שיחה:בשאר אל-אסד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הגעתי לעיון נוסף בערך זה בעקבות עיון בוואלהפדיה, שם מסיבות עלומות הוא הערך המומלץ. כתבתי את הערך באוגוסט 2004, לפי ההתפתחויות שהיו עד אז. הערך נקרא כיום כבדיחה גרועה, ודורש שכתוב דחוף, וכמו כן עדכון כולל כל פרשת רצח חרירי. אם יש ויקיפד הבקיא באקטואליה שיכול לקחת על עצמו את המלאכה, שיבורך. אלמוג 17:43, 2 ינואר 2006 (UTC)

ניסיתי לעשות משהו בעניין, התוצאה רחוקה מלהשביע רצון אולם נסתפק בה לעת עתה. ירוקת החמור 17:37, 3 פברואר 2006 (UTC)
דווקא לא רע, אחרי ההרחבות שלי ושלך. יותר טוב בהרבה מהערך המקביל בויקי האנגלית, למשל. אלמוג 17:42, 3 פברואר 2006 (UTC)

בשאר האנטישמי.[עריכת קוד מקור]

קראתי את תגובתך למחיקת תת-הסעיף אנטישמיות מטעמי NPOV בערך בשאר אל אסד, ולהלן נימוקיי לצעד זה.

מלבד העובדה שמדובר בקטע מגמתי ומטעה, שיש בו כדי לגרוע מאיכותו הכללי של הערך, יש טעם לעמוד גם על מהימנות הדברים. בשאר אל אסד מתואר שם כמי שמפקפק בלגיטימיות של העם היהודי להתקיים, וכן כמכחיש שואה. שני הדברים אינם נכונים מבחינה עובדתית. הדברים שיוחסו לו בסעיף קשה לתופסם בחזקת אנטישמיות ואף כשנאת ישראל; אינני מכיר ולו נאום אחד בו שלל בשאר אל אסד את זכותה של מדינת ישראל להתקיים ברמה העקרונית, ולראייה נכונותו (המוצהרת, על כל פנים) לפתוח במשא ומתן עם נציגיה. ההשוואה שהוא עורך בין השואה היהודית לבין התנהגות ישראל בשטחים הנה מקוממת ומרתיחה; ואולם השוואה מעין זו משותפת לגורמים רבים בזירה הבינלאומית, ערבים ולא ערבים, ואפשר לומר במידה רבה של ביטחון כי הדברים אינם נובעים מגזענות טהורה כי אם משילוב של בורות ואינטרסים פוליטיים כאלה ואחרים. עליך להדגיש ולהבהיר בפני הכותבים בוויקיפדיה כי אין לבלבל בין אנטי ישראליות לאנטי יהודיות, על אחת כמה וכמה כשמדובר במנהיגים ובאישי ציבור.

אסד עצמו טען בתגובה לדברים שאמר בעת ביקור האפיפיור כי לא ניתן לכנות ערבים בני שם בתואר "אנטישמים." אני נדרש להסכים באי רצון עם נקודה זו.

לבסוף, אם נתחיל לסווג את מנהיגי העולם על פי מידת האנטישמיות שלהם, כשאנו מציגים את טיעונינו המלומדים בצורה בלתי קוהרנטית, על יסודן של כמה הערות ותגובות שלוקטו מן העיתונות המערבית, דומני כי איכותה הכללית של ויקיפדיה תדעך. לפיכך הנני מבקש בקשה שלא להכליל פסקה זו בערך, או לכל הפחות לשנותה באופן שיעלה בקנה אחד עם העובדות ועם איכותו הכללית של הערך, שעל טיבו כבר הוסכם. ירוקת החמור 09:31, 29 אפריל 2006 (IDT)

אינני בקי בנושא, והזמנתי את משתמש:Apollo 11, שכתב סעיף זה, להצטרף לשיחה. למשפט אחד בכל זאת ביכולתי להתייחס. אף שהמילה "אנטישמיות" מתפרשת באופן מילולי כשנאה לכלל בני שם, אין להתייחס לפירוש מילולי זה - המשמעות של "אנטישמיות", כאמור בתחילת הערך העוסק בכך, היא שנאה ליהודים בלבד, ולכן ערבים יכולים להיות אנטישמיים (וקריקטורות שמתפרסמות בעיתונות הערבית ממקמות אותם בצמרת הליגה הנוכחית). דוד שי 09:42, 29 אפריל 2006 (IDT)
בעקבות דבריו של ירוקת החמור שיניתי את כותרת הסעיף ואת משפט הפתיחה שלו. דוד שי 12:10, 29 אפריל 2006 (IDT)

אסד, קדאפי וקסטרו - הטייה שמאלנית?[עריכת קוד מקור]

הועבר מ-ויקיפדיה:מזנון:

מישהו יכול להסביר לי למה אסד האבא ואסד הבן "נשיאי סוריה" לא נמצאים בקטגוריות: עריצים ורודנים. הרי ברור לכולם (חוץ מלזהבה גלאון) שהם דיקטטורים ורודים בעמם. רוב העם הסורי שונא את אסד אבל לא מעז לפצות את הפה מחשש לחיו.

יש לי חשש שמדובר בהטייה פוליטית שמאלנית סהרורית שרואה ברודן אסד "פרטנר לשלום".

מה עם מועמר קדאפי?

ומה עם פידל קסטרו? זה שהוא סוציאליסט שמאלני זה מגן עליו מפני הקטגוריות האלו? אולי הוא יותר רחמן כלפי המתנגדים שלו מאסד אבל הוא ללא ספק דיקטטור.

אם לא תתקוף אנשים ודעות פוליטיות, ואם לא תניח מראש כוונה רעה, יתייחסו לדבריך ברצינות רבה יותר. ‏– rotemlissשיחה 12:46, 18 באוקטובר 2007 (IST)
והתגובה שלך ממש עניינית.... אין לכם אף טיעון אז אתם יורדים לפסים אישיים? ולא תקפתי אף אחד בתגובה שלי.

למה אף אחד לא מגיב? לשנות את הערך בעצמי?

אנחנו לא נוהגים לתת תארים מסוג "רודן" או "עריץ" למנהיגים מוכרים ומכהנים של מדינות. יש בכך פתח להכנסת דעות פוליטיות במקום שהן אינן רצויות ואינן נחוצות. הקטגוריה הזאת בהקשר הזה נזקה רב מתועלתה - ואני אפילו לא נכנס לשאלה אם היא מתאימה או לא. היא כמעט לא מוסיפה מידע על האיש או על אופי שלטונו - אלה ממילא מפורטים בערך עליו, והיא פותחת פתח לוויכוחים מיותרים ולהכנסת עמדות פוליטיות מיותרות. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 20:21, 18 באוקטובר 2007 (IST)
אתה צוחק? קטגוריה:רודנים, קטגוריה:עריצים
האמנם? "קים ז'ונג איל (김정일, נולד ב-16 בפברואר 1941) הוא הדיקטטור של קוריאה הצפונית."לירן (שיחה,תרומות) 21:20, 18 באוקטובר 2007 (IST)
דרור, אכן יתכן שיהיו ויכוחים על זה, אבל ויכוחים אינם ניתנים למניעה לחלוטין, וכן ניתן להגדיר מנהיגים מסוימים כדיקטטורים - בזהירות ובצירוף הסברים. ‏pacman - שיחה 21:21, 18 באוקטובר 2007 (IST)


אז יש לי אור ירוק לשנות את הערך של אסד האבא והבן? ומה עם קסטרו וקדאפי?

אני לא מבין למה פרנקו היה יותר דיקטטור מאסד וקסטרו... אנונימי אחר
בוא נתחיל מזה שיש מחלוקת לגבי עצם הנחיצות של הקטגוריות הנ"ל. אנא עיין בדפי השיחה של הקטגוריות הנ"ל. שנית, פרנקו מת לפני כמעט שלושים שנה. ספרד בעצמה רואה בו היום עריץ, ולכן קל יותר להכניס אותו לקטגוריה הזאת. להכניס את אסד האב ואסד הבן, או את קאסטרו וקדאפי לקטגוריות האלה נראה כמו קנטרנות של ישראלים. תהא דעתך על המנהיגים האלה אשר תהא, בוא נשמור על מכובדות מסוימת של ויקיפדיה העברית. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 21:54, 18 באוקטובר 2007 (IST)


כמו שחשבתי - ביטלו את העריכה שלי. [נמחק עקב צורת התבטאות לא הולמת]

וואלה, צודק. רק הקפד על צורת הדיבור שלך. יסמין 22:06, 18 באוקטובר 2007 (IST)
תראה, בשביל להיות דיקטטור מוכרז צריך קודם למות... זה מה שהבנתי מהשיחה פה. 22:08, 18 באוקטובר 2007 (IST)
אם כך, אז מר חאפז בהחלט עונה על הקריטריון ;-) יסמין 22:09, 18 באוקטובר 2007 (IST)
אין ספק שהאב ובנו הם דיקטטורים, חאפז אפילו עריץ (טבח חמה) וכנראה שגם בשאר לא שונה יותר מידי מאביו. הטענה שמעלה דרורק היא שהקטגוריה עצמה בעייתית מבחינת נייטרליות שכן קיטלוג מישהו כרודן או עריץ מדביקה לו תווית שלילית. בברכה, MathKnight הגותי |Δ| (שיחה) 22:16, 18 באוקטובר 2007 (IST)
אני לא אוהב לעשות את זה, אבל אם מישהו חושב שפה זה פופוליטיקה, אז ראוי לו שדבריו יימחקו. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 22:22, 18 באוקטובר 2007 (IST)

אני לא יודעת אם דעתי נחשבת פה אבל בהחלט :

  • אם רודן הוא הדיקטטור, מנהיגה של הדיקטטורה, הרי שסוריה קרובה בהגדרה לדיקטטורה, למרות שהיא גם מגלה סממנים של משטר סולטניסטי ובגדול המשטר הוא משטר אוטוריטרי ולא דיקטטורה טוטליטרית. לפיכך, אם קיימת קטגוריה כזו בהחלט יש מקום להכניס אליה את אסד
  • שנית, בויקיפדיה אין משרתים. אם את/ה חושב/ת שיש מקום לשנות משהו בערך, תעשה זאת
  • שלישית, את/ה ספציפית לא מוזמן בעיני לתרום, כי כבר בהערתך הראשונה, במקום לדון בעניין בצורה שקולה, הכנסת שפה מלולכת וכשהעירו לך על כך, במקום להתנצל ו/או לערוך את ההתבטאויות שלך, התממת. --‏Karpada‏ 21:54, 21 באוקטובר 2007 (IST)

למה הפניה?[עריכת קוד מקור]

למה הדף אסד מפנה לבשאר? יש הרבה מאד אנשים (בעיקר בקהילת המודיעין) שהשם "אסד" דווקא מתקשר אצלם באופן מובהק לחאפט' אלאסד, ואילו בנו (הנשיא הנוכחי) מוכר יותר בכינוי "בשאר". אני לא בטוח שההפניה הזו נכונה. לדעתי "אסד" צריך להפנות לדף הפירושונים ולא ישירות לדף של בשאר. אשמח לשמוע את דעתכם. טוסברהינדי (שיחה) 18:39, 21 במאי 2008 (IDT)

אנשים מקהילת המודיעין לא יחפשו מקורות על אסד בויקיפדיה. ויקיפדיה מיודעת לקורא הממוצע (ובמקרה של הויקיפדיה הזו, לקורא דובר העברית הממוצע). ‏eytanarשיחהתרומות 18:51, 21 במאי 2008 (IDT)
הדף מפנה לפירושונים עכשיו, כמו שצריך. חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • י"ז באייר ה'תשס"ח • 18:54, 21 במאי 2008 (IDT)

"מחאות ספורדיות עודן מתרחשות בסוריה"[עריכת קוד מקור]

כבר לא "ספורדיות" 24.83.205.195 09:10, 2 באפריל 2011 (IDT)

מדוע מחקת?[עריכת קוד מקור]

שלום, מדוע מחקת את "בשאר הוא רופא עיניים בהשכלתו. " בברכה, Rafael Guri שיחה 05:36, 19 במאי 2011 (IDT)

שלום, מחקתי את זה מתוך הפתיח מכמה סיבות: בתוך הערך כבר כתוב שהוא עשה התמחות ברפואת עיניים (אבל הפסיק אותה אחרי שנתיים), שזו הגדרה יותר מדוייקת. בנוסף, בערכים של מנהיגים ובעיקר רודנים, לא כל כך מקובל לציין בפתיח קצר את ההשכלה שלהם. גם בויקי האנגלית לא כתוב בפתיח דבר על השכלתו. את רוב הלימודים שלו הוא עשה באוניברסיטת דמשק שבשליטת המשפחה, שזה לא נראה לי רציני. אגסי - שיחה 08:43, 19 במאי 2011 (IDT)
בוקר טוב. עדיין מתקשה להבין, כיצד קיבל תואר ד"ר? אם לא סיים התמחותו? ואם למד רק שנתיים, מדוע צויין שם שלמד ארבע שנים? בכבוד, Rafael Guri שיחה 09:34, 19 במאי 2011 (IDT)

משוב מ-16 במאי 2012[עריכת קוד מקור]

כתוב שאסד נולד בשנת שישים וחמש ובנו באסל הוא יליד 62. ייתכן? 84.108.67.201 15:33, 16 במאי 2012 (IDT)

הכוונה לבנו של אסד האב, דהיינו באסל הוא אחיו של בשאר. אהרן - שיחה 15:35, 16 במאי 2012 (IDT)

ניטרליות פוליטית[עריכת קוד מקור]

"החל ממרץ 2011 עוסק בדיכוי אכזרי של ההתקוממות בסוריה." אני חושב שמוטב להסיר את המילה אכזרי מהמשפט לא מפני שאנני מסכים עם טענה זו אלא מפני שיש להימנע ככול הניתן משיפוט פוליטי במקורות מידע אוביקטיביים.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

המילה "אכזרי" כאן אינה שיפוט פוליטי אלא עובדה. בהתחשב בכך שבדיכוי זה נהרגו כ-17,000 אנשים, המילה "אכזרי" היא לשון המעטה. דוד שי - שיחה 21:28, 13 ביולי 2012 (IDT)

משוב מ-17 ביולי 2014[עריכת קוד מקור]

האירועים מופיעים בערך בסדר מבולגן מאוד מבחינה כרונולוגית: שניה אחרי שמזכירים משהו אחד, מזכירים משהו שהיה 5 שנים לפניו, ואז משהו קצת אחרי זה, וכו'... בנוסף, מילים כמו "בשנים האחרונות" המתייחסות ללפני 10 שנים צריכות להימחק כמובן. 46.19.85.63 10:41, 17 ביולי 2014 (IDT)

טבלת הנתונים בפתיחת הערך[עריכת קוד מקור]

בטבלה מופיע הטקסט הבא:
"נשיא סוריה ה-9 (2) ( בחוקה של מפלגת הבעת') (1) (זמני) (בחוקה החדשה אחרי משאל העם)"
לי (וכנראה להרבה אנשים) המשפט לא מובן בכלל. האם מישהו שמבין בפוליטיקה סורית יוכל לנסח מחדש?
תודה, בן עדריאלשיחה • ד' באב ה'תשע"ה 21:28, 19 ביולי 2015 (IDT)