שיחה:הענקים וילדי השמש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בוקר טוב, אין להסיר את התמונה, משום שיש עליה אישור מבעל התמונה! בברכה, Rafael Guri שיחה 03:40, 13 במאי 2011 (IDT)

להלן האישור לתמונה[עריכת קוד מקור]

לכבוד avivhazak שלום רב

להלן אישורי באשר לתמונות הלקוחות מספרי עליהם קיבלתי את כל הזכויות: 1) תמונת הציור על גבי הספר "הענקים וילדי השמש" מאת קלוד ברגס אחותה של אשתי מרטין זוהר. 2) התצלום על הספר "פגישות עם פיטר ברוק" הוא של תיאטרון פיטר ברוק בפאריז, קיבלתי את התצלום מידי מישלין רוזאן מנהלת התיאטרון, כמו גם עשרות תמונות אחרות שחלקן מופיע בספר. 3) הצילום שלי עם פיטר ברוק, כאשר אני מגיש לו את הספר שלי ומאחורינו ציור הכרזה של "הרצאת הציפורים" הוא של מרטין זוהר רעייתי, בטקס הענקת הספר לפיטר ברוק בתיאטרונו.

תודה רבה לך בברכה ובכבוד רב ד"ר אוריאל זוהר מנהל תיאטרון הטכניון פרופ' אורח באוניברסיטאות פאריז 62.219.116.109 07:01, 14 במאי 2011 (IDT)

בוקר טוב, מישהו יודע איך מעלים בחזרה את התמונה שהוסרה. הרי יש כאן אישור מבעל התמונה! בברכה, Rafael Guri שיחה 10:57, 23 ביוני 2011 (IDT)

דרושה הבהרה!? איזו הבהרה?[עריכת קוד מקור]

עורך נכבד, בסעיף "העלילה" נרשם בשורה שניה "דרושה הבהרה", אודה אם תבהיר מהי ההבהרה הדרושה כאן? בכבוד ובברכה, Rafael Guri שיחה 06:57, 7 באוקטובר 2012 (IST)

עורך נכבד לא פחות, אני פשוט לא מבין את המשפט "השמות האמיתיים... מופיעות רק כתפאורה לסיפור המרכזי". תפאורה היא מושג מעולם התיאטרון. האם השמות האלה מופיעים בפירוש או שפרשן כלשהו אומר שאלה הם השמות האמיתיים? נרו יאירשיחה • ב' בחשוון ה'תשע"ג • 13:48, 18 באוקטובר 2012 (IST)
שלום רב לך נרו יאיר היקר. אכן, בספר מופיעים שמותיהם של האנשים האלה: אורי זוהר, שמעון פרס, וכו'... כפי שנרשם בערך. אך אין מקומה של הדמות גולדה מאיר וחשיבותה הרבה ברומן, כדמותו של אורי זוהר המופיע רק בשורה האחרונה של הרומן (כתפאורה). למעשה הרומן מסתיים במילים: הרב אורי זוהר. בברכה, Rafael Guri שיחה 15:59, 18 באוקטובר 2012 (IST)
אני עדיין לא מבין. השמות האלה מופיעים בגוף הספר? בעמוד האחרון? הן חלק מהעלילה? למה אתה מתכוון כשאתה כותב "תפאורה"? נרו יאירשיחה • ב' בחשוון ה'תשע"ג • 16:45, 18 באוקטובר 2012 (IST)
בוקר טוב לך נרו יאיר. התשובה לשאלותיך:כן. (לא רק בעמוד האחרון, אורי זוהר בשורה האחרונה). כתפאורה, כאמור, לא ממש קיימים לאורך כל הספר אלא רק צצים פה ושם. כמו למשל באירוע של מות הגיבור גד מנלה, מגיעים לבית הקברות... רפול רחבעם זאבי המופיע בשם גנדי... וכו'... בברכה, Rafael Guri שיחה 04:42, 19 באוקטובר 2012 (IST)
ידידי, אתה עדיין לא לגמרי ברור. חלקם מופיעים בגוף הספר, אך לא כדמויות ראשיות, וכולם מופיעים בעמוד האחרון? באיזה אופן הם מוצגים בעמוד אחרון? סתם רשימת שמות? אנשים שנתנו השראה לספר? השמות האמיתיים של דמויות בספר? נרו יאירשיחה • ג' בחשוון ה'תשע"ג • 07:56, 19 באוקטובר 2012 (IST)
ידידי היקר. לא. רק אורי זוהר מופיע בעמוד האחרון של הספר, יותר נכון אך ורק בשורה האחרונה. כל האחרים מופיעים בשמותיהם האמיתיים לאורכו ולרוחבו של הספר, כתפאורה. המוזכרים אינם דמויות ראשיות. פרט לגולדה מאיר המופיעה מספר פעמים כדמות בעלת משמעות ניכרת. בברכה, Rafael Guri שיחה 12:17, 19 באוקטובר 2012 (IST)
אני מתחיל להבין: בספר מוזכרים שמות של דמויות ידועות, ברקע של הסיפור (אני חושב שלזה אתה קורא תפאורה), אך הן אינן הדמויות העיקריות בעלילה. האם אני צודק? נרו יאירשיחה • ג' בחשוון ה'תשע"ג • 12:24, 19 באוקטובר 2012 (IST)
כן. Rafael Guri שיחה 19:54, 19 באוקטובר 2012 (IST)

בוקר טוב עורך נכבד ! עשית תיקון, אך הורדת שמות קיימים ברומן כמו: רפול, דודו טופז, שמעון פרס, דליק, מוני מושונוב, שלמה בר-אבא והרב אורי זוהר... כמו כן, לא הסרת התבנית. בברכה, Rafael Guri שיחה 09:47, 21 באוקטובר 2012 (IST)

שלום רב. אין חשיבות למנות בערך את כל השמות המוכרים המוזכרים בספר, זהו פירוט יתר. בעניין התבנית, היא לא מתייחסת למשפט שבו דנו עד עתה, אלא לערך כולו. אני מתנצל מראש, אתה אדם נעים וחביב, אבל הערך פשוט כתוב לא טוב והמחויבות שלי היא קודם כל לאיכות הערך. אין לי זמן לעבוד איתך על הערך כולו ותפקיד התבנית הוא להזמין משתמשים נוספים שאולי יכולים לעשות זאת. אולי תפנה ללוח המודעות ותבקש שמישהו יערוך. נרו יאירשיחה • ה' בחשוון ה'תשע"ג • 10:32, 21 באוקטובר 2012 (IST)
בוקר טוב לך. מדוע אינך מחזיר את שמו של הרב אורי זוהר היות, ולעניות דעתי, יש משמעות רבה לשמו בספר זה. בברכה, Rafael Guri שיחה 10:38, 21 באוקטובר 2012 (IST)
אין לי התנגדות לאזכור שמו של זוהר, או שלושה-ארבעה שמות כלשהם מהרשימה לפי שיקול דעתך. מעבר לזה, לדעתי זה מופרז. נרו יאירשיחה • ה' בחשוון ה'תשע"ג • 10:40, 21 באוקטובר 2012 (IST)
התכוונתי לשלושה-ארבעה סך הכל. אנא בחר אותם. נרו יאירשיחה • ה' בחשוון ה'תשע"ג • 11:12, 21 באוקטובר 2012 (IST)

הערות לערך[עריכת קוד מקור]

בהמשך לבקשה בדף שיחתי להלן הערותי לערך:

  • הדמויות ברקע - אחת הדרכים למקם סיפור בתקופה הוא על ידי אזכור של דמויות מפורסמות שפעלו בה. היותן מפורסמות לא מצדיק את אזכורן בערך. האזכור צריך לבוא רק אם הן נטלו חלק בעלילה - דמויות משנה/מדברות/משפיעות על אחרות. האזכור בערך צריך להופיע במקום המתאים בפסקת העלילה - היכן שהן הופיעו.
  • פרק העלילה
    • נושא מול עלילה - צריך להבחין בין נושאי הספר לבין העלילה שלו. נושא הספר צריך להופיע בשורה בודדת בפסקת הפתיחה. מי שקורא את הפרק הנוכחי על העלילה יודע על מה הספר, אבל הוא לא יודע מה עלילתו (מה הסיפור בו) - מה קרה? באיזה סדר כרונולוגי התרחשו הדברים או באיזה סדר הם מובאים? איך הסיפור נגמר? המידע בפרק העלילה שבערך צריך להשיב על שאלות אלה.
    • כרגע הפרק מקביל לתיאור של ספר בכריכה האחורית שלו - מובאים הנושא בכלליות, תיאורים סובייקטיבים שלו ("מסע מורכב ביותר"), שאלות שנועדו לסקרן את הקורא. כשקורא ניגש לערך באנציקלופדיה הוא מצפה למצוא תשובות ולא שאלות חסרות מענה. במקרה של ערך על ספר עלינו לכתוב תקציר של העלילה כולה. אין מקום למידע נסתר - אם זה פרט חשוב בעלילה הוא צריך להופיע. הניסוח צריך להיות בצורה אינפורמטיבית ולכלול תיאור יבש של הסיפור. כלומר יש גם צורך להימנע מפרשנויות סובייקטיביות ומחמאות שמופיעות כרגע בסעיף ("ספר אמיתי, נוגע, ספר שמחבר אותנו עם החיים האמיתיים שלנו בארץ הכאובה הזו", "כדוגמה סמלית למאבק המתרחש על האדמה הזאת").

עד לכאן הערות שנוגעות לדעתי לתבנית השכתוב שהושמה בערך. מידע נוסף שיכול "לשדרג" את הערך:

  • יש מקום לסעיף נפרד (מחוץ לפרק העלילה) שיעסוק בתמות שבספר/ניתוחים ספרותיים שהוא זכה להם, אך אלו צריכים לבוא מגובים במקורות חיצוניים של מי שביצע את הניתוח.
  • אפשר לייחד בערכים כאלה גם פסקה לתגובות וביקורות שהספר קיבל. זה יכול להיות תגובות מצד מבקרי ספרות נחשבים, נתוני מכירות, תרגומים אם יש (מעיד על הצלחה), מועמדויות לפרסים וכו'. מידע נוסף שניתן לכלול בערכים על ספרים הוא מידע על תהליך היצירה של הספר. אם מדובר ביצירה מפורסמת אז ספרות המחקר צריכה להכיל מידע שכזה. במקרים של ספרות בת-זמננו אפשר לאתר מידע כזה בראיונות עם המחבר.

מקווה שסייעתי, נויקלן 23:48, 7 בנובמבר 2012 (IST)

תודה רבה, כמובן ! בברכה, Rafael Guri שיחה 06:18, 8 בנובמבר 2012 (IST)
שלום רב עורך נכבד! מה דעתך כעת? האם העריכה נראית לך? או שעלי לפנות לנרי יאיר? חשבתי שכדאי שתאיר שוב את עיני אם במקרה לא צלחה עבודתי? בברכה ובתודה, Rafael Guri שיחה 06:57, 8 בנובמבר 2012 (IST)
אקרא שוב ואגיב במהלך השבת. מרפרוף אני רואה שהניסוחים בצורת שאלה נותרו על כנם. תוכן שיחתנו נוגע גם לעורכים נוספים שירצו לערוך בעתיד את הערך ולכן אבקש כי המשך השיחה יהיה בדף השיחה שם. אני עוקב אחרי הדף. נויקלן 10:04, 9 בנובמבר 2012 (IST)
רפאל שלום, חל שיפור מסויים אבל מרבית הערותי לא זכו להתייחסות בעריכות. זה נכון בעיקר לגוש השאלות שמופיע בערך. אולי מוטב לנסות ולכתוב מהתחלה את פרק העלילה. גם אם הסיפור בנוי ב"תמונות" או "פלשים" אפשר להביא תמצות שלו. איך אותן תמונות מופיעות בספר? כל תמונה היא פרק? כל תמונה מתמקדת בנקודת מבט של דמות מסויימת?
"שיטת האנטי 'סיפור העשוי היטב'" - הביטוי 'סיפור העשוי היטב' הוא ביטוי מוכר בחקר הספרות? האם הכוונה היא עלילה לא לינארית? נויקלן 19:39, 10 בנובמבר 2012 (IST)
בוקר אור לך עורך נכבד! ערכתי מעט בנקודה שהעלית, לגבי עלילה לא לינארית... מודה לך על הידע לגבי ערך קיים. השתמשתי. לגבי העלילה, יש לנו איזו אי הסכמה קטנה. לעניות דעתי הערך עומד כראוי עם השאלות כעת. אבל אולי צריך להמתין לנרו יאיר. כתבתי לו בשיחה שלו. אמתין. בברכה ובתודה, Rafael Guri שיחה 07:26, 11 בנובמבר 2012 (IST)
העלילה היא הסוגיה המרכזית שנוגעת לדעתי לשכתוב, אבל גם יתר הערך זקוק לשיפור בניסוחים. האם תוכל להצביע על ערך אחר בו העלילה כתובה באופן דומה? נויקלן 10:19, 11 בנובמבר 2012 (IST)
לדוגמה 21 גרם סרט אמריקאי. בברכה, Rafael Guri שיחה 16:32, 11 בנובמבר 2012 (IST)
זה סרט ולא ספר, אבל גם שם אין כל דמיון לפרק העלילה שכאן. הכתוב שם לא מנוסח בצורת שאלות ואפשר להבין מה התרחש. כאן מי שלא קרא את הספר לא ידע מהי עלילתו. אשמח לתשובה גם על שאלותי הקודמות מ"איך אותן תמונות ... דמות מסויימת?". נרו השיב לך בדף שיחתו בבוקר ה-9 בחודש ומאז לא שאלת אותו פעם נוספת. נויקלן 19:15, 11 בנובמבר 2012 (IST)
בוקר טוב עורך נכבד. נכון סרט. בכך התייחסתי רק לצד הלא לינארי. ולא לשאר שאלותיך. צר לי. יהיה עלי לקרוא שוב את עלילת הספר הזה, כדי לעזור לך ליצור סדר בעלילה. כן, רק כרגע ראיתי שנרו יאיר ענה לי. יקח זמן. בברכה, Rafael Guri שיחה 05:20, 12 בנובמבר 2012 (IST)
מושאי הערך אכן חולקים זהות צורנית במובן רחב, אך תוכן פרקי העלילה בערכים לא. אנסה גם אני להשיג עותק של הספר. בברכה, נויקלן 16:16, 12 בנובמבר 2012 (IST)

מועתק משיחת_משתמש:דוד_שי/ארכיון110#הענקים וילדי השמש:

"בוקר טוב עורך נכבד ויקר! הערך תוקן בידי מספר פעמים. משתמש:נרו יאיר מסרב להסיר תבנית: "לשכתוב|נושא=ספרות". האם תמצא זמן לעבור על הערך, לתקן אם יש צורך, לערוך. ולהסיר תבנית? בברכה ובתודה, Rafael Guri שיחה 10:22, 27 ביוני 2013 (IDT)
אשתדל להגיע לכך בקרוב. דוד שי - שיחה 21:30, 27 ביוני 2013 (IDT)
בברכה, Rafael Guri שיחה 13:53, 24 ביולי 2013 (IDT)
שלום, אודה לך. בברכה, Rafael Guri שיחה 11:06, 26 ביולי 2013 (IDT)
תודה על התזכורת. דוד שי - שיחה 14:45, 26 ביולי 2013 (IDT)
קראתי את הערך, אך כיוון שלא קראתי את הספר, אין לי מושג עד כמה הוא מתאר נכון את הספר. דוד שי - שיחה 22:20, 26 ביולי 2013 (IDT)
המון תודות על עריכתך. גם משתמש:נרו יאיר לא קרא, כמדומני. אני קראתי ומאשר. היה עוד עורך שהבטיח לקרוא לפני אולי כחצי שנה ולא קרא, עד כמה שידוע לי (אחרת היה מגיב). לדעתי, ניתן להסיר את התבנית. בברכה, Rafael Guri שיחה 17:25, 28 ביולי 2013 (IDT)
שלוש פעמים ניסיתי לקרוא את הספר ולא צלחתי הרבה מעבר לעמודים 120–130 (סגנון מתיש לטעמי, בתוספת כמה תיאורים הומופוביים שהוציאו סופית את האוויר מהמפרשים). אחרי הקנס שספגתי מהספריה ויתרתי סופית. ממה שקראתי ורפרפתי בהמשך, דעתי היא שתיאור העלילה הנוכחי לוקה בחסר ועוסק יותר בפרשנותה - זה המצב עם תבנית או בלעדיה. נויקלן 20:40, 28 ביולי 2013 (IDT)
שלום נויקלן היקר! א) אתה מדבר על טעמך, זכותך. אך לא קובעים עריכה לפי טעם. יש בוודאי אנשים אחרים שכתבו מאמרים על הספר וטעמם היה אחר משלך... ב) אילו קראת את כל הספר אפשר היה להתחשב בדעתך לגבי הערך ועריכתו. אך לא קראת. ג) צר לי על הקנס שקיבלת, ואני מוכן להחזיר לך את הכסף, כי אני ביקשתיך לעשות מאמץ זה. מודה לך על המאמץ. בברכה, Rafael Guri שיחה 11:13, 29 ביולי 2013 (IDT)"

--סוף העתקה.

להסיר תבנית[עריכת קוד מקור]

שלום רב, ערכתי מחדש. מציע להסיר תבנית. בברכה, Rafael Guri שיחה 20:45, 11 בדצמבר 2012 (IST)

?[עריכת קוד מקור]

יוני - ... על שמו נקרא קיבוץ גדניה.

יש כאן תרגיל מעניין, לא קיים קיבוץ "גדניה"... מי זה יוני במציאות? במילים גדניה מסתתר שמו של סרן כלשהו... אגב, עם מי לי הכבוד? בברכה, Rafael Guri שיחה 12:16, 30 ביולי 2013 (IDT)