שוחר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שוחר חיל התקשוב במסדר
שוחר חיל הלוגיסטיקה במסדר
שוחרת בכיתה י"א בתכון של מכללה הטכנולוגית של חיל האוויר

שוֹחֵר הוא תלמיד בית ספר תיכון בעל ציביון צבאי, או נער לפני גיוס הלומד במסגרת קדם־צבאית (קד"צ) או טרום-צבאית (טר"צ). שוחרים עשויים להימצא תחת משמעת צבאית מלאה, הכוללת לבוש צבאי.

ישנם בארץ בתי ספר עם מסלול שוחרות, כמו הפנימייה הצבאית לפיקוד (ליד בית הספר הריאלי בחיפה והפנימייה הצבאית-תורנית לפיקוד "אור עציון" במרכז שפירא), המכללה הטכנולוגית של חיל האוויר (בחיפה ובבאר שבע), בית הספר הולץ, ישיבת בני עקיבא מירון, בית הספר לקציני ים עכו, אורט ימי אשדוד, בית הספר מבואות ים, מסלול שוחרות אגף התקשוב וההגנה בסב"ר ועוד. בחילות רבים בצה"ל ישנם קורסים המתקיימים במסגרת קדם־צבאית, שבמסגרתם לומדים שוחרים בוגרי תיכון המתגייסים לחיִל בתום הקורס. לדוגמה, קורס תכנות בבית הספר למקצועות המחשב, קד"ץ נהיגה ועוד. בעבר התקיימו מסלולי שוחרות בבתי ספר: המכללה הטכנולוגית של חיל החימוש, הפנימייה הצבאית לפיקוד ליד גימנסיה הרצליה שנסגרו.

שוחרים עשויים לקבל דרגת רב"ט בסיום לימודיהם. משך השירות הנדרש משוחר לקבלת דרגת סמל קצר יותר מאשר זה של חייל רגיל. על פי רוב, שוחרים מוצבים בשירות הצבאי שלהם על פי המקצוע שרכשו במהלך לימודיהם, במסגרת הקורס הקדם־צבאי או התיכון, כגון טכנאי חשמל, מכונאות ואלקטרוניקה.

שוחר שנפגע תוך כדי ועקב שירות ונגרמה לו נכות עקב מחלה או חבלה, זכאי לתבוע את קצין התגמולים ולזכות בהכרה כנכה צה"ל[1].

תגים של מסלולי שוחרות שונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שוחר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ע"נ (חיפה) 374/02 לירון עמר נ' משהב"ט - אגף השיקום - קצין תגמולים. ניתן ביום 22.11.2007.