אינואיטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Disambig RTL.svg המונח "אסקימו" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו אסקימו (פירושונים).
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אינואיט
ᐃᓄᐃᑦ
אינוק, 1907
אינוק, 1907
אוכלוסייה
כ-148,863
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים

גרינלנדגרינלנד  גרינלנד
קנדהקנדה  קנדה
ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית (בעיקר באלסקה)

רוסיהרוסיה  רוסיה (בעיקר בסיביר)
שפות
אסקימו-אלאוט
אינואיט
שפות יופיק
ושפות המדינות בהן הם חיים
דת
מיתולוגיה אינואיטית
נצרות
קבוצות אתניות קשורות
יופיק, אלאוט
משפחת אינופיאקים באלסקה בשנת 1929. צילום: אדוארד קרטיס.

אינואיט (אינוקטיטוט: ᐃᓄᐃᑦ 'העם', ביחיד: אינוק, ᐃᓄᒃ ובזוג: אינווק, ᐃᓅᒃ), הוא שם כולל למספר עמים אסקימואים החיים בחוג הארקטי. בין העמים בקבוצה זו נכללים האִינוּאִיט והאִינוּבִֿיאַלוּיִיט מקנדה, הכַּלׇשִׂיט, הטוּנוּמִיט והאִינוּגֿוּאִיט מגרינלנד, האִינוּפִּיאַק והיוּפִּיק מאלסקה, והיופיק מרוסיה.

האינואיט פועלים לשמר את התרבות והמסורת רבת השנים שלהם על ידי מאבק של הכרה תרבותית. לפני מספר שנים קנדה העניקה לאינואיט שלטון עצמי, טריטוריית נונאווּט. מהלך שזכה לתשבחות רבות, אולם נדמה כי המצב כלל לא השתנה ואף ממשיך להחריף. המשטרה הפדרלית של קנדה אילצה אותם לנטוש את אורח חייהם הנוודי ולעבור ליישובים מבודדים. ילדים רבים הופרדו מהוריהם ונשלחו ל"פנימיות" בהן עברו התעללות פיזית ומינית. אוכלוסיית נונאווּט סובלת משעורים גבוהים של התמכרות לסמים ואלכוהול, התאבדויות והתעללויות במשפחה. נראה כי יוזמת האוטונומיה לא שיפרה את מצבם של האינואיט. רק 25% מהתלמידים במדינה מסיימים את בית הספר התיכון וממשלת קנדה חשפה ניהול כושל של כספי ציבור במחוז. למרות זאת תושבי נונאבוט מרוצים מהשלטון העצמי אך יש להם טענות כלפי הממשלה שייעדה רק 200 מיליון דולר קנדי מתקציבה לדיור חדש בטריטוריה - הרבה פחות ממה שהבטיחה הממשלה הליברלית שקדמה לממשלה הנוכחית.

"אסקימו" מול "אינואיט"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן מספר סברות למקור המילה אסקימו, אך זו נחשבת היום לכינוי גנאי גזעני בקנדה.

ישנה סברה שלפיה מקור המילה "אסקימו" בשפת הקרי המדוברת בידי ילידי קנדה שאינם אינואיטים, ופירושה "אוכלי בשר נא", משום שהאינואיטים נוהגים לאכול בשר נא, מנהג שנחשב בעיני אומות ילידיות אחרות למנהג שלילי.[1]

מסיבה זו, השימוש במילה Eskimo באנגלית הפך בלתי-תקין-פוליטית, והמילה "Inuit" (אינואיט), שמשמעותה באינוקטיטוט היא "העם", החליפה אותה. למעשה, המילה "אינואיט" מתייחסת רק לאחת מקבוצת העמים האסקימואיים. בשפות העמים האחרים יש לכל עם שם אחר, שמתורגם למילה אחרת. בקנדה בעיקר, גם העמים האחרים מתחילים לוותר על השימוש במילה "אסקימו" בתור השם הכולל באנגלית ובצרפתית, והמילה "אינואיט" תופסת את מקומה. באלסקה לעומת זאת עדיין נעשה שימוש במילה "אסקימו" כשם כולל לכל העמים, ו"אינואיט" ניתנת לעם האינואיטי בלבד.

קבוצות ואזורי מחיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האינואיט ניתנים לחלוקה למספר קבוצות:

ברוב האזורים שבהם חיים אינואיט, הם שוכנים קרוב לשפת הים או לשפכי נהרות, וזאת היות שחלק גדול ממחייתם היה מבוסס על דיג וציד לווייתנים ויונקים אחרים (בעיקר כלבי ים).

מאחר שהאינואיט מתאפיינים בכך שהם מתגוררים רק באזורים קרחוניים הביטוי "יכול למכור קרח לאסקימואים" מעיד על אדם בעל כושר מכירות מופלא.

תחומי עיסוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר חיו האינואיט בהתאמה מוחלטת לאקלים ולעונות השנה, מרביתם היו דייגים וציידים, שדגו דגים או צדו לוויתנים, סוסי ים, וכלבי ים בעזרת סירות או קיאקים או על ידי המתנה בצד חורים שקדחו בקרח. רק חלק מועט מכלכלתם התבססה על לקט או חקלאות.

בשבועות הקיץ היו נודדים אל תוך היבשת, הן לשם לקט, הן לשם ציד חיות והן לשם דייג במקורות מים מתוקים (אגמים ונהרות) שהפשירו.

האינואיט השתמשו באיגלו (בתי קרח) כמחסה בעת ציד ובשעת חירום; עשו שימוש מתוחכם בעורות בעלי-חיים למלבושם (למשל ביצירת האנוראק, מעין מעיל עם ברדס); מזחלות כלבים (קָמוּטִיִיט) שימשו אותם לתנועה.

רבים מהאינואיט עדיין חיים כציידים, משתמשים בסירות וקייאקים, מכינים מלבושי עור ונעזרים באיגלו; עם זאת, מזחלות הכלבים הוחלפו כמעט לחלוטין באופנועי שלג, החץ וקשת והצלצלים הוחלפו ברובים.

חיי האינואיט מתוארים בסרטו של ניקולאס ריי "התמימים והפראים" (1960).

סיווג ומקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר סווגו האינואיט החיים באמריקה הצפונית יחד עם העמים האינדיאנים, אולם כיום הם נחשבים לקבוצה אתנית נפרדת, שהגיעה לאמריקה הצפונית מחלקה המזרחי של אסיה (סוברים שמקוריאה הצפונית או מחבל חרבין), כמה אלפי שנים אחרי האינדיאנים. סוברים כי הם הגיעו לאזור במאה ה-6 לספירה, כעם שנקרא אז ת'ולה, והחליפו את התרבות הדורסטית (המכונה גם "פלאואינואיטית"); מידע זה מאגדות האינואיט המספרות על עם שהיה במקום קודם לכן, וגורש על ידיהם.

תרבות ודת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מיתולוגיה אינואיטית

למרות השפעות נוצריות והתנצרות של חלק מהאינואיט, עדיין המסורת השמאנית חזקה מאוד. האמונה באנימיזם מצטרפת לסיפורי מיתולוגיה המועברים מדור לדור.

המאכלים הנפוצים במטבח האינואיטי הם מאקטאק, אקוטאקאיגונאק וקיוויאק.

אובדן המסורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקולוניאליזם האירופאי של צפון אמריקה, גורמים רבים ובהם - מדיניות ממשלתית גזענית או מוטעית, שיפור דרכי התחבורה עם הדרום שגרמו להגירה אל אזורי המחיה של האינואיט, התקדמות התקשורת שגרמה לתרבות המערבית לחדור אל התרבות האינואיטית, התפתחות המסחר, מציאת או חיפוש זהב ונפט, שתיינות, קטילה סיטונאית של כלבי ים ולווייתנים לשם השגת עורות, בשר ושמן מן החי - גרמו נזק רב לאורח החיים האינואיטי.

בערך ב-1970 הופיעו לראשונה מנהיגים אינואיט שהחלו לקרוא לכיבוד האינואיט, מסורותיהם ואדמותיהם. במסגרת ההסכמים עימם נוצר מחוז נונאווט בקנדה, המאוכלס בידי אינואיטים באופן כמעט בלעדי (85% מתוך כ-28,000 איש, נכון לשנת 2004).

האינואיט מנהלים מאבק של הכרה תרבותית. המודרניזציה גרמה להתרחקות מהמסורת והתרבות שהתקיימה אצלם אלפי שנים, ובשנים האחרונות הוקמו ארגונים של העמים האינואיטיים, הפועלים לקידום התרבות האינואיטית, שימור המסורת, ופעילות נגד בעיות אקולוגיות הפוגעות באינואיטים. אפקט החממה, למשל, וההתחממות הגלובלית הנובעת ממנו, פוגעים באוכלוסייה האינואיטית בשל המסת הקרחונים וסכנת ההכחדה ליונקים הארקטיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אינואיטים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]