רשת פייסטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בקריפטוגרפיה, רשת פייסטל (ידועה גם כמבנה פייסטל או צופן פייסטל) היא מבנה סימטרי גנרי המשמש לבניית צופני בלוקים הקרוי על שם ממציאו, המדען הגרמני-אמריקאי הורסט פייסטל. רשת פייסטל בנויה כך שהיא מחלקת את הטקסט הגלוי לשני חלקים, ימין ושמאל. בכל איטרציה מופעלת הפונקציה הפנימית על צד אחד כאשר פלט הפונקציה משמש להצפנת הצד השני באמצעות פעולת או-אקסקלוסיבי (XOR) ואילו החצי הראשון נותר ללא שינוי. באיטרציה הבאה מחליפים בין הצדדים כך שהפלט מהצד הימני הופך להיות הקלט לצד השמאלי ולהיפך[1].

המבנה הסימטרי של הבנייה מאפשר שימוש נוח בצופן כך שפונקציות ההצפנה והפענוח מבוצעות באופן זהה בהחלפת סדר הזנת המפתחות. מבנה זה מקטין את גודל היישום של הצופן במיוחד בחומרה, היות שאין צורך ליישם את פונקציות ההצפנה והפענוח בנפרד. רשת פייסטל היא מבנה הבסיס לצפנים ידועים רבים, בהם: DES, Blowfish, KASUMI, Twofish, 3DES, Tiny ו-RC5.

באופן כללי, רשת פייסטל היא מבנה הכולל פונקציה הממפה טקסט גלוי באורך סיביות לטקסט מוצפן באורך באמצעות מפתח הצפנה בתהליך שלבי[1]. בכל שלב, מחצית הקלט האחת מוזנת לפונקציה שבתורה מפיקה פלט המשמש להצפנת מחצית הקלט השנייה באמצעות XOR ואז הן מחליפות מקומות. היות ש-XOR הפיכה, אם חוזרים על אותה הפעולה מתקבל הקלט המקורי. מכאן שהפענוח יכול להתבצע באופן דומה אך בסדר הפוך של הסבבים ועם החלק המתאים של המפתח.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשת פייסטל הופיעה לראשונה בצופן לוציפר שפותח במשותף על ידי הורסט פייסטל ודון קופרשמידט במסגרת עבודתם ב-IBM. השימוש בבנייה הפך נפוץ לאחר שהממשל הפדרלי של ארצות הברית אימץ את תקן ההצפנה DES שהתבסס על לוציפר.[2]

כאמור, צפנים רבים הם בעלי מבנה פייסטל. עובדה זו הובילה לכך שהקהילה המדעית השקיעה מאמץ אקדמי רב בניתוח תכונות המבנה. בעבודתם משנת 1988[3] הוכיחו מיכאל לובי וצ'ארלס רקופף שאם פונקציית השלב מתנהגת בצורה פסבדו-אקראית תחת מפתח ההצפנה אזי שילובה בתוך רשת פייסטל יניב פונקציה פסאודו-אקראית לאחר 3 איטרציות ופונקציה פסאודו-אקראית חזקה לאחר 4 איטרציות. אחד היתרונות של רשת פייסטל על-פני רשת החלפה הוא שפונקציית השלב אינה חייבת להיות הפיכה.

פרטי הבנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Feistel cipher diagram.svg

תהי פונקציית שלב ויהי המפתח לפונקציה כך שהמפתחות הם תת-מפתחות לאיטרציות בהתאמה. הבנייה עובדת באופן הבא:

  1. הבנייה מחלקת את הטקסט הגלוי לשני חלקים שווים , .
  2. עבור כל שלב מבצעים:

.
  • הטקסט המוצפן הוא:

פענוח הצופן נעשה באופן דומה בסדר איטרציות הפוך

.
  • כך שבסוף התהליך מתקבל שוב הטקסט הגלוי:


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 Handbook of Applied Cryptography by Alfred J. Menezes, Paul C. van Oorschot, Scott A. Vanstone. Fifth Printing (August 2001) page 251.
  2. ^ K.V. Srinivasa Rao, M. Rama Krishna and D. Bujji Babu, 2009. Cryptanalysis of a Feistel Type Block Cipher by Feed Forword Neural Network Using Right Sigmoidal SignalsInternational Journal of Soft Computing, 4: 131-135.
  3. ^ How to Construct Pseudorandom Permutations from Pseudorandom Functions