דוכסות שוואביה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוכסות שוואביה
Herzogtum Schwaben
סמל
ממשל
שפה נפוצה גרמנית שוואבית
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה הקמת הדוכסות
תאריך 915
פירוק פירוק הדוכסות
תאריך 1313
ישות קודמת אלמאניה
ישות יורשת רוזנות וירטמברג
הקונפדרציה השווייצרית הישנה
מרקיזות באדן
דוכסות בורגונדיה
רוזנות צולרן
נסיכות פירסטנברג
שונות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דוכסות שוואביה או סואביה הייתה אחת מחמש הדוכסויות השבטיות שהתקיימו בממלכת גרמניה בימי הביניים, ודוכסיה היו מהאנשים החזקים בגרמניה. הדוכסות הוקמה רשמית בשנת 917 על ידי בורכארד השני, דוכס שוואביה, שהיה בעל בריתו של היינריך הראשון, מלך גרמניה. בין השנים 10791268 שלטו בשוואביה במהלך רוב התקופה בני בית הוהנשטאופן, וחלקם אף כיהנו כקיסרי האימפריה הרומית הקדושה. לאחר מותו של קונרד הרביעי, דוכס שוואביה בשנת 1268, התבטלה למעשה הדוכסות. לאחר שרודולף הראשון, מלך גרמניה עלה לשלטון בשנת 1273, הוא ניסה לחדש את התואר והעניק אותו לבנו רודולף השני, דוכס אוסטריה, אולם לאחר מות רודולף ירש אותו בנו יוהאן רוצח האב שמת בשנת 1313 ללא בנים, ובכך התבטל התואר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 496 הובסו שבטי האלמאנים על ידי כלוביס הראשון, מלך הפרנקים, והוכרחו להמיר את דתם לנצרות. במאה ה-7 הוקמו בישופות אוגסבורג ובישופות קונסטנץ, ובשנת 730 חזר קרל מרטל וכבש שוב את שטחי אלמאניה. במהלך השנים שלאחר מכן נהנה האזור מאוטונומיה רבה, כתוצאה מהיחלשות האימפריה הפרנקית.

הקמת הדוכסות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המאה ה-10 התנהל מאבק שליטה בין שתי משפחות על השליטה בשוואביה, ולבסוף ניצח במאבק בורכארד הראשון, דוכס שוואביה בשנת 909. בשנת 915 הוצא בורכארד להורג, לאחר שתמך בארנולף, דוכס בוואריה נגד קונרד הראשון, מלך גרמניה, ובשנת 917 הוצא להורג גם בנו ארכאנגר, דוכס שוואביה, שאף הוא מרד בקונרד הראשון. כתוצאה מכך עלה לשלטון בורכארד השני, דוכס שוואביה, שבשנת 919 הוכר כדוכס שוואביה על ידי היינריך הראשון, מלך גרמניה. בורכארד הביס בווינטרטור את רודולף השני, מלך בורגונדי, ובכך גרם לו לסגת מתביעותיו על אזור תורגאו.

המאה ה-10 וה-11[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מותו של בורכארד השני בשנת 926 ירש אותו חתנו הרמן הראשון, דוכס שוואביה, ולאחר מותו בשנת 949 ללא בנים, מסר אוטו הראשון, קיסר האימפריה הרומית הקדושה את הדוכסות לבנו ליאודולף, דוכס שוואביה. בשנת 954 מרד ליאודולף באביו, ובעקבות כך הודח, ובמקומו מונה בנו של בורכארד השני - בורכארד השלישי, דוכס שוואביה. לאחר מותו של בורכארד השלישי בשנת 973, מונה במקומו בנו של ליאודולף - אוטו הראשון, דוכס שוואביה ובוואריה. לאחר מותו בשנת 982 עלה לשלטון קונרד הראשון, דוכס שוואביה, שהיה קרוב משפחתו של הרמן הראשון. לאחר מכן שלטו הרמן השני, דוכס שוואביה והרמן השלישי, דוכס שוואביה, ולאחר מותו של הרמן השלישי ללא ילדים, עברה הדוכסות לאחיינו ארנסט השני, דוכס שוואביה - בנה של אחותו גיזלה משוואביה וארנסט, מרקיז אוסטריה, אולם אביו משל בשמו כעוצר עד שמת בשנת 1015. במשך כל התקופה היו דוכסי שוואביה נאמנים לקיסרי האימפריה הרומית הקדושה.

בשנת 1030 הסתכסך ארנסט השני עם אביו החורג קונרד השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה, ובשל כך הודח על ידי קונרד, שמסר את הדוכסות לאחיו של ארנסט הרמן הרביעי, דוכס שוואביה. לאחר מותו של הרמן הרביעי בשנת 1038 מסר קונרד השני את הדוכסות לבנו היינריך הראשון, דוכס שוואביה. בשנת 1045 מסר היינריך את הדוכסות לאוטו הראשון, רוזן הפלטינט של לותרינגיה, ולאחר מותו בשנת 1048 מסר את הדוכסות לאוטו, רוזן שוויינפורט. בשנת 1057 עלה לשלטון רודולף מריינפלדן, אולם הוא הודח בשנת 1079 עקב מאבקו בהיינריך הרביעי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה במהלך מאבק האינווסטיטורה, ובמקומו מונה פרידריך הראשון, דוכס שוואביה מבית הוהנשטאופן שתמך בהיינריך הרביעי.

בית הוהנשטאופן[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרידריך נאבק בבנו של רודולף - ברטהולד הראשון, דוכס שוואביה ובחתנו - ברטהולד השני, דוכס שוואביה, שטענו לזכותם על הדוכסות, אולם הביס אותם לבסוף בשנת 1098. בשנת 1105 מת פרידריך הראשון, ובמקומו עלה לשלטון בנו פרידריך השני, דוכס שוואביה. בשנת 1147 מת פרידריך השני, ובמקומו עלה לשלטון פרידריך השלישי, דוכס שוואביה.

בשנת 1152 נבחר פרידריך לקיסר האימפריה הרומית הקדושה, ובעקבות כך מסר את הדוכסות לקרוב משפחתו פרידריך, דוכס פרנקוניה, ולאחר מותו של פרידריך הרביעי שלטו בדוכסות בניו של פרידריך ברברוסה - פרידריך החמישי, דוכס שוואביה, פרידריך השישי, דוכס שוואביה, קונרד השני, דוכס שוואביה ופיליפ, דוכס שוואביה. בשנת 1198 נבחר פיליפ למלך גרמניה, ובשנת 1208 נרצח, והדוכסות נותרה ללא שלטון במשך 4 שנים. בשנת 1212 נבחר בנו של היינריך השישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה - פרידריך למלך גרמניה, ואף תפס את השלטון בדוכסות שוואביה כפרידריך השביעי. בשנת 1216 מסר פרידריך את הדוכסות לבנו היינריך השביעי, אולם לאחר שהלה מרד בו, החרים פרידריך בשנת 1235 את כל נחלותיו של היינריך, ומסר אותם לבנו השני קונראד הרביעי, מלך גרמניה. בשנת 1254 מת קונרד, ובנו קונרד עלה לשלטון במקומו. בשנת 1268 מת קונרד הרביעי, דוכס שוואביה, ובעקבות מותו ללא יורשים התבטלה למעשה הדוכסות.

לאחר שרודולף הראשון, מלך גרמניה עלה לשלטון בשנת 1273, הוא ניסה לחדש את התואר והעניק אותו לבנו רודולף השני, דוכס אוסטריה, אולם לאחר מות רודולף ירש אותו בנו יוהאן רוצח האב שמת בשנת 1313 ללא בנים, ובכך התבטל התואר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]