רפה נוי (שפה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רפה נוי היא שפה המדוברת באי הפסחא.

רפה נוי הינה שפה שולית באי הפסחא, ורבים מדובריה המבוגרים והצעירים הם גם דוברי ספרדית. יש הטוענים כי רק 800 אנשים בלבד הם דוברים שוטפים של השפה[דרוש מקור].

בשפת הרפה נוי ישנם כעשרה עיצורים וחמש תנועות. כל התנועות יכולות להיות קצרות או ארוכות, ורוב העיצורים הם ניתנים לשמיעה. הרפה נוי משתמשת בצורת הכתב הלטיני, והיא שפת VSO (מאנגלית: verb subject object), כלומר סדר המשפט מורכב מהפועל בתחילת המשפט, לאחר מכן הנושא, ולבסוף שם העצם. ספירה של מספרים בשפה כוללת ספרות מ-1 עד 10, וכל מספר גבוה יותר נאמר בשפה התהיטית.

שפת הרפה נוי היא מבודדת באופן יחסי, ויש לה הרבה במשותף עם השפה הניו זילנדית מאורית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתב הרונגורונגו

מעט מאוד יודע על השפה לפני מגע עם אירופאים - ישנם רישומים שתיעדו את השפה בביקור ב-1770 בו הספרדים הגיעו לאי, אך חלקם אינם ניתנים להבנה. בשנת 1774, ארבע שנים לאחר מכן, רישומים נוספית על השפה נכתבו בזמן שקפטיין ג'יימס קוק ביקר במקום. בשנות ה-60 של המאה ה-19 פרעות עבדים פרואים התחילו. הספרדים נזקקו לכח עבודה והגיעו לאוקיינוס השקט, כיוון שהמקום היווה כמקור לכח אדם בחינם. מעבידים פשטו על איים מהאזור והגיעו עד למיקרונזיה, וכיוון שאי הפסחא היה יעד קרוב מאוד הוא במהרה הפך למטרה עיקרית. בדצמבר 1862 כשמונה ספינות וצוותיהם חטפו באלימות כ-1,000 מקומיים, כולל את מלכם, את בנו, ונזירים מהמקום. רבים נלקחו לעבדות בשנים לאחר מכן, וחלק ניכר מאלו ששרדו ברחו לצ'ילה אך סבלו מתנאים רעים ורבים מתו ממחלות. בסופו של דבר לאחר מאמצים רבים, ספינת ניצולים מהאי הפליגה מפרו בחזרה לאי הפסחא. אבעבועות שחורות פרצו בדרך וגרמו להגעתם של כ-15 בני אדם בלבד, ואוכלוסיית המקום כמעט נמחקה. בשנת 1886, אמריקאי בשליחות בשם ויליאם תומסון שהה באי כ-12 ימים, ובין הנתונים שאסף היה לוח השנה של אנשי הרפה נוי. סבסטיין אנגלרט, גרמני שחי באי משנת 1935 ועד 1969, הוציא לאור מילון רפה נוי - ספרדי בשנת 1948 בניסיון לשמר את מה שנשאר מהשפה הישנה. כיום מאמינים שכתב הרונגו-רונגו מייצג את שפת הרפה נוי העתיקה. האי נחשב לטריטוריה מיוחדת של צ'ילה ונמצא תחת שלטונה, וכיום מהווה בית למספר צ'ילאנים שרובם דוברים ספרדית בלבד. השפעת השפה הספרדית היא משמעותית בצורת דיבור הרפה נוי המודרנית של היום. פחות ופחות ילדים לומדים את השפה בגיל צעיר כיוון שהם מאמינים שלספרדית ישנה חשיבות גבוהה יותר, ועם הזמן מילים מסוימות התמזגו בין שתי השפות. אוכלוסיית האי עומדת על כ-4,000 אנשים, על פי הנתונים ישנם 3,700 אנשים במקום שמכנים את המוצא האתני שלהם כרפה נויים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]