שיחה:אם הבנים שמחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערך מוטה, הוא מתעלם מדברי בן המחבר (בהקדמה לספר): "לצערנו נטפלו חוגים שונים לדברים הנ"ל וכיוצא בהם בספרו למצוא בהם קשר לרעיון הציוני החילוני, כשם שהאשימו את הגה"צ המקובל רבי עקיבא יוסף שלזינגר זצ"ל וכל אלה שדגלו בהתיישבות חרדית באה"ק, בציונות. וברור ומובן לכל בר בי רב שהמחבר בדברו בספרו בשבח בוני הארץ ומתישביה לא התיחס כלל לתנועה הציונית החילונית שחרתה על דגלה: "ארץ ישראל ללא תורת ישראל" ואשר סיסמתה: להיות גוי ככל הגויים"

נו באמת. הרי ידוע שמשפחת המחבר החרדית עשתה רבות על מנת לגנוז את הספר, כמו שניסו לעשות לאחרונה עם שירי יונה וולך וכמו שנהוג אצל החרדים, לקבור דברים שלא נוחים להם, ואנשי הציונות הדתית היו צריכים להוציאו בהתחלה כמו גנבים בלילה. בקשר לרב עקיבא יוסף שלזינגר הרי ברור שהוא היה יותר ציוני וחדשן מאשר חרדי ושמרן, והחרדים של תקופתו (שכינו אותם "קנאי ירושלים") התנפלו עליו לא אחת ומנעו ממנו את כספי החלוקה, ודי לקרוא את ספריו איך הוא יוצא עליהם בשצף קצף. כמובן שכל האישים הללו כמו עוד רבים כמו הנצי"ב והרב קוק היו דתיים ולא חילוניים, ולמרות זאת הם תמכו במפעל הציוני והיטו לו שכם. כך למשל כאשר מישהו ניסה לקטרג אצל הנצ"יב על החילוניות של אנשי המפעל הציוני הוא סילק אותו מביתו במילים "מרגל, צא מביתי". --אפי ב.שיחה • 21:12, 25 אוגוסט 2005 (UTC)
נו באמת. טענה דמוגגית ביותר "כמו שנהוג אצל החרדים לקבור דברים שלא נוחים להם" אתה מציג את דעתך כאילו היא עובדה ומנסה למצוא לה סימוכין (יונה וולך) תלמד קצת יותר על כשל לוגי (יש התייחסות לאם הבנים שמחה אצל החרדים לטענות וכו' אבל כנראה שהדברים לא ידועים לך אתה כנראה מעדיף לקבור דברים שלא נוחים לך). בקשר לרב שלזינגר זו בדיוק הטענה שהמחבר טוען. תתחיל להבחין בין יישוב הארץ (שעליו מדובר בסיפור על הנצי"ב) לבין לאומיות (התנועה הציונית)
א. דעתו יכולה להיות עובדה, ויכולות להיות לה סימוכין.
ב. אין ספק שבאופן פשוט תוכן הספר נוטה לציוניות, במיוחד בהתחשב בעובדה שהוא מכריז בתחילת ספרו שהוא חוזר בו מהשקפתו החרדית האנטי ציונית הקודמת. מי שטוען אחרת עליו חובת ההוכחה.
ג. בערך בגודל כזה קצת מגוחך לקבול על חוסר המידע הזה.
ד. בסיכומו של דבר, ודאי ראוי שתהיה התייחסות לטענות כנגד ההבנה ה"ציונית" של הספר. עם זאת, צריך שיהיה ברור שההבנה המקובלת והפשוטה של הספר איננה מה שהחרדים טוענים, אף כי טענתם יכולה להיות נכונה. אריה א 22:32, 25 אוגוסט 2005 (UTC)
א.כל דבר יכול להיות הכל ולהכל יכול להיות סימוכין אבל כל עוד זה לא זה כזה אז זה לא כזה

ב."אין ספק"??? הבאתי ציטוט מבן המחבר (שעם כל הכבוד הוא הרבה יותר נאמן ממך או מאפי לומר למה התכוון אביו) לגבי הטענה האחרונה שלך "צריך שיהיה ברור כי ההבנה המקובלת והפשוטה של הספר איננה מה שהחרדים טוענים" היא טענה לא נכונה אם אתה (או כל דת"ל שמשוחד לנטות לטענה הציונית דתית) לא הבין איך ההבנה הפשוטה היא מה שהחרדים טוענים לא הופך את ההבנה המקובלת והפשוטה (מה שאתה קורא להבנה הציונית) לכזאת (מה גם שאני לא רואה בטענה הציונית דתית מקובלת ופשוטה) ומה שכתבתי (לגבי בערך בגודל כזה קצת מגוחך לקבול) אני לא קובל אני רק כותב על הערך כפי שהוא עכשיו

לאריה, לגבי כשל לוגי יש לי הרבה מה להרחיב, גם על ההסטוריה של ההוצאה לאור של הספר שאני מכיר אותה במקרה מקרוב, וגם על התנהלות החרדים או חלקם בחרמות וחירופים של מתנגדיהם, אבל אין לי כוח כרגע להכנס לויכוח ישן, מייגע ורחב. מקווה שמישהו אחר יעשה את מלאכתי.
לאלמוני, כשיהיה לי זמן וכוח אתייחס בהרחבה. אומר רק זאת העובדה שהיא בנו אינה עושה אותו למבין גדול בתורת אביו, בדיוק כמו שבנו של אפלטון לאו בהכרח מבין את תורת אביו יותר מאריסטו, ובמיוחד לאור המהפך הגדול שעבר אביו, שבנו בוודאי היה לו קשה לתפוס. יש ספר ובוא נראה מה כתוב בו.
מצד הנימוס מקובל לחתום פה בויקיפדיה אפילו בכינוי בדוי, גם בכדי שנוכל להתייחס אליך לא כאל מספר לא ברור. --אפי ב.שיחה • 00:08, 26 אוגוסט 2005 (UTC)
לאלמוני, למה את מסתפק בכך? גם הרבנים קאלישר ואלקלעי לא התכוונו לכך... בטח שלא הנצי"ב. בעצם, גם הרב קוק עוות על ידי תלמידיו וגם הרב צבי יהודה קוק היה בכלל אנטי ציוני. יודע מה? גם אני בכלל מתכון לדברים הפוכים ואני מעוות את עצמי... אריה א 19:54, 27 אוגוסט 2005 (UTC)

1943?[עריכת קוד מקור]

בישכר שלמה טייכטל כתוב 1944. המתעתקשיחה 14:40, 29 בדצמבר 2006 (IST)

מהערך[עריכת קוד מקור]

המשפט: "ואף רמז שצרות השואה פגעו בשיקול דעתו בכתיבת הספר", לא מצאתי לו מקור בהקדמת בן המחבר. התמיםהערות התמימים • ו' באדר א' ה'תשע"א • 16:16, 10 בפברואר 2011 (IST)

סיפור הסליחות[עריכת קוד מקור]

נראה אפוקריפי לגמרי. בהונגריה אין "עיירות יהודיות" ואין "חילונים" (השאלה היא רק לאיזה זרם משלם אוכל החזיר מס קהילה). AddMore-III - שיחה 21:10, 1 בספטמבר 2016 (IDT)