שיחה:בנימין זאב כהנא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בנימין זאב כהנא מסווג לקטגוריה:רבני הציונות הדתית, אך הערך אינו אומר מילה על הסמכתו כרב. אם לא יינתן מידע בעניין זה, הקטגוריה תוסר. דוד שי 08:18, 6 באוקטובר 2007 (IST)

הגיע הזמן להסיר. --שפ2000 - שיחה 10:39, 13 בנובמבר 2008 (IST)
אם כבר, אז חרדי לאומי...אבל גם כן לא בדיוק.Eddau - שיחה 21:36, 9 בנובמבר 2008 (IST)
השאלה היא לא על הזרם, אלא על עצם הגדרתו כ"רב". --שפ2000 - שיחה 09:41, 20 בינואר 2009 (IST)

חשיבות[עריכת קוד מקור]

האם יש באיש חשיבות אנציקלופדית, מעבר להיותו "הבן של"? על אף אחד ממפעלותיו אין ערך או איזכור בויקיפדיה - לא על הישיבה שלכאורה הקים (אין אפילו איזכור בערך כפר תפוח), לא על התנועה שלכאורה ייסד (כהנא חי מפנה לערך על תנועת כ"ך אותה הנהיג אביו, ושם אין איזכור לתנועה) ולא על העלון הדו-שבועי אותו הוציא לאור. יוסאריאןשיחה 14:35, 9 בנובמבר 2008 (IST)

יש לו חשיבות כמקים תנועת כהנא חי אשר על אף שבויקיפדיה העברית עדיין אין עליה ערך, הרי שהממשל האמריקאי מכיר בה, והיא הארגון טרור ישראלי היחיד שמופיע ברשימת ארגוני הטרור של הממשל האמריקאי. בית השלוםשיחה • י"א בחשוון ה'תשס"ט • 17:03, 9 בנובמבר 2008 (IST)
גם כ"ך המקורית ברשימה, אבל זה בשוליים. ברור לי שמגיע לו ערך כמנהיג ציבור (גם אם לא גדול) בישראל. תוסיפו את הייחוס, היותו חלל טרור, היותו עורך וכותב ראשי של עלון פרשת שבוע ותיק (ודי מחתרתי) ואת ספריו ותקבלו אישיות שחשוב לדעתי לתעד. ‏DGtal‏ 17:16, 9 בנובמבר 2008 (IST)
לא משכנע אותי - הכרה של הממשל האמריקאי בתנועה כתנועת טרור אינה עדות לחשיבותה, לא עושה רושם שממש הנהיג את הציבור הזה כמו אביו (להיפך - כתוב בערך שבעקבות מחלוקות פיצל את התנועה), עלון פרשת שבוע ועוד מחתרתי לא נשמע חשוב מאוד, וקבצים או לקטים לא עושים רושם של ספרים משפיעים. הוספתי תבנית חשיבות. יוסאריאןשיחה 17:25, 9 בנובמבר 2008 (IST)
כמקים התנועה וכאחד הצדדים בקטטות האין סופיות שהיו בין הרסיסים האלה, זכה לכיסוי עיתונאי נרחב והפך לדמות אנציקלופדית. ההסתיגות מדרכו ומדרך אביו, שאני שותף לה (להסתיגות, לא לדרך...), אינה משנה את העובדה שהוא הפך לדמות בעלת חשיבות אנציקלופדית, כמייצג מקטע ימני-קלריקלי קיצוני וסהרורי. בברכה. ליש - שיחה 18:43, 9 בנובמבר 2008 (IST)
לא הבנתי אם "מקים התנועה" או "אחד הצדדים בקטטות...בין הרסיסים...". כנראה יותר קרוב לאחרון ואם זה אכן כך הרי שאין ממש הצדקה לערך. אפשר פסקה בערך על אביו. יוסאריאןשיחה 19:44, 9 בנובמבר 2008 (IST)
אני דווקא מסכים עם קודמי. על העובדה שמדובר ב"בנו של..." יש מקום לערך על האישיות הזו • עודד (Damzow)שיחה 21:21, 9 בנובמבר 2008 (IST)

האיש (לצערי) פרסם ארבעה ספרים וזו סיבה מספקת לא למחוק את הערך. למבד זאת, הוא גם הקים מפלגה, כהנא חי, שלפעילותה הפוליטית, (לצערי) כן הייתה משמעות. באו ונודה בעובדות. אין מנוס מאי מחיקת ערכים של אנשים שאיננו אוהבים.Eddau - שיחה 21:45, 9 בנובמבר 2008 (IST)

ערך חשוב לויקיפדיה בעברית כי קשה לסמוך על ויקיפדיות זרות בנושא כזה. קודגורו - שיחה 00:31, 10 בנובמבר 2008 (IST)

קטטות?[עריכת קוד מקור]

כמה מקודמי בדף השיחה טרחו לציין את הסתייגותם מהאיש ודרכו. אני שם נפשי בכפי ומנסה לאזן את התמונה, היות שהכרתי אותו מלימודים משותפים בישיבת מרכז הרב, ואני מכיר גם אחרים מבני משפחתו. לא אמחק את הסיפורים בערך על קטטות וכדומה, אבל זה פשוט לא האיש. מדובר באדם שהיה עדין נפש במידה בלתי מצויה, ענו וצנוע מאין כמוהו, שתקן ועמוק. ככל שזכור לי, גם פרופ' אהוד שפרינצק, חוקר הימין הרדיקלי, כתב מילות הערכה חמות על אישיותו. כך גם כל שאר בני המשפחה המוכרים לי (את אביו הרב מאיר כהנא לא הכרתי, פרט למפגשים ספורים בילדותי). ועוד לא אמרתי כלום על גדלותו בתורה (סיים את כל התלמוד הבבלי עד גיל 18). המבחן האמיתי לאישיותו של אדם איננו ההשקפות עליהן הוא מצהיר, אלא סגנון התנהלותו היום יומי, כלפי בן/בת זוגו, משפחתו וחבריו. אני מעדיף אנשים שאוחזים בהשקפות קיצוניות, אבל בחייהם הרגילים מקרינים אהבה ועדינות כלפי כל הסובבים אותם, מאשר אנשים שאוחזים בהשקפות מתונות, וסגנונם האישי אגרסיבי ושחצני. עזר - שיחה 23:18, 13 בינואר 2010 (IST)

גם אותי מפתיע פעימם רבות איך אנשים שמפגינים יחס חם ואוהב עד מאוד לחוג קרוביהם, ולעיתים לקבוצת אוכלוסייה איתה הם זדהים יכולים להיות כה אטומים, נוקשים ואלימים כלפי פרטים בקבוצות אוכלוסיה אותן הן עוינים. יוסאריאןשיחה 09:21, 14 בינואר 2010 (IST)
הייתי מוחק את המילה "גם" שבה פתחת, כי אותי זה לא מפתיע. יש בימין הרדיקלי אנשים אלימים בטבעם, שלדידם האידאולוגיה הימנית קיצונית היא כסות נוחה לפראות. ויש אנשים שהשקפותיהם כלפי האוכלוסיה אותה הם עוינים בנויות על לימוד עיוני וניתוח מעמיק של מציאות נתונה, ניתוח שאפשר להתווכח איתו אבל יסודו בהגיון הצרוף ולא ברגש פראי. במידה שהם נוקטים נוקשות כלפי מישהו - היא לא חלק מסדר יומם הקבוע אלא חריגה מדודה ומחושבת (בדרך כלל אפשר למיין בין שני הסוגים על פי מספר שנות הלימוד שצברו). בנימין זאב כהנא היה אחד מאלו. עזר - שיחה 09:39, 14 בינואר 2010 (IST)
כן, לעיתים אני גם מתפלא על אנשים שמצליחים להתנהג באכזריות כה נוראה כלפי בני אדם אחרים, מתוך הגיון צרוף ובאופן מדוד מחושב, ולא מתוך רגש פראי אלא בעקבות לימוד וניתוח. אנשים מתרבות גבוהה, של חשיבה ועיון, שמגיעים למסקנות מזוויעות ומנוגדות לכל רגש אנושי. תמיד תמהתי, ולפעמים חשבתי שהלימוד והניתוח רק מסתירים ומכסים על רגשות פראיים, אבל בסופו של דבר זה ממש לא משנה אם כך ואם כך. יוסאריאןשיחה 09:49, 14 בינואר 2010 (IST)
במחשבה שניה - כנראה שהראשון (זה שמבסס את אלימותו על לימוד וניתוח) גרוע יותר מזה שפועל על פי דחף פראי. יוסאריאןשיחה 09:53, 14 בינואר 2010 (IST)
בקטנה - "נוקשות" היא מילה מאוד עדינה לתיאור מנהיג התנועה שממנה יצא ברוך גולדשטיין. יוסאריאןשיחה 09:57, 14 בינואר 2010 (IST)
הסכנה איננה בהגיון, אלא במי שלדידו ההגיון הוא מסכה ליצריו. סכנתו חמורה יותר כי הכאילו-הגיון שלו משפיע יותר. בן אדם שפועל באמת מכוח ההגיון בלבד - ההבדל במניעיו הפנימיים יתבטא גם בתוצאות בשטח: הוא לא מתאכזר, אלא עושה במידת הצורך את המינימום הנדרש לדעתו, ואפשר לנסות להתווכח עם ההגיון שלו וגם לשכנע אותו. בהקשר של כהנא, על כל פנים, לא שמעתי על שום סיפור של אכזריות.

גולדשטיין לא "יצא" מהתנועה. אינני יודע את קשריו אליה, אבל לבטח לא התחנך בה, אלא לכל היותר הצטרף אליה בבגרותו. על האידאולוגיה של התנועה כדאי ללמוד מספרי כהנא.

לא אתעקש יותר על "זכות המילה האחרונה" בויכוח הזה. עזר - שיחה 10:05, 14 בינואר 2010 (IST)

שמו[עריכת קוד מקור]

אני מסתמך על ניחוש בלבד - הוא נקרא ע"ש בנימין זאב הרצל, לא? מישהו יודע בוודאות ויכול להוסיף? Mokagi - שיחה 20:22, 22 במאי 2010 (IDT)

הוא נקרא על שם שני סביו של אמו: בנימין יצחק ומנחם זאב (דברים לזכרם של הקדושים בנימין זאב וטליה כהנא ... טבת תשע"א). Haimlevy - שיחה 12:03, 14 בפברואר 2011 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:00, 3 במאי 2013 (IDT)

הרב?[עריכת קוד מקור]

מי הסמיכו לרבנות? היכן כיהן כרב? במצבה שעל קברו לשם אביו הוצמד התואר "הרב", אך לשמו של בנימין זאב כהנא לא הוצמד תואר זה. הייתכן שלא היה רב? דוד שי - שיחה 00:16, 17 בספטמבר 2015 (IDT)