שחזור שד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הכנסת קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
שחזור השדיים לאחר כריתה כפולה כולל שחזור הפטמות והוספת שתלים

ניתוח שחזור שד מתבצע לאחר כריתה בעקבות סרטן השד וכרוך בפעולה כירורגית מורכבת הנעשית בשילוב עם הצוות המטפל. מאות נשים בישראל עוברות מדי שנה ניתוח לכריתת שד עקב סרטן השד וחלקן בוחרות לבצע ניתוח לשחזור. ניתוח זה, שהינו ניתוח בחירה, עשוי לעיתים לסייע בהתמודדות עם אובדן השד.

נשים שעברו כריתת שד חלקית או מלאה מתארות את התהליך כחוויה טראומתית וכי חוויה זו פגעה בתחושת המיניות והנשיות שלהן. ניתוח לשחזור שד מתבצע לאחר כריתת שד חלקית או מלאה, ועשוי לסייע לאישה לקבל בחזרה את תחושת הנשיות והשלמות הגופנית.

שחזור שד לאחר כריתה חלקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הסרה של גוש מהשד יכול להיווצר עיוות בצורת השד ובאי סימטריה עם השד השני.

כאשר הגוש המוסר הוא למעשה בעל ממדים גדולים או במיקום בעייתי, אי אפשר להימנע מעיוות הצפוי בשד, ולכן התערבות של כירורג פלסטי, בתהליך הניתוחי, יכול למנוע את העיוות וכן להעניק לשד את הצורה האידיאלית למטופלת ולמבנה גופה.

כאשר גודל השד בינוני ומעלה, ניתן להסיר את הגוש מהשד ולעצב מחדש את רקמת השד שנותרה, וכך למעשה להקנות לשד את המראה המורם והאסתטי. הצלקות מניתוח כזה זהות לצלקות מניתוחי הרמת חזה .

כאשר גודל השד הינו בינוני ומטה, יש צורך בהוספת נפח לשד, כיוון שלאחר הוצאת הגוש לא יהיה מספיק רקמת שד שתישאר.התוספת שאמורה להוסיף את הנפח לשד יכולה להיות שתל סיליקון אשר מוכנס לקפל תת-שדי של המטופלת (בדומה לניתוחי הגדלת חזה), או על ידי לקיחת עור ושומן מגופה של האישה הנלקח מאזור הגב או מדופן בטן תחתונה.

שחזור שד לאחר כריתה מלאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר כריתת שד מלאה, קיימות 2 אפשרויות לשחזור שד: שחזור שד עם שתלים העשויים מסיליקון, ושחזור שד בשימוש ברקמות עצמיות של אותה מטופלת. כאשר כל מסלול מותאם לפי מבנה גופה וצרכיה של האשה.

השחזור נעשה בשני שלבים, בשלב הראשון מוכנס מתחת לעור ולשרירי החזה, מותחן רקמות - מעין בלון ריק המנופח בצורה הדרגתית תוך מספר שבועות מיד לאחר הניתוח, על מנת למתוח את העור, כדי שלאחר מס' שבועות ניתן יהיה להכניס שתל סיליקון קבוע.

אופן ניפוח הבלון נעשה מדי שבוע על ידי הזרקת מים פיזיולוגיים אל המותחן בהליך שאינו כואב למטופלת.

לאחר מספר הזרקות כאלו, בהליך ניתוחי קצר, מוחלף מותחן הרקמות בשתל סיליקון קבוע, כאשר בהליך זה מאחדים גם את שחזור הפטמה, ואם יש צורך גם התאמת השד השני.

בהתאם למבנה גופה של המטופלת ניתן להחליף את השתל סיליקון ברקמות עצמוניות של המטופלת.


הליך יצירת מתלה ה-TRAM
זיהוי אזור המטרה והאזור "התורם" הרמת המתלה והעברתו לאזור המטרה תוצאת השחזור

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שחזור שד בוויקישיתוף

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי