שיחה:בעל (אל)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

האם מקורו של הביטוי "שדות בעל" הוא בבעל? אם כן, האם אפשר להוסיף את זה לערך? נוי - שיחה 14:04, 27 באוגוסט 2008 (IDT)

ראה בערך חקלאות בעל. ‏pacman - שיחה 14:19, 27 באוגוסט 2008 (IDT)
נראה שרצוי להוסיף לערך הפניה "לקריאה נוספת" או משהו.

התייחסות לא נכונה לשם[עריכת קוד מקור]

בעל הוא לא אל ספציפי, אלא כינוי לאל, בהתייחסות לאלים רבים. הערך באנגלית מדבר על כך. בכתבה שמתארת את החפירות בעיר שעריים (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4869946,00.html),בפסקה השלישית מהסוף אחד החוקרים מציין זאת: " בעל נשמע כנעני, בגלל נביאי הבעל ובהקשר כנעני, אבל בעל זה לא אלוהות, אלא כינוי כבוד לאל." הערך פה, בגרסה העברית, מתייחס לבעל כאל ישות אחת ספציפית. יש לשנות את כל הערך. --147.237.70.103 11:27, 27 באוקטובר 2016 (IDT)

מידיעותיי המעטות על מצב המחקר בנושא אני סבור שהעניין מורכב יותר מקביעה חד-משמעית וגורפת שבעל הוא אלוהות בפני עצמה או לחלופין כינוי או תואר (en:Epithet) לאלוהות. בכל מקרה, אין ספק שהערך יצא נשכר אם אם ישוכתב בהתבסס על מגוון מקורות אקדמיים מקיפים ועדכניים (Key maker, אולי זה יעניין אותך?). ראובן מ. - שיחה 13:05, 27 באוקטובר 2016 (IDT)
ראובן מ. והמעיר האלמוני - שלומות. לנו כדוברי עברית לא קשה להבין את המשוג "בעל" - הכנענית והעברית, כמעט זהות. ובאמת "בעל" הוא "אדון" - "Master". האדון הזה יכול להיות בעל עבד, בעל רכוש וביהדות גם בעל לאשה (הרי קנה אותה בכתובה...). לא בכדי נקרא בכיר האלים הכנעני/אוגריתי "בעל" - הוא האדון של כולנו ואפילו של האלים. אפילו הבבלים שעבדו את מרדוך, מתייחסים אליו בפולחן ובטקסטים דתיים כ"בֶל" - כלומר, בעל. עם זאת, בפנתאון האלים הכנעני "בעל" הוא בפרוש גם שמו הפרטי של האל הספציפי הזה - אל הסער ובכיר פנתאון האלים, בנו של "אֶל", בנה של "אָשֶרָה", אחיה של ענת, ובן זוגה של עשתורת. הוא מקבילו הזהה של הדד הארמי, אדד האשורי, "אישכור" השומרי ויש הטוענים - יהוה היהודי. הטענה שזה שם כללי לאל היא אולי כמו לומר ש"yes" זה לא ספק שירותי טלויזיה בלווין, אלא המילה "כן". יש מקום לשאול, האם בעל ראוי לערך משלו, או ערך משותף לשאר אלי הסער בלבנט, כמו שעשיתי עם אל הסער האנטולי (וראיתי שהציעו בשיחות של הערכים באנגלית לאדד והדד). לדעתי, בגלל שמדובר באל קונקרטי של תרבות קונקרטית ושאלי הסער הללו רלוונטיים מספיק לדוברי העברית כדי שנתייחס אליהם ברזולוציה גבוהה, כדאי שיהיה לו ערך נפרד, כמו גם להדד, אדד ויהוה. אחרי שכתבתי את הדד ואדד, הייתי צריך להשלים את הרחבת הערך על בעל, אבל הוא נראה לא רע וכבר נמאס לי. אולי עוד אעשה זאת, אולי מישהו אחר ירים את הכפפה. אגב, לגבי הטענה שנשמעה בכתבה על קייאפה, יש אפשרות שזו נטענה כדי להצדיק את הקשר שעשו החופרים לכתובת "אשבעל" שנמצאה באתר, לממלכת יהודה של דוד. הימצאותו של כד עם השם "אשבעל" באתר הזה יכולה לעזור הן לטוענים שמדובר בעיר יהודאית והן לאלה שטוענים שמדובר באוכלוסיה כנענית. בפועל, כמעט כל השמות של אנשים עם המרכיב התאופורי "בעל" לא היו בני ישראל, וכשהם היו, זה נראה כמו השפעה כנענית עלינו (איזבל לדוגמא, או אשבעל, בנו של שאול שכונה במקרא - אישבושת, כדי לא לומר בעל). שנה טובה Key maker - שיחה 22:35, 27 באוקטובר 2016 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

בעל מצויין כמקבילו של קרונוס אך קרונוס הוא אדון הזמן ואביא האלים (מקביל לאל) ואילו זאוס הוא אל השמיים, מלך האלים ואפילו מחזיק בידו חזיז ברק כשם שבעל עושה. דווח על ידי: 79.180.83.169 17:50, 26 בינואר 2019 (IST)