלטה על ידי בית הוהנשטאופן. הרוזנות גדלה בהתמדה, ובעיקר תחת שלטונם של אולריך הראשון, רוזן וירטמברג, אולריך השני, רוזן וירטמברג ואברהרד הראשון, רוזן וירטמברג. אולריך הראשון ניצל את שקיעת בית הוהנשטאופן, וסיפח שטחים רבים שהשתייכו להוהנשטאופנים. אברהרד הראשון הכפיל את שטח הרוזנות, והעביר את מקום מגוריו לשטוטגרט. בשנת 1381 צורפה לרוזנות דוכסות טק, ובשנת 1397 צורפה ממפלגארד אף היא לרוזנות, על ידי נישואי אברהרד הרביעי, רוזן וירטמברג להנרייט, רוזנת מונבליאר.

בשנת 1442 חולקה וירטמברג בין אולריך החמישי, רוזן וירטמברג-שטוטגרט ללודוויג הראשון, רוזן וירטמברג-אורבאך, ובשנת 1482 חזר אברהרד החמישי, רוזן וירטמברג ואיחד את הרוזנות.

בשנת 1495 הועלה אברהרד החמישי, רוזן וירטמברג למעמד של דוכס, כחלק מתהליך רפורמות שנעשו באימפריה הרומית הקדושה, על ידי מקסימיליאן הראשון, קיסר האימפריה הרומית הקדושה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רוזנות וירטמברג בוויקישיתוף