שולי מגיון

תצפית על שולי מגיון מזרחית לעיירה פיין באריזונה
תצפית על שולי מגיון סמוך לעיירה פאיסון באריזונה

שולי מגיוןאנגלית: Mogollon Rim)[1] הוא תוואי נוף טופוגרפי וגאולוגי לרוחב מדינת אריזונה. הוא משתרע לאורך של כ-350 קילומטרים, החל מצפון מחוז יאוואפאי וכיוונו הכללי כלפי מזרח, כשהוא מסתיים סמוך לגבול עם ניו מקסיקו.[א] שולי מגיון מהווים את הקצה הדרומי של רמת קולורדו באריזונה.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

השוליים הם מתלול[ב] המגדיר את הקצה הדרום-מערבי של רמת קולורדו. החלקים המרכזיים והמרשימים ביותר מתאפיינים בצוקים גבוהים של אבן גיר ואבן חול, בעיקר צוקים של אבן גיר קאיבאב ואבן חול קוקונינו. המתלול נוצר עקב סחיפה והעתקים, תוך כדי חציבת קניונים מרשימים, ובהם קניון ערוץ פוסייל (Fossil Creek Canyon – "נחל מאובנים") וקניון פיין (Pine Canyon – "קניון האורן"). מקור השם "מגיון" בדון חואן איגנסיו פלורס מוחויון (Juan Ignacio Flores Mogollón), המושל הספרדי של ניו מקסיקו מ-1712 עד 1715.

מרבית השטח דרומית לשולי מגיון משתרעת בגובה בין 1,200 ל-1,500 מטרים מעל פני הים, כשהמתלול מתרומם לגובה של 2,400 מטרים. יערות אורן הזפת נרחבים שוכנים הן על המדרונות של השוליים ועל רמת קולורדו צפונית להם. שולי מגיון הם גבול עיקרי בין מינים של צמחייה ובעלי חיים, כשעל הרמה חיים מינים אופייניים להרי הרוקי, ועל המדרונות מתחת חיים מינים אופייניים לרכס סיירה מדרה אוקסידנטל (Sierra Madre Occidental) במקסיקו ובאיי השמים המדרייניים[ג] דרומה משם.

אבני הגיר והחול של שולי מגיון נוצרו ממשקעים שהושקעו בתור הקרבון ובתור הפרם. חלק מתצורות הסלע של השוליים נחשפו גם בגרנד קניון. במקומות רבים השוליים מכוסים בקילוחי לבה בזלתית ולעיתים קבורים מתחת לה.

השכבה העליונה של אבן החול של שולי מגיון, המכונה אבן חול קוקונינו, יוצרת צוקים לבנים מרהיבי עין, לפעמים בגובה של מאות מטרים. מקורה של תצורה זו של תור הפרם הוא בשחיקה רוחית שגרמה להצטברות חול ויצירת אחת משכבות אבני החול העבות ביותר שמקורן בחוליות מאובנות בכדור הארץ.

האתר של הבקתה של ז'אן גריי

ערים ועיירות סמוכים לשולי מגיון כוללים את פאיסון (Payson), סדונה (Sedona), שואו לואו (Show Low), אלפין (Alpine) ופיינטופ-לייקסייד (Pinetop-Lakeside). כביש בין-מדינתי 17 שבין פיניקס ופלגסטף חוצה את שולי מגיון במרכזם.

ביוני 2002 היה החלק המזרחי של שולי מגיון האתר של השרפה השנייה בגודלה באריזונה, שריפת רודיאו-צ'דיסקי (Rodeo-Chediski fire) שהשתרעה על שטח של 1,900 קילומטרים רבועים. שולי מגיון היו גם האתר של שריפת דאד (Dude fire) שהתחילה ב-25 ביוני 1990. שרפה זו התפשטה על שטח של 120 קילומטרים רבועים ונהרגו בה שישה כבאים. שריפות גדולות אחרות התחוללו לאורך שולי מגיון מאז 1990, ויערות אורן הזפת עדיין פגיעים בגלל מאמצי מניעת שריפות בעבר שגרמו להצטברות גדולה חומר צמחי יבש דליק מאוד.

סופר המערבונים ז'אן גריי בנה בקתת ציד על מדרונות שולי מגיון צפונית מזרחית לפאיסון, מעל ערוץ טונטו. הבקתה שוחזרה על ידי המיליונר ויליאם גוטל מפיניקס בשלהי שנות ה-60 של המאה ה-20, אבל היא נשרפה בשריפת דאד ב-1990.[2] שולי מגיון משמשים רקע לרומן The Sackett Brand של הסופר לואיס ל'אמור, והרומן כולל תיאור של צוקי שולי מגיון.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שולי מגיון בוויקישיתוף

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אין קשר ישיר בין שולי מגיון להרי מגיון בניו מקסיקו השוכנים מעט מזרחה מהקצה המזרחי של שולי מגיון. ההגדרה הרשמית של הקצה המזרחי הוא בסמוך לעיירה שואו לואו (Show Low) באריזונה, אם כי כמה מקורות מאריכים אותה מזרחה.
  2. ^ באנגלית escarpment. פרופסור שלמה שובאל מגדיר מונח זה כ"שיפוע חד ותלול בפני שטח, שמקורו טקטוני ולאורכו התרחשה גם סחיפה."
  3. ^ באנגלית Madrean sky islands הם 40 הרים בארצות הברית ובמקסיקו המהווים מובלעות של האזור האקולוגי "יערות האלון והאורן המדרייניים" (Madrean pine-oak woodlands) הקרויים על שם רכס ההרים סיירה מדרה אוקסידנטל במקסיקו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Feature Detail Report for: Mogollon Rim". 14 בנובמבר 2014. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ Brown, Stan (8 באפריל 2004). "Zane Grey's Rim Country Legacy, Part 5". Payson Roundup. אורכב מ-המקור ב-2012-02-22. נבדק ב-2016-05-26. {{cite news}}: (עזרה)