לדלג לתוכן

אגף התקשוב וההגנה בסב"ר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אגף התקשוב וההגנה בסב"ר
סמל אגף התקשוב וההגנה בסֶבֶ"ר, דגל אגף התקשוב וההגנה בסֶבֶ"ר
סמל אגף התקשוב וההגנה בסֶבֶ"ר, דגל אגף התקשוב וההגנה בסֶבֶ"ר
פרטים
מדינה ישראלישראל ישראל
שיוך צבא הגנה לישראל
סוג אגף
בסיס האם הקריה
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 2003–הווה (כ־21 שנים)
מקים היחידה יצחק הראל
נתוני היחידה
ציוד עיקרי מחשבים, אמצעי תקשורת ו-C4ISTAR
פיקוד
דרגת המפקד אלוף  אלוף
מפקד נוכחי אלוף ערן ניב
מפקדים מפורט בהמשך

אגף התקשוב וההגנה בסֶבֶ"ר[1] (ראשי תיבות: סביבת הרשת) במטה הכללי של צה"ל הוא הגוף המתווה את מדיניות הקשר, התקשורת, המחשוב, השליטה והבקרה ואבטחת מערכות מידע בצה"ל. אגף התקשוב הוקם ב־3 במרץ 2003, על יסודות חיל הקשר, האלקטרוניקה והמחשבים. בדומה לאמ"ן ולחילות האוויר והים, אגף התקשוב אמון על בניין הכוח והפעלתו.

ראש האגף הנוכחי הוא האלוף ערן ניב. האגף מורכב ממספר חטיבות: חטיבת ההגנה בסב"ר, חטיבת ההתעצמות, וחטיבת ההפעלה.

האגף מנחה את תחום התקשוב בזרוע היבשה, בחיל האוויר, בחיל הים ובאגף המודיעין, עובדה המוצאת את ביטויה בסמלי זרועות אלו על סמלו של האגף.

מבנה ארגוני

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה אגף התקשוב הנוכחי מתבסס על מטה המורכב מחטיבות (בדומה ללהקים שבמטה זרוע האוויר והחלל והמספנים שבמטה זרוע הים), ויחידות עצמאיות אחרות. המבנה ההיררכי של החטיבות, כנהוג ביחידות מטה בצה"ל, מורכב ממחלקות, ענפים ומדורים.

מפקד אגף התקשוב וההגנה בסב"ר הוא ראש האגף, קצין בדרגת אלוף. תחתיו נמצאים חטיבת ההפעלה, האחראית על תפעול הלוחמה הרשתית והספקטראלית; חטיבת ההגנה, האחראית על מניעת חדירות ממערכי התקיפה בסב"ר של האויב למערכות המבצעיות השונות; חטיבת ההתעצמות, הנקראת גם לוט"ם – החטיבה להתעצמות טכנולוגית מבצעית, האחראית על פיתוח מערכות התקשוב של צה"ל ותפעולן; ומנהלת הטרנספורמציה הדיגיטלית[2], המכונה גם מנהלת ט"ד, אשר אחראית להוביל מאמץ זה בצה"ל כולו תחת הדירקטיבה של סגן הרמטכ"ל בכלל גופי בניין הכוח בצה"ל תוך השפעה על תהליכים מבצעיים לשם העצמת הקטלניות והאפקטיביות של צה"ל.

עיקר המערכים של האגף מרוכזים בידי החיל היחיד הכפוף לאגף התקשוב: חיל הקשר והתקשוב.

מדובר בתוכנית רב-זרועית, בה משולבים גורמים מבצעיים וטכנולוגיים, שמטרתה להוביל את צה"ל להיות ארגון חדשני, דיגיטלי ומבוסס מידע, וככזה, להשפיע על התהליכים המבצעיים ולהעצים את הקטלניות והאפקטיביות של צה"ל.

יחידות אגף התקשוב וההגנה בסב"ר
סמל שם תפקיד מפקד
חטיבת ההפעלה וחיל הקשר והתקשוב אחראי על כל תחום הקשר, המחשבים והתקשורת של כוחות היבשה בצה"ל. במסגרת זאת החיל מתפעל את עיקר המערכים של אגף התקשוב תא"ל יוסי כראדי
חטיבת הספקטרום וההגנה בסב"ר הגוף העיקרי העוסק בלוחמת סב"ר הגנתית, אבטחת מידע והגנת המרחב הקיברנטי של ישראל והמערכות האלקטרוניות של צה"ל. בפרט מחלקת ההגנה בסב"ר פועלת להגנה על מערכות התקשורת והמחשבים הצבאיות.

תחת החטיבה פועל גם מרכז לוחמת הספקטרום האחראי על שיבוש מערכות הקשר והתקשורת של האויב כאשר בכלל זה הוא עוסק בשיבוש שידורי רדיו וטלוויזיה, שירותים סלולריים ועוד.

תא"ל ר'
מנהלת הטרנספורמציה הדיגיטלית אחראית על הובלת השתנות דיגיטלית צה"לית המתמקדת ברשתיות, שמאפשרת שיתוף פעולה בין כלל הזרועות והאמצעים בשדה הקרב להעצמת האפקטיביות והקטלניות של צה״ל תא"ל ארז אסקל[3]
מרכז צופן וביטחון (מצו"ב) היחידה הלאומית להצפנה ואבטחת מידע. למרות היותה יחידה צה"לית היחידה מספקת שירותים לכל מערכת הביטחון הישראלית. עיקר פעילות היחידה הוא בתכנון ומימוש יכולות הצפנת מידע ותקשורת המוטמעות בקרב המערך הלוחם של צה"ל. בנוסף ביחידה פועלים צוותי התקפה – המנסים לפרוץ לרשתות הצבא וצוותי ניטור. אל"ם א'[4]
חטיבת ההתעצמות – לוטם החטיבה להתעצמות טכנולוגית מבצעית, או בקיצור "חטיבת ההתעצמות" היא חטיבה באגף התקשוב בצה"ל, המפתחת מערכות תקשוב לכלל צה"ל. לוטם מספקת שירותים שונים בתחומי התמחותה ליחידות צה"ל השונות ולגופים ביטחוניים נוספים. תא"ל יעל גרוסמן[5]
יחידת מעוף אחראית על הובלת פרויקטי תקשוב ותוכניות רב זרועיות, לרבות הובלת תוכנית העורף הכוללת את מערכות ההתרעה לאזרחי מדינת ישראל ותכנון והקמת מערכות תקשורת. אל"ם אווה שולמן חנגה
מרכז המחשבים ומערכות המידע (ממר"ם) יחידת המחשבים הראשית באגף התקשוב. מתפקידיה לספק שירותי מחשב לחילות צה"ל ולאגפי המטה הכללי. עיקר עיסוקה הוא תפעול מרכזי המחשבים, הפעלת מרכז תמיכה כלל-צה"לי בנושא מחשוב, וכן ניטור ובקרה של אותן מערכות. אל"ם רחלי דמבינסקי
מרכז חושן אחראי על הפעלת מערכי התקשורת בצה"ל, בין השאר על מתן שירותי טלפוניה, תקשורת נתונים רחבת סרט, וידאו ותשתיות תקשורת אופטיות. למרכז כפופים גם שלושה גדודי תקשוב מטכ"ליים. אל"ם ענת הרשקוביץ
מערכות צבאיות לפו"ש וניהול (מצפ"ן) בית תוכנה המפתח פתרונות תוכנה מתקדמים לכלל הצרכים המטכ"ליים והרב-זרועיים של צה"ל, בדגש על מערכות שליטה ובקרה. אל"ם אלי בירנבאום
יחידת שחר בית תוכנה המפתח פתרונות תוכנה מתקדמים ומערכות ארגוניות לניהול ותמיכת הלחימה של צה"ל. אל״ם ריטה רייך[6]
בסמ"ח היחידה העיקרית להכשרת חיילים בתחום המחשוב הדאטה והסייבר בצה"ל. היחידה מכשירה חיילים כן לאגף התקשוב וכן לשאר היחידות הטכנולוגיות בצה"ל. סא"ל בר ענבר

תגי היחידה של חיילי אגף התקשוב וההגנה בסב"ר בפיקודים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 2018 קיבלו החיילים מיחידות התקשוב השונות בפיקוד הצפון, המרכז והדרום (גדודי תקשוב פיקודיים) את תגי היחידה החדשים המאפיינים את השיוך המקצועי והשיוך הפיקודי שלהם[7].

התג הקודם של אגף התקשוב ששונה במאי 2017
סמלו הקודם של אגף התקשוב במאי 2017

עד להקמת אגף התקשוב במרץ 2003, סמכויותיו היו בעיקר תחת אגף המבצעים במטכ"ל. עם ההתפתחות וגדילת המורכבות של המערך התקשובי והטכנולוגיה בצה"ל היה צורך בריכוז של מאמצי התכנון והנחיות הפעילות וסדר העדיפויות התקשוביות בצה"ל. הקמתו של אגף במטה הכללי, דבר הקורה לעיתים רחוקות, שייעודו עיסוק בנושא התקשוב, הייתה ביטוי לדגש ששם צה"ל על מחשוב, תקשורת נתונים ועל שליטה ובקרה, לאחר עבודת מטה שנעשתה על ידי בני גנץ, מפקד גיס בפיקוד הצפון באותה התקופה.

בדצמבר 2005 החליט הרמטכ"ל דן חלוץ להעביר את הכפיפות של חיל תקשוב מאגף התקשוב לזרוע היבשה, כחלק משינוי ארגוני כולל בצה"ל, שבמסגרתו הועברו גם חילות אחרים לזרוע היבשה. מלחמת לבנון השנייה הייתה המלחמה הראשונה שבה נטל חלק אגף התקשוב. בתחילת שנת 2008 החזיר הרמטכ"ל גבי אשכנזי את חיל התקשוב לאגף התקשוב.

אגף התקשוב נמצא בליבת העשייה הצבאית בתחומי התוכנה, הקשר והטכנולוגיה. פעילות זו מוצאת את ביטויה באופן בולט במיוחד בשני העשורים האחרונים, נוכח כניסת הטכנולוגיה והמיחשוב בצורה נרחבת לפעילות הצבאית. משימות האגף, מעבר לנושאי הקשר הקלאסי, הם טכנולוגיה, מחשוב, הגנה בסב"ר והצפנה. האגף הוא הצעיר מבין אגפי המטכ"ל ואנשיו פועלים לשמור על עליונות טכנולוגית בעולם התוכנה והמחשוב.

ביולי 2013 החל התהליך המכרזי להעתקת יחידות אגף התקשוב ממקומם במרכז המדינה אל קריית התקשוב שתוקם באר שבע וזאת במסגרת תוכנית העתקת בסיסי צה"ל לנגב[8].

זרוע הסב"ר היא זרוע שתוכננה להקמה בצה"ל, שהייתה צפויה להיות אחראית על הפעלת הכוח במרחב הקיברנטי (סייברספייס) ועל לוחמת רשת (סייבר) התקפית והגנתית[9].

עם כניסתו של גדי איזנקוט לתפקיד הרמטכ"ל הוא הטיל על ראש אגף המודיעין, הרצי הלוי, לעמוד בראש צוות רב-זרועי לבחינת שיפור האפקטיביות המבצעית במימד הסב"ר. ביוני 2015 הורה איזנקוט על הקמת הזרוע בתוך שנתיים[10][11][12]. את הליך התכנון והקמת הזרוע ליווה צוות היגוי מטכ"לי שכלל בין השאר את ראש אגף התכנון וסגן הרמטכ"ל. לתחומי אחריותה של הזרוע תוכננו לעבור תחומים שנמצאים באחריות אגף המודיעין ואגף התקשוב, בהם תחום הגנת הסב"ר, תחום לוחמת רשת, תחומי איסוף מודיעין ותכנון מבצעי הנוגעים בזירה הקיברנטית.

בינואר 2017 נדחתה הקמת זרוע הסב"ר, והאחריות ההתקפית לתחום הסב"ר הושארה באגף המודיעין, כאשר מטה הסב"ר הצה"לי, שהיה תחת סגן הרמטכ"ל, הוכפף לאגף התקשוב[13].

במאי 2017 שונה שם אגף התקשוב לאגף התקשוב וההגנה בסב"ר, בהתאם עודכן גם סמל האגף וחיילי האגף קיבלו כומתה בצבע תכלת כהה[14].

סמלים וכומתה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

פירוש השם סב"ר הוא "סביבה רשתית". ראשי תיבות אלו נבחרו במכוון כדי שיזכירו את המילה "סייבר", המייצגת את הייעוד החדש שנוסף לאגף התקשוב: אבטחת מידע והגנה על רשתות המידע והתקשורת של צה"ל מפני לוחמת רשת.

ב-17 בספטמבר 2017 חנך אגף התקשוב וההגנה בסב"ר תג יחידה חדש. צורתו היא עיגול והרקע הוא מטריצה של ספרות 0 ו-1 המייצגות דיגיטציה של מחשבים ואת המרחב הקיברנטי. עליו מוטבע ברק אדום, סמל לתחום הקשר, התקשוב והתקשורת. בחזית מוטבע סמל המטה הכללי של צה"ל כסמל להשתלבות מערך התקשוב והסב"ר בכל מערכי צה"ל.

החל מ-17 בספטמבר 2017 חיילי האגף משתמשים בכומתה בצבע תכלת כהה. ראש האגף, האלוף נדב פדן, אמר כי ”כומתה זו מסמלת את זהותנו – אנשי האגף – לוחמים נוכח פני אויב ומעצבים ביוזמה, חדשנות ומתוך הובלה מטכ"לית את המרחב הדיגיטלי של צה"ל. זוהי זהות אחת משותפת לכלל אנשינו העושים לילות כימים במאמץ התקשוב המבצעי, במערכה להגנה בסב"ר, בבניין הכוח הדיגיטלי של צה"ל ובכלל משימות האגף”[15].

החל משנת 2018, תגי היחידה של יחידות התקשוב בפיקודים המרחביים כוללים את סמל הפיקוד במקום את סמל המטכ"ל[16].

שם תקופת כהונה הערות
אלוף יצחק הראל 3 במרץ 200320 בדצמבר 2003 לימים ראש אגף התכנון
אלוף אודי שני 21 בדצמבר 2003 – 12 בנובמבר 2006
אלוף עמי שפרן 13 בנובמבר 200624 באוקטובר 2011
אלוף עוזי מוסקוביץ' 24 באוקטובר 201128 במרץ 2016
אלוף נדב פדן 13 ביוני 20164 בפברואר 2018 לימים מפקד פיקוד המרכז
אלוף ליאור כרמלי 4 בפברואר 201819 בינואר 2022
אלוף ערן ניב 19 בינואר 2022 – הווה

במאי 2024 הוכרז על מינויו של אביעד דגן לראש האגף הבא[17].

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ לפי מסמך מונחי טכנולוגיית המידע שאושרו בשנת תשע"ה, סב"ר הוא החלופה העברית למונח cyber. עוד צוין כי בשנת תשע"ו הורה הרמטכ"ל לנקוט את המונח סֶבֶ"ר בכל פרסומי צה"ל, באתר האקדמיה ללשון העברית
 2. ^ טקס החלפת ראש מנהלת הטרנספורמציה הדיגיטלית, אתר צה"ל, 7 בנובמבר 2019.
 3. ^ טרנספורמציה דיגיטלית - כל מה שרציתם לדעת, אתר צה"ל, 7 בנובמבר 2019.
 4. ^ דו"ח שנתי 2017 - צה"ל (עמ' 44), באתר www.idf.il
 5. ^ מערכת אתר צהל, דף מפקדת יחידת לוטם, באתר צהל, ‏04.05.2023
 6. ^ {{https://www.pc.co.il/featured/384879}
 7. ^ תגי היחידה החדשים של משרתי אגף התקשוב וההגנה בסב"ר, ‏25 באפריל 2018
 8. ^ פרויקט קריית התקשוב של צה"ל בנגב, ‏14 ביולי 2013
 9. ^ הרמטכ"ל הורה על הקמת זרוע סב"ר, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 15 ביוני 2015
 10. ^ גילי כהן, צה"ל יקים זרוע סייבר חדשה: "התחום מחייב טיפול אחר", באתר הארץ, 15 ביוני 2015
 11. ^ יואב זיתון, הרמטכ"ל החליט להקים זרוע סייבר בצה"ל, באתר ynet, 15 ביוני 2015
 12. ^ עמיר רפפורט, זרוע חדשה בצה"ל? הרמטכ"ל בוחן הקמת "פיקוד סייבר", באתר nrg‏, 12 במרץ 2015
 13. ^ אתר למנויים בלבד גילי כהן, עד להקמת זרוע הסב"ר: מטה הסב"ר הצה"לי יוכפף לידי אגף התקשוב, באתר הארץ, 2 בינואר 2017
 14. ^ אגף התקשוב וההגנה בסייבר החדש יוצא לדרך - כל הפרטים,
  אגף התקשוב והסייבר מתחדש בכומתה, אתר צה"ל, ספטמבר 2017.
 15. ^ אגף התקשוב והסייבר מתחדש בכומתה, באתר צה"ל
 16. ^ מיכל עבר-עדני, תגי היחידה החדשים של משרתי אגף התקשוב וההגנה בסב"ר, באתר צה"ל, 25 באפריל 2018
 17. ^ מערכת את"צ, רשימת המפקדים החדשים במטה הכללי, באתר צה"ל, 2 במאי 2024