ריימן 3: מהפכת המגה לומים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
ריימן 3: מהפכת המגה לומים
Rayman 3: Hoodlum Havoc
עטיפת המשחק למחשב האישי
עטיפת המשחק למחשב האישי
כללי
תאריך הוצאה 21 בפברואר 2003
סוגה משחק פלטפורמה
פיתוח Ubisoft
הוצאה לאור Feral Interactive עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור צרפת עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה Ubisoft
עיצוב אחמד בוח'ליפה, מישל ג'נוד
סדרה ריימן
דרישות תוכנה
מצבי משחק שחקן יחיד
פלטפורמות מחשב אישי, פלייסטיישן 2, Gamecube,Xbox 360,פלייסטיישן 3,הד ארצי
מדיה DVD
המשחק הקודם ריימן 2: הבריחה הגדולה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ריימן 3: מהפכת המגה לומיםאנגלית: Rayman 3: Hoodlum Havoc) הוא משחק ההרפתקאות השלישי בסדרת המשחקים ריימן. המשחק מתרחש במספר מקומות שונים בעולמו של ריימן ומתרכז במסע של ריימן לעצירת לום אפל בשם אנדרה וצבא החיילים שלו הנקראים "מגה לומים".

המשחק שוחרר בכל העולם במרץ 2003 במספר גרסאות לפלטפורמות משחקים שונות, במספר שפות, ביניהן גם עברית. הד ארצי זה היה בקלטות וידאו ו-DVD (למחשב האישי בלבד). ריימן 3 הוא בין משחקי המחשב הבודדים שתורגמו לעברית במלואו, הן בדיבוב והן בטקסט. המשחק שווק בארץ על ידי חברת הד ארצי.[1]

עלילת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מתרחש בעולמו של ריימן, עולם קסום וחסר שם. הלומים, נקודות אור מעופפות אדומות, חיו להם בשלווה, עד שיום אחד לום אדום הפך ליצור מעופף ושחור בעל פרווה, עיניים וידיים. היצור נקרא לום שחור וכונה אנדרה. אנדרה הפך לומים אדומים לשחורים ואסף לעצמו צבא. הצבא הלומים השחורים פשט על יצור המזכיר דוב נמלים והבריח את הטינסים שהיו שם. הלומים השחורים פשטו את עורו של דב הנמלים, ובעזרתו תפרו לאנדרה חליפה דמוית דחליל עם רובה. צורה זו של הלום השחור נקראת מגה לום.

באותו הזמן, מרפי, אשר היה גם הוא עם הטינסים, הזעיק את גלובוקס וריימן שישנו להם בנחת. גלובוקס התעורר במהרה אך ריימן עדיין לא התעורר. גלובוקס משך בידיו של ריימן ומרפי ברגליו, ואז ידיו של ריימן ניתקו ממנו, גלובוקס ברח עם הידיים ומרפי ברח עם ריימן.

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

לראשונה במשחק ריימן יש מונה נקודות: תיבה בקצה המסך הסופרת נקודות הניתנות לשחקן על פעולות שונות שעושה. הדרכים השונות להשיג נקודות הן הבסת אויבים, איסוף יהלומים (לעומת איסוף לומים במשחקים הקודמים) בצבעים וגדלים שונים, ועוד. דרך נוספת להשיג נקודות היא בעזרת שני יצורים מיוחדים: אחד הוא יצור בשם הבו-פיפ (זיקית כחולה בעלת נקודות ירוקות) המסתתר בנקודות מסוימות במשחק ומצייץ. ברגע שהשחקן מתמקד בהבו-פיפ הוא זוכה ב-250 נקודות. היצור השני הוא היבי-ג'יבס, סוג של פיה אדומה (צורתה היא עלי כותרת אדומה ומתחתיהם זקנקן מוארך בעל עיניים בלבד. על גופה יש מספר קווים זהובים). היא ישנה, ועל השחקן להתקדם אליה באיטיות ולגעת בה, ואז הוא זוכה ב-250 נקודות.

כמו כן במקומות שונים במשחקים מצויים מספר כלובים בהם כלואים טינסים, אותם צריך ריימן לשחרר. ברגע שריימן משחרר את הטינסים מהכלובים הם בדרך-כלל מודים לו בכך שהם מעניקים לו יהלומים או פחיות מיוחדות המעניקות כוחות חדשים לזמן מוגבל. חוץ מהטינסים ניתן למצוא פחיות בסביבת המשחק וניתן לקחת פחיות שהופיעו לאחר הבסת מגה לומים שסימן של דולר ($) צהוב לראשם.

ניתן להשיג גם מספר בונוסים, ביניהם מיני-משחקים מבוססים על המשחק (ריימן 3 בעולם של ריימן 1, טניס בין מגה לומים, באחוזה של רייזוף, ועוד.) וסרטונים שונים, בהם מככב מגה לום טיפוסי המנסה ללמד כיצד להילחם בריימן.

במשחק כמה סוגי יהלומים:

 • יהלום צהוב – יהלום המזכה את ריימן ב-10 נקודות
 • יהלום אדום-יהלום המזכה את ריימן ב-30 נקודות
 • יהלום ירוק – המזכה את ריימן ב-1500 נקודות

יכולות מיוחדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המשחק ריימן מוצא פחיות שונות המעניקות לו יכולות מיוחדות לזמן מוגבל:

 • פחית ירוקה: מערבולת - אגרופיו של ריימן הופכים למערבולות צהובות המסוגלות לסובב פטריות ובכך להנמיך אותן (דבר המשמש את ריימן רבות במשחק), להקטין אויבים ולהמעיד קבי עץ דקים.
 • פחית אדומה: אגרוף מתכת - ידיו של ריימן הופכות לידי ברזל בעלות מספר קוצים עשוי ברזל. היכולת משמשת את ריימן כדי לפרוץ דלתות ולהתקפות חזקות במיוחד.
 • פחית כחולה: לסת - ידיו של ריימן מסוגלות לזרוק שרשראות שבקצותיהן לסתות מתכת המסוגלות להיתפס בלולאות. ברגע שהלסת ננעלת על אויב היא מסוגלת להעביר זרמי חשמל. היכולת משמשת את ריימן בשביל לעבור מרחקים ארוכים ובשביל לתקוף אויבים.
 • פחית כתומה: טיל הלם - ידו של ריימן הופכת לטיל. היכולת מאפשרת לריימן לתקוף עצמים מרוחקים או קרובים הנמצאים מחוץ להישג ידו.
 • פחית צהובה: הליקופטר - ריימן חובש קסדה בעלת פרופלור המאפשר לו לעוף באוויר למשך זמן קצר ביותר. משמש את ריימן כדי לעבור מרחקים ארוכים.
 • נעל משוגעת: הקטנה - ריימן מתכווץ אך נעליו נשארות בגודל הטבעי שלהן. ריימן נוחת בתוך נעל אחת וחייב להתקיף את הנעל השנייה שבורחת. אם הנעל מתנגשת רגיל אז יורדים לנעל השנייה קצת חיים (החיים של הנעל השנייה הם כמו חיים של בוס). אם תלחץ על רווח או C אז הנעל שלך תצבור מהירות (זמני) וכך תוריד שליש מהחיים של הנעל השנייה.

בונוסים במשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק יש מדריך שאומר לריימן, בין השאר, כמה נקודות הוא צריך לקבל בשביל סרטון או משחק בונוס:

משחק בונוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקים כגון שלב דו־ממדי, משחק כדורעף ועוד.

סרטון בונוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטון מצחיק אשר מראה את אנדרה מנסה בדרכים מטופשות להרוג את ריימן.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חבריו של ריימן[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גלובוקס (מוֹגוּל בדיבוב בעברית) – מופיע מאז המשחק השני בסדרה, ריימן 2: הבריחה הגדולה. גלובוקס הוא סוג של צפרדע כחולה המהלכת על שתיים. גלובוקס מוצג במשחק כפחדן וכטמבל, והוא אלרגי למיץ שזיפים, אם כי אנדריי (לום שחור שנמצא בגופו) מכריח אותו לשתות את המיץ.
 • מרפי – מרפי מופיע גם הוא מאז המשחק השני בסדרה. מרפי הוא סוג של פיה מוזרה ממין זכר, צבע עורו צהוב ושחור והוא רוב הזמן מחייך. מרפי משמש כמדריך במשחק, בזכות העובדה שקרא את חוברת המדריך של המשחק. במהלך המשחק ישנן מספר שיחות בין מרפי לחוברת המשחק שמאיימת בפיטוריו, מאחר שלא כמו בריימן 2, במשחק הזה הוא מוצג בתור אחד שנמאס לו מהעבודה שלו. הוא מאוד ציני ומרבה להתלונן על דברים רבים שכתובים בחוברת ההדרכה (בעיקר דברים טריוויאליים כמו "נא ללחוץ על כפתור הקפיצה כדי לקפוץ").
 • טינסים – הטינסים הם גזע קסום, הממוקם בכל רחבי העולם. צבע עורם של הטינסים הוא כחלחל ופניהם מוארכים. הטינסים מופיעים במספר צורות: טינסים בעלי בגדים ירוקים ואחד מהם בעל כתר מוארך, טינסים בעלי בגדים אדומים כשאחד מהם בעל כובע ומקל הליכה, טינסים שבגדיהם עשויים מעלי כותרת של פרח, טינסים הלבושים כמו אינואיטים, רוחות טינסי, ושלושת הרופאים הטינסים.
 • הרופאים – במהלך המשחק גלובוקס בולע את אנדרה, הטינסים שולחים את ריימן וגלובוקס לאוטו, רופא טינסי גרמני שפורט על ידו של גלובוקס כמו גיטרה אבל הוא לא מצליח להוציא את אנדרה ושולח אותם לרופא אחר בשם רומו שהוא היפי והוא מתופף על גלובוקס אבל גם הוא לא מצליח להוציא את אנדרה ושולח אותם לרופא אחר, סיני שמזמין את שאר הרופאים שמנגנים על גלובוקס ומוציאים את אנדרה.

אויביו של ריימן[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מגה לומים טיפוסיים – האויבים המופיעים לכל אורך המשחק. ניתן למנות ביניהם את:

1.לומים בצבע אדום וירוק הם האויבים החלשים במשחק, ואפשר להרוג אותם בפגיעה אחת, כל אחד מאלו נמוך בצבעים אדום וירוק המתקיף בעזרת אגרוף אדום וגדול.

2.המגה לומים הצלפים לובש מדי שק רעועים בצבעי כתום וחום ובעל כובע, המסוגל להגן על עצמו מאגרופיו הרגילים של ריימן ותוקף בעזרת רובה מקנה-סוף. מופיעים הכי הרבה במשחק.

3.מגה הלום הדומה למוזכר במספר 2 רק שצבעיו הם כחול ואדום, חובש כובע ויורה שלוש יריות בו-זמנית (וגם נדרשות יותר פגיעות על מנת להרוג אותם), הוא אחד מהקצינים.

4.מנהיג קבוצת המגה לומים הטיפוסיים. צבעיו הם אדום וצהוב, בראשו יש סימן לקצוות שיער, צוחק רוב בזמן ולגופו קשורה חגורה עם בקבוקי מולוטוב מחוברים, כשהחגורה משמשת מעיין נדן. תוקף בעזרת בקבוקי המולוטוב ולפעמים גם הולך על קביים גבוהים המונעים מריימן לתקוף אותו בעזרת אגרופיו הרגילים, אלא בעזרת אגרופי המערבולת שלו.

 • מגה לום מעופף(סופה לום/לומטריקס) – מגה לום קטן בצבע כחול, יושב על אסלה בעלת פרופלר, דבר המקנה לו יכולת תעופה. המגה לום המעופף הוא חמקני והדרכים היחידות לתקוף אותו הן לתקוף אותו מקרוב, או לתקוף אותו באגרוף מהצד, או לתקוף אותו מרחוק, הכול מומלץ לבצע בנעילה. למגה לום המעופף יש צורת בוס (לומטריקס) בה הוא נמצא בתוך מתקן עץ גדול בעל שני תותחים. לצורת הבוס יש אפשרות לתקוף בעזרת התותחים הרגילים או לירות בועות כחולות כדי לכלוא את ריימן בתוכן ואז לפוצץ אותן בגובה רב.
 • מגה לום מסתובב(ספינרו) – מגה לום חסר פנים הובעל שריון גדול וזרועות ארוכות. ספינרו בדרך-כלל חוסם מעברים ובכל פעם שריימן מתקרב אליו הוא מתחיל להסתובב במקום ולפגוע בו. ריימן לא יכול לחסל אותו בעזרת אגרופיו הרגילים והדרכים היחידות לחסל אותו הן או בעזרת אגרופי מתכת, או לדחוף אותו אל קיר, או להפיל אותו. ספינרו גם פרנואיד קצת, אז הוא גם מסתובב כדי לבדוק.
 • מגה לום הודו – מגה לום מוערך, על גופו בדים לבנים ובדים סגולים עם צורות כוכבים צהובים. ההודו המגה לום אינו תוקף ואינו נראה. המטרה של ההודו היא להגן על מגה לומים אחרים בעזרת כיפה ירוקה המופיעה בכל פעם שריימן מנסה לתקוף את האויב, ואז הוא גם מופיע, כך שאסטרטגית תקיפה נתונה.
 • מגה לום משוריין – מגה לום ענקי כשכל חלק בגופו משוריין ומשתמש בתותח ענק כדי לתקוף את ריימן. הדרך היחידה לפגוע בו היא בעזרת באגרוף מתכת עוצמתי המעיף את השריון המקיף את רוב גופו, שריון מנופח שעשוי מקירות של תא שירותים כימיים, ואז כשגופו חשוף ריימן צריך לתקוף אותו.
 • אמא מגה לום – מגה לום גדול בעל שמלה אדומה ומגן עץ. כל פרק זמן מסוים היא מוציא מתחת לשמלה מגה לום קטן המחזיק בקבוק מולוטוב ומתקדם במהירות אל עבר ריימן. הדרך היחידה לפגוע בה היא בעזרת מכה מהצד.
 • קנרנים – יצורים גדולים ובלתי פגיעים בעלי צבע עור אפור החובשים בגדים צהובים. הקנרנים ניזונים מבשר של יצורים אחרים והם האימה של כל טינסי. בשלב בו ריימן נמצא בהיכל גדול ובו פסל של לפטיס, אל הקנרנים, נרמז שעבר הרחוק הקנרים היו רודפים אחר טינסים. ריימן אינו מסוגל לתקוף את הקנרנים והדרך היחידה להרחיק אותם מעליו היא לפגוע בגונג, שמספק פעולת הסחה מצוינת, אליו רצים הקנרנים במהירות ברגע ומכים בו.

בוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ביגפוט הלום – הבוס הסופי של יער קלירליף. מגה לום המזכיר אחד מקבוצת המגה לומים הטיפוסיים, רק שהוא צבוע במספר צבעים שונים והוא קטן מהשאר. המגה לום מהלך על קביים שקצותיהם גושי סלע ענקיים העוזרים לו למעוך אויבים.
 • רזוף – יצור בלתי מזוהה (ככל הנראה לטאה) הכולא יצורים שונים באחוזתו. ריימן מגיע בטעות לאחוזה במחשבה שזהו בית הרופא, אך במהרה מגלה שרייזוף מנסה לשחק איתו משחק חתול ועכבר נוטף דם. במהלך הסיור באחזותו של רייזוף פוגש ריימן יצורים דמויי עורבים הקשורים לקירות, אשר נותנים לו לומים ברגע שהוא משחרר אותם. לאחר שריימן מביס את רייזוף, רייזוף מנסה לחסל את מוגול, אך הניסיון מסוכל על ידי הגעתה של בגוניה, מכשפה שריימן פגש באזור אשר מאוהבת ברייזוף.
 • עכביש תת-ימי – עכביש מתכת ענקי נגדו ריימן נאלץ להיאבק בקרב תת-ימי. לעכשיו מספר יכולות כמו יריית טילים העוקבים אחר האויב, יריית כדורי לייזר ירוקים, ויריית קרן לייזר כתומה הנעה מצד לצד.
 • רפלוקס – קנרי רב עוצמה בעל מטה קסמים. לאחר שהוא פוגש בריימן הוא מזמין אותו לדו-קרב. לרפלוקס מספר יכולות: רפלוקס מסתובב באוויר במהירות כדי לפגוע בריימן, רפלוקס יורה כדורי צהובים המסתובבים ומנסים לפגוע בריימן, רפלוקס עומד במקום ומייצר קרני אנרגיה הנעות ומנסות לפגוע בריימן, גורם למפל מטאורים ותוקף בעזרת ידיו. הדרך היחידה לפגוע בו היא לפגוע בראשו כשהוא תוקע את המטה שלו באדמה. לאחר שריימן מביס את רפלוקס הוא נהיה דיכאוני ובעזרת אנדרה מנסה לנקום בריימן.
 • מכונת לחץ אוויר – מכונה גדולה במפקדה של המגה לומים. המכונה מזמנת מספר לוחמי מגה לומים. הדרך היחידה לפגוע בה היא לפגוע בנקודה מסומנת במכונה. לאחר שריימן מפוצץ את המכונה כל המפקדה מתחילה לקרוס.
 • רפלוקס משופר – רפלוקס מבקש כוחות מיוחדים מלפטיס במגדל לפטיס ומתאחד עם אנדרה. התוצאה היא רפלוקס גדול יותר שצבע עורו סגול וחלקים ממנו צהובים-בולטים. לרפלוקס יש יכולת של יריית כדורי אנרגיה (במקרה וריימן משתמש ביכולת הלסת הנעולה) ויריית ברקים מהשמיים (במקרה וריימן משתמש ביכולת אגרוף המתכת). לרפלוקס מגן שקוף המורכב ממספר פסים בצבעי סגול וכתום.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק קיבל בעולם ביקורות מעורבות, מבקרי משחקים אהבו את ההומור והחדשנות. לעומת שחקני ריימן ותיקים שטענו שהמשחק פחות מאתגר מהאחרים וחסר בו רגש ושימוש מוגזם בהומור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]