שביל אורגון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שביל אורגון - הנתיב המסומן הוא מאינדפנדנס שבמיזורי במזרח לאורגון סיטי באורגון במערב
מפת השביל משנת 1907 בידי עזרא מיקר
אבן דרך משנת 1906 באחד מקטעי השביל בויומינג

שביל אורגוןאנגלית: Oregon Trail) הוא דרך היסטורית בת 3,200 קילומטר המשתרעת בין נהר מיזורי ועמקי מדינת אורגון שבארצות הברית. הדרך משתרעת על מה שכיום הם מדינות ארצות הברית (ממזרח למערב): מיזורי, קנזס, נברסקה, ויומינג, איידהו ואורגון.

ראשיתו של השביל במסעם של לואיס וקלארק מערבה. המסע, שנתמך על ידי ממשלת ארצות הברית, גרם לפריצת דרך היסטורית בכל הקשור לידע האירופאי על מערב ארצות הברית, והוכיח כי הדרך הינה אפשרית וישנו עתיד מזהיר להתיישבות באזור. הבהלה לזהב בקליפורניה תרמה אף היא נתח מכריע לחשיבותו והתפתחות השביל. הצורך בדרך מהירה, בטוחה ומוכרת מערבה, הפכה את השביל לפופולרי.

השביל נוצר על ידי סוחרי פרווה וציידים במהלך ראשית ההתיישבות האירופאית במערב היבשת. בתחילה השביל היה עביר רק ברגל או על גב סוס. אולם, ב-1836, שיירה של מתיישבים מאינדפנדנס, מיזורי יצאה מערבה על גבי עגלות והגיעה באמצעות השביל עד לפורט האל באיידהו. מאוחר יותר השביל הפך לעביר בעגלות עד סופו בעמק וילאמט (Willamette Valley) באורגון. מוערך כי בין השנים 1846-1869 עברו בשביל כ-400,000 אנשים בדרכם מערבה.

למעשה, נתיבו של השביל היה גמיש והשתנה מעת לעת בעקבות גשרים, נתיבים חדשים והרחבת הידע על גאוגרפיית האזור. לדוגמה: ג'ים ברידג'ר, אחד מגדולי הסיירים ומורי הדרך באותה תקופה, גילה מעבר חדש בהרי הרוקי, במקום נקודת החצייה המקובלת, ובכך קיצר את מסלול השביל בכ-90 ק"מ. אולם, נתיבו הכללי של השביל נשמר במרוצת השנים ושימש חיבור בין קצוות היבשת, ובשל כך חשיבותו הרבה להתיישבות האדם הלבן במערב ארצות הברית.

השימוש בשביל נזנח עם השלמת קו הרכבת חוצה היבשת הראשון בשנת 1869 על ידי חברת יוניון פסיפיק, שהפך את הדרך מערבה לקצרה, מהירה, בטוחה וזולה הרבה יותר. גם כיום, כבישים כמו האינטרסטייט מספר 80ניו יורק לסן פרנסיסקו) נוסעים לאורכו של השביל ההיסטורי, וחוצים עיירות שנבנו במקור לאורך השביל ובגללו.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפורו של השביל והשפעתו המכרעת על התיישבות האדם הלבן במערב אמריקה, היווה השראה ליוצרים רבים. בין השאר ניתן למנות את משחק הווידאו בעל השם הזהה שנוצר בשנת 1974, והיה פופולרי מאוד בארצות הברית ובעולם כולו באותה תקופה, ומספר משחקי המשך ("שביל אורגון 2", "שביל יוקון" ו"שביל האמזונס") יצאו לו. חברת משחקי הווידאו Gameloft הוציאה בשנת 2008 גרסאות עדכניות לטלפונים חכמים.‏[1]

סדרת טלוויזיה בעלת שם זהה עלתה לאוויר בשנת 1977 ברשת NBC, אולם בוטלה אחר ששה פרקים. הסדרה כולה (כולל שבעה פרקים שלא שודרו) יצאה ב-DVD בשנת 2010.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]