רצ'ה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיקומה של רצ'ה בגאורגיה
מצודה מהמאה ה-19

רצ'הגאורגית: რაჭა) הוא חבל היסטורי קטן בקצהו הצפון-מזרחי של מערב גאורגיה. גבולותיו: סוואנתי מצפון-מערב, הרי הקווקז הגדול מצפון, דרום אוסטיה וכארתלי ממזרח, אימרתי מדרום ולצ'חומי ממערב. רצ'ה מוקף מכל עבריו בהרים. מבחינה גאוגרפית רצ'ה הוא העמק הצר של הנהר ריוני בקטע זרימתו הצפוני.

הרצ'אים הם אחת הקבוצות האתניות שמרכיבות את העם הגאורגי ודוברים בניב מקומי של גאורגית. אוכלוסיית המחוז מונה כ-55,000 איש (2001), ושיטחה מגיע ל-4,900 קמ"ר.

בחלוקה האדמיניסטרטיבית של גאורגיה אחרי עצמאותה ב-1991, רצ'ה צורפה אל החבל השכן לצ'חומי ואל חלקו הדרומי של שכנו סוואנתי (סוואנתי תחתית) ליצירת המחוז רצ'ה-לצ'חומי וסוואנתי תחתית. בתת-חלוקה של מחוז זה רצ'ה משתרע על-פני שני ראיונים (נפות): אוני ואמברולאורי. בעבר, גם פינתו הצפון-מערבית של האזור הבדלני השכן דרום אוסטיה הייתה חלק מרצ'ה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המאמרים העוסקים ב:

היסטוריה של גאורגיה

העת העתיקה
קולכיס
אגריסי-לזיקה
ממלכת איבריה | נסיכות איבריה
ימי הביניים
אמירות טביליסי
ממלכת אבחזיה | ממלכת הרתי
כורבישופות קאחתי | ממלכת קאחתי-הרתי
טאו-קלארג'תי
הממלכה הגאורגית המאוחדת
הפלישה המונגולית לגאורגיה
הפלישות הטימוריות לגאורגיה
ממלכת אימרתי | ממלכת כארתלי
נסיכות אבחזיה | ממלכת קאחתי
נסיכות סוואנתי| כארתלי-קאחתי
השלטון הרוסי
גאורגיה תחת האימפריה הרוסית
עצמאות מוקדמת
הרפובליקה הדמוקרטית של עבר הקווקז
הרפובליקה הדמוקרטית של גאורגיה
מלחמת גאורגיה-ארמניה
פלישת הצבא האדום לגאורגיה
השלטון הסובייטי בגאורגיה
הרפובליקה הסובייטית של עבר הקווקז
גאורגיה הסובייטית
טבח טביליסי (1956)
טבח טביליסי (1989)
גאורגיה המודרנית
הרפובליקה של גאורגיה
מלחמת האזרחים של גאורגיה
מהפכת הוורדים
גאורגיה אחרי שוורדנדזה
ההיסטוריה של הרפובליקות האוטונומיות
ההיסטוריה של אבחזיה
ההיסטוריה של אג'ריה

בעת העתיקה ובראשית ימי-הביניים רצ'ה היווה יחד עם לצ'חומי את נסיכות תאקוורי (שהיה גם שמו של לצ'חומי באותה תקופה); נסיכות זו, מצידה, הייתה חלק מממלכת אגריסי שבמערב גאורגיה. בעקבות היחלשותה של אגריסי במאה ה-8 בגלל מאבקיה עם האימפריה הביזנטית, אצילי רצ'ה ולצ'חומי פרשו ממנה ויסדו את הדוכסות העצמאית של רצ'ה-לצ'חומי. לקראת סוף המאה ה-10 האציל החזק ברצ'ה - ראטי באר'וושי הראשון - הביא לפרישתה מן הדוכסות המאוחדת ויסד את דוכסות רצ'ה. במאה ה-11 הדוכסות הפורשת הצטרפה לממלכה הגאורגית המאוחדת. בנו של מייסד השושלת נקרא קאחאבר; בעקבות שמו, שושלת הדוכסים של רצ'ה אימצה אחרי שלטונו את שם המשפחה קאחאבריסדזה. שושלת זו שלטה ברצ'ה, במסגרת הממלכה הגאורגית, עד שלהי המאה ה-13 ובמשך תקופה מסוימת אף העבירה לעצמה את השליטה על החבל השכן לצ'חומי מידיה של דוכסות סוואנתי. בשנות השמונים של המאה ה-13 המלך הגאורגי דוד השישי נארין, שמרד בכובשים המונגולים, ביטל את הדוכסות ברצ'ה, והוא קבע כי אדמת רצ'ה תהיה מאותן נחלות, שהבעלים הפיאודליים הישירים שלהן הוא בית-המלוכה.

באמצע המאה ה-14, תחת הנהגתה של שושלת צ'ארלידזה, פרשה רצ'ה מן הממלכה הגאורגית החלשה, והשתלטה על החבל השל עד להתפרקותה של הממלכה הגאורגית המאוחדת במאה ה-15, רצ'ה אחזה גם בחבל לצ'חומי השכן, שאותו כבש מידי דוכסות סוואנתי הדוכסות הצליחה לאחוז במאה ה-15, השושלת הזאת התחלפה באחרת - ממשפחת צ'חארטידזה, ששלטה בין השנים 17691465, אך רוב הזמן תחת חסותה של ממלכת אימרתי (שהוקמה במאה החמש עשרה עם התפרקותה של הממלכה הגאורגית). באחד מניסיונותיה של הדוכסות להשתחרר מאחיזתה של אימרתי, הדוכס שושיטה השני תמך בנסיך האימרי ארצ'יל (שאר נזר חאן), שב-1678 מרד במלך אימרתי בגרט הרביעי; מלך זה אהד את האימפריה העות'מאנית ונתמך על ידה. אחרי תבוסתו של ארצ'יל ב-1679, העות'מאנים שסייעו לבגרט הרביעי החריבו את רצ'ה. שושלת הדוכסות שרדה, המשיכה לשלוט בחבל המשתקם וב-1749, תחת הנהגתו של הדוכס רוסטום, אף זכתה בעצמאות גמורה מאימרתי. ב-1769 מלך אימרתי, סולומון הראשון, הצליח לאסור את רוסטום, לספח את רצ'ה ולבטל את הדוכסות. ב-1784 מלך אימרתי, דווית (דוד), יסד מחדש, בחסותו, את דוכסות רצ'ה ומינה את אחיינו אנטון כשליטה. ב-1786 הרצ'אים מרדו וקיוו לסיוע מטורקים, אך הובסו על ידי כוחותיו של דוד. ב-1789, מלך אימרתי סולומון השני ביטל סופית את הדוכסות והפך לשליטו הישיר של רצ'ה. עם כיבושה של ממלכת אימרתי על ידי הרוסים ב-1810, גם רצ'ה הפך לחלק מן האימפריה הרוסית. לאחר מכן רצ'ה היה חלק מאימפריה זו ומברית-המועצות יחד עם כל גאורגיה, חוץ מתקופת ביניים קצרה בין השנים 1921-1918, שבהן השתייך לגאורגיה העצמאית עד כיבושה על ידי הסובייטים. בתקופה זו היו חלק מ הרפובליקה הסוציאל פדרטיווית הסובייטית של עבר הקווקז ומהרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית של גאורגיה. עם חידוש העצמאות הגאורגית ב-1991, רצ'ה הפך חלק מן הרפובליקה של גאורגיה.

יהודי רצ'ה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברצ'ה הייתה קהילה יהודית גדולה. בעקבות עליית היהודים לישראל, שהתגברה עם רעידת האדמה שהתחוללה באזור, הורה במחוז מספר בודד בלבד של יהודים. בית הכנסת הגדול בעיר אוני, שניזוקה אף הוא ברעידת האדמה, משמש את הבודדים שנותרו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]