רוזנות לוקסמבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רוזנות לוקסמבורג
Grofschaft Lëtzebuerg (לוקסמבורגית)
Grafschaft Luxemburg (גרמנית)
Comté de Luxembourg (צרפתית)
דגלסמל
ממשל
משטר נסיכות
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה לוקסמבורג סיטי
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה הקמת הרוזנות
תאריך 1059
פירוק העלאת הרוזנות למעמד דוכסות
תאריך 1353
ישות קודמת הלורדות של לוקסמבורג
ישות יורשת דוכסות לוקסמבורג
דמוגרפיה
דת נצרות
שונות

רוזנות לוקסמבורג הייתה מדינה באימפריה הרומית הקדושה, אשר במהלך המאה ה-14 תפסה מעמד בכורה באימפריה, ושליטיה אף התמודדו עם בית הבסבורג על השליטה באימפריה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 963 בנה זיגפריד, רוזן הארדנים את מבצר לוקסמבורג, ונטל לעצמו את התואר "רוזן לוקסמבורג". בשנת 1065 מונה ואלראן מארלון לרוזן לימבורג, ובשנת 1119 הועלה נכדו ואלראן השני למעמד דוכס. בשנת 1247 ירש היינריך בנו של ואלראן השלישי, דוכס לימבורג את הרוזנות מאמו ארמסינדה, רוזנת לוקסמבורג, בתו של היינריך הרביעי, רוזן לוקסמבורג, שהיה צאצא של הענף המבוגר של בית לוקסמבורג.

בשנת 1281 מת היינריך החמישי, רוזן לוקסמבורג, ובמקומו עלה לשלטון בנו היינריך השישי, רוזן לוקסמבורג, אולם הוא נהרג בקרב וורינגטון, ובמקומו עלה לשלטון בנו היינריך השביעי, רוזן לוקסמבורג. בשנת 1308 הוכתר היינריך השביעי כמלך הרומאים, ובשנת 1312 אף הוכתר כקיסר האימפריה הרומית הקדושה, אולם הוא מת במפתיע בשנת 1313.

בשנת 1310 התחתן בנו של היינריך - יוהאן, מלך בוהמיה עם אליזבת מבוהמיה, אחותו של וצלאב השלישי, מלך בוהמיה, והוכתר כמלך בוהמיה. בשנת 1314 ניסה יוהאן להיבחר במקום אביו כמלך הרומאים, אולם נכשל בכך, ולודוויג הרביעי, דוכס בוואריה הוכתר בתואר.

האימפריה הרומית הקדושה בתקופת קרל הרביעי

בשנת 1346 נבחר קרל מבוהמיה, בנו של יוהאן, מלך בוהמיה לאנטי-מלך ללודוויג, על ידי חלק מהנסיכים שהסתכסכו עם לודוויג, ואף נתמכו על ידי האפיפיור קלמנס השישי. בשנת 1347 מת לודוויג הרביעי, ועד מהרה הפך קרל לשליט היחיד באימפריה.

לאחר מכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1354 העניק קרל לאחיו ונצל הראשון, רוזן לוקסמבורג את התואר דוכס, ולאחר מותו בשנת 1383 ירש אותו בנו של קרל - וצלאב. בשנת 1378 מת קרל, ובנו וצלאב הרביעי, מלך בוהמיה ירש את נחלותיו. וצלאב אף הוכתר כמלך הרומאים, אולם בשנת 1400 הודח מתפקידו על ידי רופרכט השלישי, הנסיך הבוחר מפפאלץ. בשנת 1410 מת רופרכט, ובמקומו נבחר זיגמונד, מלך הונגריה, אשר נבחר גם למלך בוהמיה לאחר מותו של וצלאב בשנת 1419. זיגיסמונד סיים את הקרע המערבי בשנת 1417, ואף גבר על ההוסיטים בשנת 1434. בשנת 1437 מת זיגיסמונד, ועם מותו נכחד בית לוקסמבורג. לאחר ההכחדה של בית לוקסמבורג, עברה הדוכסות בשנת 1443 לשליטת דוכסות בורגונדיה, ולאחר מכן לשליטת בית הבסבורג, כחלק מארצות השפלה ההבסבורגיות. במהלך מלחמות המהפכה הצרפתית, לוקסמבורג סופחה לצרפת, ובקונגרס וינה בשנת 1815, הפכה לוקסמבורג לדוכסות גדולה תחת שלטון הממלכה המאוחדת של ארצות השפלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]