שיחה:הפרדת משתנים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שאלת הבהרה[עריכת קוד מקור]

יונה בנדלאק, דניאל ב., hagay1000, פשוט, עוזי ו. (בנושאים מסוימים), דביר, איתי (לא בכל מה שקשור למתמטיקה), יואל, ruleroll (גאומטריה), רמי, Tshuva, בר, yotamsvoray, CodeGuru, Zardav, דוד שי, אכן בעלי הידע במתמטיקה בדוגמה שמובאת בפרק "דוגמאות לשימוש בהפרדת משתנים" נראה כאילו dx/dy זה שני משתנים (dx,dy) אשר אפשר לבצע בהם בעולות מתמטיות כמו כפל. להבנתי הם רק סימון של נגזרת לפי X. אשמח להסבר. Shaishyy - שיחה 00:43, 3 ביוני 2020 (IDT)

זהו תחום שלהם בפתרון משוואות דיפרנציאליות. dx ו-dy הם משתנים שניתן לעשות עליהם פעולות אבל הם לא ממש כמו משתנה רגיל. אין שום בעיה בהפרדת המשתנים dx ו-dy לשני אגפים על מנת לעשות אינטגרל לפי x באגף אחד ולפי y באגף אחר. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 08:45, 3 ביוני 2020 (IDT)
בניסוחים האלה מתערבבות פונקציות (מפורשות, וגם dy/dx) עם תבניות דיפרנציאליות שהן ביטויים פורמליים מהצורה . בגאומטריה דיפרנציאלית בונים את המנגנון שמאפשר לטפל בתבניות דיפרנציאליות בצורה מדוייקת. עוזי ו. - שיחה 11:11, 3 ביוני 2020 (IDT)
עוזי ו. והערבוב הזה תקין  ? אולי כדאי לסמן עם 'f או משהו בסגנון במקום dy/dx. בברכה, Shaishyy - שיחה 15:45, 3 ביוני 2020 (IDT)