שיחה:המרכז הישראלי ללימודי חירשות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תקיפה מינית של מטופלת בקופת חולים[עריכת קוד מקור]

אני חולק על שיחזור זה, משום שהמקרה אינו פרטי. האשמת הקורבן במקום האשמת התוקף היא התנהלות שיטתית, ושמה של המותקפת אינו מוזכר. לכך נוסף ניצול היות המטופלת חירשת על מנת לבצע את התקיפה, ומכאן החשיבות האנציקלופדית.
במהלך השיחזור שבוצע, נמחקו כל פרקי הזמן שציינתי בכל הסרטונים. אין לי בעיה לצאת לחופשה מעריכות, כפי שעשיתי קודם לכן, ויותר מפעם אחת. דוריאןDGW – Talk 22:30, 22 באוגוסט 2019 (IDT)

אני מסכים עם גילגמש לגבי המחיקה. אכן פירוט יתר (והוא לא פירוט היתר היחידי בערך). לגבי הדקות שנמחקו, שחזרתי את החלק הזה בעריכה. Eladti - שיחה 23:02, 22 באוגוסט 2019 (IDT)
כששמרתי את הגרסה האחרונה שערכתי, מצאתי וידאו ששמרתי ב-10 באוקטובר 2018 ורציתי לשלוח למפעילה, בזמן שלא ערכתי בוויקיפדיה העברית. חזרתי לערוך רק אחרי מפגש שהתקיים בינואר 2019, וגם למפגש זה לא הייתי בטוח שאגיע. שאלתי את העורך הוותיק ביותר אם אני יכול להגיע, והוא ענה לי שכן.
הווידאו נמשך 8:07 דקות, מופיע בו יו"ר המרכז, והוא מדבר על הגורמים לשינויים. כדבריו בסרטון, גנדי נלחם למען הודו אחרי שסולק מקרון רכבת בדרום אפריקה עקב צבעו. כדי להסיר ספק, לא למדתי באוניברסיטה שהיו"ר מדבר עליה. דוריאןDGW – Talk 00:00, 23 באוגוסט 2019 (IDT)
דוריאן, היית רואה בזה חשיבות אילו לא הייתה חירשת? או אם היה מדובר במרכז הישראלי ללימודי ברידג'? נרו יאירשיחה • כ"ב באב ה'תשע"ט • 00:17, 23 באוגוסט 2019 (IDT)
אין ספק שהמידע הזה לא מתאים לנו. גילגמש שיחה 22:03, 23 באוגוסט 2019 (IDT)
השידור המקורי נמשך 25 דקות. דוריאןDGW – Talk 06:31, 26 באוגוסט 2019 (IDT)
העובדים המתעללים – פוטרו, ומעצרם הוארך. דוריאןDGW – Talk 18:40, 27 באוגוסט 2019 (IDT)
לחירשים וכבדי שמיעה, פה מפרט הכתב אוריה אלקיים את רוב הדברים שנאמרו בשידור הרדיו של קרן נויבך בכאן ב' ב-14 באוגוסט 2019: התנהגותו של טכנאי הרנטגן, התנהלותה של ד"ר עשהאל והתגובה של קופת החולים, שפורסמה בתגובת אלקיים לפוסט שלו עצמו. קטע האינסטגרם לא נאמר בשידור הרדיו. דוריאןDGW – Talk 14:58, 30 באוגוסט 2019 (IDT)
דוריאן, לדעתי ניתן להוסיף את מקרה ההטרדה של טכנאי הרנטגן תחת הפרק של "תקנות נגישות בשירותי הבריאות" (ולא תחת "יום האישה החירשת"). הקישור לפוסט של ננה בר בפייסבוק באמת לא רלוונטי לערך, יותר הגיוני לקשר לכתבה עיתונאית שסוקרת את המקרה מאשר לפוסט שקיבל 50 לייקים. Staval - שיחה 07:20, 1 בספטמבר 2019 (IDT)

לטענתכם - מאוחדת לא הצהירה על הפסקת טיפולים רפואיים. התגובה על פרסום האינסטגרם של הלקוחה - היה רבות לפני פרסום הרדיו ושאר ערוצים. ונבע מסיבה פשוטה שהוזכר שם מפורש של עובד. וגם על זה הלקוחה ציינה בתגובתה שמחקה את הפוסט באינסטגרם עוד לפני בקשת מאוחדת. בברכה. Yh992 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

למשתמש Yh992 אין ז"ה.
Staval, אני בעד הכללת הכתבה מ"כאן" בגוף הערך, כפי שכתבת כאן. לי יש ז"ה. דוריאןDGW – Talk 12:33, 3 בספטמבר 2019 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

Eladti, ההתנגדות של גילגמש ויתר העורכים בדף הייתה לתוספת הנ"ל, שהופיעה תחת הפרק "יום האישה החירשת" וקישרה לפוסט של ננה בר בפייסבוק:

ב-22 באוגוסט 2019 פרסם המרכז סרטון של ננה בר בליווי טקסט, שבו סיפרה בר כי מטופלת חירשת שהתלוננה על תקיפה מינית על ידי טכנאי רנטגן בקופת חולים מאוחדת, הוזהרה על ידי הקופה כי טיפוליה הרפואיים יופסקו.

להבדיל, אני צירפתי את המקרה כדוגמה נוספת (לצד דוגמאות אחרות) תחת הפרק "תקנות נגישות בשירותי הבריאות" וקישרתי לכתבה באתר של תאגיד השידור:

באוגוסט 2019, בחורה כבדת שמיעה התלוננה כי הותקפה מינית על ידי טכנאי רנטגן במהלך בדיקה בקופת חולים מאוחדת.

מה הבעיה בתוספת ולמה היא לא מתאימה לערך? Staval - שיחה 16:07, 3 בספטמבר 2019 (IDT)

כי זה מקרה פרטי ואיננו מתאים בערך כללי. לא חשוב אם האישה היא חירשת או לא. אנחנו לא מבליטים דברים כאלה בערכים אחרים ואין סיבה לציין את זה דווקא פה. מקרה אקראי של תקיפה או פגיעה לא מצדיק אזכור. אם הייתה מדיניות מסודרת של אפליה כלפי אוכלוסיה מסוימת, אז אפשר היה להוסיף. גילגמש שיחה 16:19, 3 בספטמבר 2019 (IDT)
גילגמש הסבייר היטב את ההתנגדות. הערך על המרכז צריך לסקור את פעילתו של המרכז, לא להפוך להיות אוסף אנקדוטות שקשורות לעולם החירשים. גם כעתת, יש בערך יותר מידי פרטים טפלים ("כתב בפוסט", "הגיב בפוסט"). Eladti - שיחה 19:33, 3 בספטמבר 2019 (IDT)
התגובה של Yh992, שלא כתב דבר במשך יותר משש שנים, מעידה על החשיבות האנציקלופדית של המקרה. דוריאןDGW – Talk 21:14, 3 בספטמבר 2019 (IDT)
גילגמש, מדובר במדיניות אפליה של קופות החולים כלפי אוכלוסיית החירשים. יש חוק "תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות" אך קופות החולים לא מנגישות את שירותי הבריאות. הדוגמאות ממחישות את תוצאות האפליה הזו. Staval - שיחה 22:50, 3 בספטמבר 2019 (IDT)
אם היו תקנות נגישות בשירותי הבריאות, טכנאי הרנטגן היה מתקשר עם המטופלת באמצעים ויזואליים, ולא היה נדרש לגעת בה בכלל. כשאין תקנות, היועץ המשפטי של הקופה הזהיר את המטופלת מפני תביעת לשון הרע אחרי שציינה את שם הטכנאי. האם רחלי רוטנר נתבעה על ידי ינון מגל? דוריאןDGW – Talk 23:11, 3 בספטמבר 2019 (IDT)
Staval, יש פסיקת בית משפט לגבי האפליה? גם אם כן, מקומו של המידע לא פה כי הערך הזה דן במרכז הזה ללמודי חרשות ולא בכל אירוע שקשור לחרשות שמתקיים בישראל. אם יש פסיקת בית משפט אפשר לשקול היכן בדיוק לכתוב את הדברים (אולי בערך אודות קופת החולים). לגבי העדר תקנות - זה לא תפקידה של ויקי לקדם או לדחות תקנות. כשיהיו תקנות נעדכן את הערך הרלוונטי. התביעה של רחלי רונטר, בין אם התקיימה ובין אם לאו, לא קשורה לערך הזה. גילגמש שיחה 06:28, 4 בספטמבר 2019 (IDT)
על רחלי רוטנר וינון מגל נכתב לפחות בשני ערכים שונים ללא פסק דין. הנוסח: "במרכז הזה ללמודי חרשות" מעיד על חוסר מודעות לחירשות ועל דחיית המרכז ללימודי חירשות, גם לאור ההמשך: "ולא בכל אירוע שקשור לחרשות שמתקיים בישראל", אף על פי שהמרכז מטפל בכל נושא הקשור לחירשות ומתרחש בישראל. ויקיפדיה מתעדת את המציאות, וחוסר התקנות גרם לתקיפה מינית. עקב חוסר תקנות, הסתיים מקרה נוסף באזהרה מצד קופת חולים אחרת. גם כשיש תקנות, מגיב הגוף המבוקר בהתקפה במקום הגנה, ומשום כך גיא פלג נאלץ להיות עם מאבטח. דוריאןDGW – Talk 19:58, 4 בספטמבר 2019 (IDT)

פסקת "לקריאה נוספת" בערך[עריכת קוד מקור]

מה הקשר בין 3 הספרים המופיעים בפסקה ובין המרכז הישראלי ללימודי חרשות? האם המרכז מוזכר בספרים? האם המרכז הוציא את הספרים? הערך הזה עוסק בגוף ספציפי, לא כל דבר שקשור בעקיפין לחרשות צריך להכנס לתוך הערך. Eladti - שיחה 06:58, 4 בספטמבר 2019 (IDT)

אכן. גילגמש שיחה 16:41, 4 בספטמבר 2019 (IDT)
המרכז עוסק בלימודי חירשות, והספרים עוסקים במישרין, לא בעקיפין, בלימודי חירשות. נוכח המודעות הנמוכה בציבור הרחב לחירשות, שאותה ניתן לראות בשני הפרקים בדף שיחה זה, יש מקום לספרים אלה. אם יוסרו הספרים, הם יפורסמו מחדש בערך על תרבות החירשים, משום ששם אין פרק לקריאה נוספת. דוריאןDGW – Talk 19:58, 4 בספטמבר 2019 (IDT)
זה לא מספיק. בערך על אונ' ת"א לא נוסיף ספר שמלמד מתמ' אף על פי שיש שם לימודי מתמ'. המקורות צריכים לעסוק באופן ישיר בערך המוצג ולא בדבר מה אחר. נמתין לתגובות נוספות. גילגמש שיחה 21:41, 4 בספטמבר 2019 (IDT)
אכן. פרק "לקריאה נוספת" הוא לספרים (או מקורות כתובים אחרים) המרחיבים על נושא הערך, כלומר על "המרכז הישראלי ללימודי חירשות" באופן ספציפי. Dovno - שיחה 00:54, 6 בספטמבר 2019 (IDT)
Dovno, ייתכן כי קורא מן המניין לא יבין מה הם "לימודי חירשות". משום כך כתבתי את שם הארגון גם באנגלית, כמו במיקרוסופט ובאמאזון, והמרכז אכן השתתף בקונגרס העולמי של הפדרציה העולמית של החירשים ב-24 ביולי 2019.
הפרק לקריאה נוספת ושם המרכז באנגלית היו בגוף הערך ברציפות מאז 1 במאי 2017, 17:59 (וגם קודם לכן).
א. האם יש למחוק מהערך את שם המרכז באנגלית?
ב. הספרים הם התשתית שעליה הוקם המרכז ללימודי חירשות, והם נקראים: "Everyone Here Spoke Sign Language" – כל אחד כאן דיבר בשפת הסימנים; "The Mask of Benevolence, Disabling the Deaf Community" – מסכת הנדיבות: השבתת קהילת החרשים; "Train Go Sorry" – על הקרב בין שפת הסימנים לשפת הדיבור בבית ספר לחירשים בניו יורק, שרובם בני מהגרים מהמזרח התיכון ומרוסיה, ונכתב על ידי שומעת, שאביה היה מפקח בבית הספר, ויצאה עם חירש. קריאת הספרים תתרום להבנת פעולתו של המרכז על ידי קורא מן המניין, המעדיף שפה מדוברת על פני שפת סימנים.
כפי שאפשר לראות בהיסטוריית העריכה של הערך, הוא היה בטיוטה במשך שלושה חודשים, והועבר למרחב הערכים אחרי שנכתבה חוות דעת המאשרת את העברתו למרחב הערכים כולל הפרק לקריאה נוספת ושם המרכז באנגלית. דוריאןDGW – Talk 03:08, 6 בספטמבר 2019 (IDT)
שם באנגלית יש לכתוב לארגון (או לאדם) ששמו בשפת המקור היא באנגלית. לארגון ספרדי רושימים את השם בספרדית, וכו'. ולארגון ישראלי רושמים את השם רק בעברית (כי זו ויקיפדיה בעברית).
אם המרכז הוקם לפי עקרונות של ספר מסויים, יש לכתוב נתון זה בגוף הערך ולקשר לספר בהערת שוליים. ספר בפרק "לקריאה נוספת" (או בפרק "קישורים חיצוניים" אם יש קישור) שייך אם הוא מרחיב את נושא הערך (במקרה זה, על המרכז עצמו, ולא על סיטואציות אחרות בעולם המערבות חירשים). Dovno - שיחה 07:52, 6 בספטמבר 2019 (IDT)
כתבתי כמקורות אחרי שקראתי אותם. דוריאןDGW – Talk 18:20, 6 בספטמבר 2019 (IDT)
זה יפה שקראת אותם, אך זה לא מקובל. גילגמש שיחה 20:26, 6 בספטמבר 2019 (IDT)
Dovno, לפי דף המדיניות כאן, לא הבנתי את הטענה האחרונה. מראה מקום נדרש כשההפניה היא למקור באנציקלופדיה אחרת, או הפניה למקור בכתב עת הכותב על מספר נושאים. כאן כל ספר הוא על נושא אחד. הספר הראשון הוא על משפחת חירשים אמריקאית שחיה בחברה שומעת, והשומעים מדברים איתה בשפת סימנים. הספר השני הוא על התייחסות הממסד השומע לקהילה החירשת, התנגדותו להבנה ומודעות, ומומחים רפואיים המדירים את הקהילה החירשת ומנסים להפוך חירשים לשומעים. על הספר השלישי ("Train Go Sorry") כתבתי קודם. לפי שלושת המקורות, אכן קיימת מדיניות מסודרת וממוסדת של אפליה כלפי אוכלוסייה מסויימת, ומכאן מטרות המרכז. לראיה, בספר הראשון – המשפחה האמריקאית, שהייתה משפחה גדולה, דיברה ללא הפרעה עם השומעים בשפת הסימנים, ולא הרגישה שהיא עם מוגבלות.
זה מה שהיה כתוב בטקסט שנמחק עכשיו:

מטרות המרכז
2. שפת הסימנים – קידום של שפת הסימנים על ידי פיתוחה, שימורה וייצוגה במישורים הציבורי, החינוכי, התכנוני, המדעי, החברתי, הפוליטי, המשפטי, החקיקתי, הקהילתי, הטכנולוגי וכל תחום רלוונטי נוסף.[8]
[...]
6. מחקר ופיתוח – חקר ופיתוח המחקר על הקהילה החירשת, כמו גם הכשרה, הדרכה והכוונה לאנשי מקצוע ולציבור הרחב על הקהילה החירשת, חירשות, ושפת הסימנים.[9]
הערות שוליים
8. Nora Ellen Groce, Everyone Here Spoke Sign Language, Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1985
9. Harlan Lane, The Mask of Benevolence, Disabling the Deaf Community, New York: Knopf, 1992;
Leah Hagar Cohen, Train Go Sorry, Inside a Deaf World, Boston: Houghton Mifflin Company, 1994

דוריאןDGW – Talk 02:22, 7 בספטמבר 2019 (IDT)
אתה לא יכול להשתמש בספר שלם בתור הערת שוליים. ציין בבקשה עמוד ספציפי שתומך בטענה ספציפית. אחר כך ניגש לספר ונבדוק שהכתוב אכן מזכיר את הטענה שרצית לאשש בעזרתו. כמו כן, כפי שכבר נאמר לעיל, כדי להופיע כמקור בפרק "קריאה נוספת" הספר צריך לעסוק במרכז הישראלי ללימודי חירשות ולא בחירשים, בלימודי חירשות, במקרה פרטי של משפחה חירשת, אפליה כלפי חרשים וכיוצא באלה. רק מקור שמרחיב על המרכז הספציפי הזה. גילגמש שיחה 06:35, 7 בספטמבר 2019 (IDT)
Dovno, כאן פניתי אליך בעניין ציון ספרים כמקורות. דוריאןDGW – Talk 00:23, 29 בספטמבר 2019 (IDT)