לדלג לתוכן

רפאל ואגו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רפאל ואגו
לידה 1946 (בן 78 בערך)
קלוז'-נאפוקה, ממלכת רומניה עריכת הנתון בוויקינתונים
ענף מדעי היסטוריה
מקום מגורים ישראל
מקום לימודים
מוסדות אוניברסיטת תל אביב עריכת הנתון בוויקינתונים
תרומות עיקריות
חקר תולדות מרכז-מזרח אירופה בעת החדשה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רפאל ואגו (נולד ב-1946) הוא מרצה בכיר בדימוס בחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת תל אביב וחוקר בכיר במכון קאמינגס לחקר רוסיה ומזרח אירופה.

חייו ופועלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רפאל ואגו נולד בקלוז' שברומניה ללידיה ובלה ואגו, שהיה פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת חיפה. עלה לישראל בשנת 1958. התחנך מספר שנים בגיל התיכון במוסד החינוכי של קיבוץ נגבה עד גיוסו לצה"ל. למד לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה בהיסטוריה ובמדע המדינה ותואר שני ושלישי בבית הספר להיסטוריה של אוניברסיטת תל אביב. קיבל את הדוקטורט בשנת 1980, נושא הדוקטורט שלו היה יחסי הונגריה-רומניה בתקופה הקומוניסטית.

מחקרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רפאל ואגו מתמחה בתולדות מרכז-מזרח אירופה בעת החדשה, עם הדגש מיוחד על בעיות לאומיות, תנועות קיצוניות, תולדות המשטר הקומוניסטי, שואה ואנטישמיות.

במחקריו, בעיקר במסגרת המכון לחקר האנטישמיות באוניברסיטת תל אביב, הוא הצביע על תהליכי החזרה להיסטוריה במדינות הקומוניסטיות לשעבר, מתוך כוונה לעמוד על דפוסי התחייה הלאומנית והאנטישמיות במזרח אירופה. הוא הצביע על הניסיון לטהר את שמות המנהיגים והאידיאלוגיות הקיצוניות שהם הובילו בין שתי מלחמות העולם ובתקופת המלחמה, ועל השימוש הפוליטי בזיכרון ההיסטורי הסלקטיבי במרחב המזרח-אירופי.

במחקריו הוא חוקר גם את מידת ההשפעה של המודעות לשואה על המערכת הפוליטית ועל העולם האינטלקטואלי שם, והוא אף העביר נושא זה תוך כדי שיחות עם אנשי חינוך ואקדמיה רבים, במוסדות שונים, במדינות מזרח אירופה.

רפאל ואגו ניסה לבדוק במחקריו כיצד הכניסה לאיחוד האירופי השפיעה על הזהות הלאומית במדינות הללו, וכן על הסכסוכים האתניים בין המדינות באזור. במספר כנסים הוא העלה את ההשערה כי בעוד ההצטרפות לאירופה תפחית על פני השטח את הוויכוחים הלאומיים ואת הסכסוכים הטריטוריאליים, הרי שתהליך זה לא יעלים את שאלת הזהות הלאומית הנפרדת, שרבים בציבור במזרח אירופה דוגלים בה בקנאות.

במסגרת המכון לחקר הציונות ואגו כתב את רוב המחקרים על מדינות מזרח אירופה. פרסומים אלה מטעם אוניברסיטת תל אביב, מ-1993 ואילך, יוצרים רצף של מעקב וניתוח אחר האנטישמיות במדינות הפוסט-קומוניסטיות. ואגו מדגיש בכתביו את מאפייני השיח האנטישמי במדינות השונות, וכן את צורות המאבק שם כנגד ביטויי האנטישמיות והגזענות.

ב-2006 ערך רפאל ואגו מאמר בצוותא עם דוקטור רוני שטאובר על בני הרומה (הכינוי הרווח במחקר בימינו למיעוט הצועני באירופה). זאת, בעקבות כנס שנערך באוניברסיטת תל אביב על ההיבטים ההיסטוריים, הפוליטיים והחברתיים של שבטי הצוענים באירופה. המאמר פורסם בספר, גם בעברית, בכתב העת זמנים תחת השם: "יהודים וצוענים זוכרים ומנציחים". המאמר עוסק בזיכרון ההיסטורי בהקשר של השואה אצל הצוענים, ובדק את המגמה של בני הרומה להבליט את הזיכרון ההיסטורי שלהם ואת תולדות קורותיהם במלחמת העולם השנייה, על פי הדגם של זיכרון השואה בעם היהודי. הוא הדגיש את חשיבות רצח העם שעברו הצוענים במלחמת העולם השנייה, כמרכיב בבניית הזהות המודרנית שלהם - לרבות ימי זיכרון, אתרי הנצחה, ואף הכללת הנושא בספרי לימוד במדינות השונות.

רפאל ואגו חקר ולימד על התנועות הפשיסטיות בין שתי מלחמות העולם; הוא כתב מחקר על הבסיס החברתי של התנועות הפשיסטיות במזרח אירופה, כשעיקר מגמת מחקרו היה להוכיח שהפשיזם קסם לשכבות חברתיות שונות, כולל מעמד הפועלים. בניגוד לתפישות המרקסיסטיות שדיברו על הבורגנות הזעירה כמשענת לתנועות הפשיסטיות, טען ואגו שבמזרח אירופה "כל אחד יכול היה להיות פשיסט" ואכן רבים היו בני מעמד הפועלים, בני המעמד הבינוני וגם מהאליטה החברתית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Antisemitism Worldwide. מחקרים על אנשטישמיות בעולם, במסגרת דו"ח שנתי של המכון לחקר השואה באוניברסיטת תל אביב.
  • רפאל ואגו ורוני שטאובר, "יהודים וצוענים זוכרים ומשכיחים, עמ' 18–27, זמנים, חורף 2007, מס' 97.
  • The History of the Jews of Romania, 5 volumes, Tel Aviv University, Tel Aviv.
  • The Social Basis of European, Edited Dotlef Muhlberger, 1987, Croom Helm LTD, Provident House, Burrel Row, Beckenham Kent.
  • Raphael Vago, "Eastern Europe", pp. 281-320.
  • Studia Judaica, Cluj-MaNapoca 1995. Editor Dr. Ladislau Gyemant.
  • Raphael Vago, "The Holocaust in Romania in the Light of Israeli Historiography", pp. 30-44
  • The Roma: A Minority in Europe, CEU Press, Budapest 2007.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רפאל ואגו בוויקישיתוף