שיחה:וודקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gtk-dialog-question.svg ערך זה הוא נושאו של קטע "הידעת?" המופיע בתבנית:הידעת? 27 בינואר - סדרה 1

בחרתי למחוק את המילה טעם, מכיוון שבכל סוגי הוודקה, אין תוספת של חומרי טעם אלא ריח ולכן הם נקראים "מגוון ניחוחות" ולא "מגוון טעמים", לצורך בדיקה ואימות הדבר ניתן לסתום את האף בעת טעימת וודקה בניחוח ולהוודע לעובדה שטעמה זהה לוודקה המקורית, הרגילה. Dr tal 20:27, 5 נובמבר 2005 (UTC)

זה נכון רק בערך. בעצם לוודקה אין טעם בכלל בגלל שאלכוהול ומים הם חסרי טעם. --Oshani 15:19, 7 נובמבר 2005 (UTC)
שניכם צודקים חלקית. הוודקה היא אכן אלכוהול נייטרלי, עם זאת, בהחלט קיימים מספר מותגי וודקה בעלי טעם, לדוג' המותג הפולני זוברווקה. מותגים כמו סמירנוף וסטוליצ'ניה הוציאו סדרות "וודקה בטעמים", ואכן הוספו להם מרכיבי טעם ולא רק ריח (זאת בניגוד לחברת אבסולוט אשר הוסיפה ניחוח בלבד).

למה חשוב לציין שייכות ולמה הנוסח לא מדוייק.[עריכת קוד מקור]

בחרתי להוסיף לוודקה שייכות למשפחת המשקאות הלבנים מהסיבה שחשוב להעשיר את היידע בתחום ולדעת שיש קשר כלשהו בין המשקאות הלבנים למיניהם ויש שוני ביניהם למשקאות שאינם לבנים. בהמשך ארחיב בנושא משפחת הלבנים ואז הדבר ייראה יותר משמעותי. כמו-כן בחרתי לשנות את הנוסח- "המופק באמצעות זיקוק של דגנים או סוכרים" מכיוון שהוא לא מדוייק, תהליך ייצור הוודקה מתבצע בעזרת התססת הסוכר שבדגנים והפיכתו לכהיל, לאחר-מכן הוא עובר סינון או זיקוק בפחם פעיל ורק אז מתקבל המוצר הנקרא וודקה. לא ניתן לזקק דגן כחומר גלם, ועל-פי הטקסט הנ"ל ניתן להבין שאפשר, מה גם שניתן להבין שאפשר לייצר וודקה מסוכר בלבד. Dr tal 20:27, 5 נובמבר 2005 (UTC)

לדעתך אי אפשר ליצור וודקה מסוכר? גילגמש שיחה 20:28, 5 נובמבר 2005 (UTC)

אני לא מכניס את דעתי במה שאני כותב כאן, כך שזה לא רלוונטי, מבחינה טכנית ניתן לייצר וודקה מסוכר ובעבר הלא רחוק היו מייצרים וודקה ממאלסה, שהיא תערובת של שאריות תעשיית הסוכר, אך כיום, לא מרבים לייצר וודקה מהמאלסה כיוון שהיא נחשבת פחותה מאד, יש לציין שבייצור ביתי עדיין משתמשים במאלסה. Dr tal 15:11, 7 נובמבר 2005 (UTC)

עד כמה שידוע לי, אין שום בעיה לזקק וודקה מגלוקוז, שהוא כיודע אחד המרכיבים של החומר שלו רוב האנשים קוראים "סוכר" או "סוכר לבן" המרכיב השני הוא פרוקטוז. אני די בטוח שאפשר להגיע לאתנול מגלוקוז, הרי החיידקים עושים משהו דומה. גילגמש שיחה 15:17, 7 נובמבר 2005 (UTC)

על מנת ליצור אלכוהול חייבים לגרום לתהליך של תסיסה, בתהליך זה הסוכר (חד-סוכר) מתפרק לדו-תחמוצת הפחמן ולכוהל אטילי, כך שאני מסכים אתך שבגדול כל אלכוהול בעולם מיוצר מסוכרים, הם הכרחיים להיווצרותו כפי שציינתי, אך מרבית הכהילים בעולם מיוצרים מחומר גלם מסויים, כאשר הסוכר שבחומר הגלם מאפשר את היווצרות האלכוהול, כל משקה ייחודי, כי כל משקה מופק מחומר גלם אחר, ככל שאחוזי הסוכר בחומר הגלם גבוהים יותר כך רמת האלכוהול תהיה גבוהה יותר. מה גם שאנחנו לא עוסקים בשאלה מה אפשר ומה לא, וודקה למעשה היא כהיל לבן ללא הגדרות מחייבות של איזורי ייצור או חומרי-גלם, כך שטכנית, אתה צודק ואפשר להפיק אלכוהול מהסוכר שבעגבנייה ולקרוא לו וודקה, אך באופן-כללי בעולמנו אנו תהיה מיוצרת הוודקה מדגנים או ממאלסה.Dr tal

אתה בחור אופטימי. שמעתי כבר על זיקוק וודקה מחומרים שונים ומשונים. גילגמש שיחה 15:49, 7 נובמבר 2005 (UTC)
למשל? Shayakir 15:53, 7 נובמבר 2005 (UTC)
המ.. למשל מחומרים אורגניים כמו נפט. גילגמש שיחה 19:37, 6 ינואר 2006 (UTC)
מעניין מאד. אז לדעתך וודקה היא בעצם אתנול? אולי מתנול? אולי בכלל בושם מכיל וודקה ואנחנו מחטאים פצעים פתוחים בעזרת "95% וודקה"? וודקה היא תזקיק דגנים נייטרלי מסונן, ותו לא. תפסיק להתחכם ותתחיל להחכים.

מנדלייב וודקה[עריכת קוד מקור]

גם חשוב לציין שדמיטרי איוונוביץ' מנדלייב היה זה הקבע את מיספר האחוזי ההלכוהול בוודקה רוסית קלאסית

יש לך מקור לזה?

מחקרים[עריכת קוד מקור]

"ויכוח נוסף התעורר בין פולין לבין רוסיה, שתיהן טוענות לראשוניות בקשר לוודקה. רוסיה החלה במחקר מעמיק בקשר להיסטוריה של הוודקה על מנת להוכיח את זכויותיה על השם, בסופו של דבר, כשהסתיים המחקר ב-1979 נמצאו הוכחות מספיקות", ו"הותר" (?) "לרוסיה להשתמש בסיסמה 'רק וודקה מרוסיה היא וודקה רוסית מקורית'."

הסיפור היפה הזה מניח שב- 1979 רוסיה היתה זקוקה ל"מחקר" כדי לכפות עמדה על פולין. עוזי ו. 07:51, 6 ינואר 2006 (UTC)
"מחקר" היה בהחלט אמצעי סביר לכפות עמדה על פולין. במקרה הזה לא היה צריך "משפט" או "בוררות". עמית 07:57, 6 ינואר 2006 (UTC)
לאור הדיון בדף שיחה אני מציע למחוק את המחקר מהערך. גילגמש שיחה 19:38, 6 ינואר 2006 (UTC)

בבדיקה[עריכת קוד מקור]

לעניות דעתי צריך לתת מבט נוסף על כל סעיף "וודקה פרמיום" .

אם אתה מבין בנושא אתה מוזמן לכתוב מחדש את הפסקה, אם בכלל היא נכונה. Yonidebest Ω Talk 23:14, 13 פברואר 2006 (UTC)

המורה שלי לרוסית (ארקדי פוריסמן - מרצה לרוסית בטכניון) טוען שמקור המילה וודקה לא בא מהמילה וודה, כמו שנהוג לחשוב, אלא מהמילה ווידט (להוביל).

בהתאם להצעת הפשרה[עריכת קוד מקור]

"בערכים על סוגי משקאות (כמו ויסקי, רום וכו'): 3.1 יצוין אחוז אלכוהול מקובל, או טווח ריכוזי אלכוהול במשקה, והערכה לגודל מנת אלכוהול מהמשקה הספציפי - בדרך כלל לכל משקה יש טווח ריכוזי אתנול מקובל, ולכן ניתן לתת הערכה."

צויין

"3.2 באם יש מידע בריאותי ספציפי לסוג המשקה, כמו מתיקות היין שגורמת לשתייה רבה יותר, התועלת של יין לבריאות הלב, נזק מזיופים נפוצים של וודקה וכו', אפשר לפתוח סעיף "השפעות בריאותיות של שתיית X", ובו לפרט. בסעיף זה ניתן גם לכתוב, בקיצור רב, את ההשפעות הכלליות של אתנול על הגוף, אך המטרה היא שרוב המידע הכללי הזה יהיה בערך משקה חריף או דומה לו; המידע הכללי יתפוס רק חלק קטן מהסעיף, שרובו יוקדש למידע ספציפי למשקה הנדון. בתחילת או בסוף סעיף זה אפשר לתת הפנייה לערך/פסקה על נזקי האלכוהול (השפעות בריאותיות וחברתיות של שתית משקה אלכוהולי, או שם דומה) ואז אין צורך בקישור ב"ראו גם"."

קיים

"3.3 בהעדר סעיף כזה - בפתיח, לאחר פירוט ריכוז האתנול וכמות משקה למנה, ניתן לציין את ההשפעה של אתנול בקיצור רב, דוגמת הניסוח הבא (הלקוח מהערך יין, נכון לרגע זה): "אתנול תופס בדרך כלל 10-15% מנפח היין או 8-12% ממשקלו. שתיית אתנול עלולה לגרום למצב של ערפול חושים הידוע בשם שכרות. מצב זה מסוכן במיוחד בעת נהיגה עקב הצורך בתגובות מהירות." אפשר להוסיף גם - "בשתייה מרובה יתכנו השפעות לטווח ארוך", ולקשר מהמילים "השפעות לטווח ארוך" לערך מתאים."

מאחר וקיים סעיף ספציפי (ראה לעיל), אין צורך.

"3.4 באופן כללי, רצוי להימנע מניסוחים כלליים בעניין ההשפעות, המזכירים אזהרות של משרד הבריאות, ולנסות לשלב את המידע בניסוחים שונים, ייחודיים ככל האפשר לערך הנדון."

תקין

Ori~ 01:16, 27 ביולי 2007 (IDT)

אורי, בוא נחשוב יחד איך מגיעים לערך טוב על וודקה. כותבים בו מידע רב ואיכותי על הנושא, והפתיח אמור להוות הקדמה ולסכם את המידע. אין טעם למחוק קטעים מהפתיח אם הם עוסקים במשקה הספציפי, אפילו אם יש שם מילה או שתיים על סכנות של אתנול באופן כללי. האם הפתיח במצב הנוכחי דומה לאזהרה של משרד הבריאות? - בכלל לא. אגב, יש עוד הרבה מה להוסיף בערך הזה, ואתה מוזמן לתרום ככל יכולתך (אין בערך כלום על ייצור וודקה). א&ג מלמד כץשיחה 01:40, 27 ביולי 2007 (IDT)
מלמד או כץ (אני לא מניח ששניכם מול המסך), קודם כל אני לא בקיא בתחום ולכן לא תורם. מאז שסיימתי עם ימי הסטודנטיאלים, שוב לא היתה לי סיבה לשתות. לגופו, זו כפילות וזה לא תואם את הצעת הפשרה המתגבשת, וזה מה שהכי חשוב. איך נדע אם לא ננסה? אני הייתי משאיר את העריכה שלי ונותן לאנשים להתבטא. Ori~ 01:44, 27 ביולי 2007 (IDT)
(שם המשפחה שלנו מלמד-כץ ושנינו מול המסך) לעניין עצמו, עזוב את הפשרה - במילא אף אחד מתומכי ה"אזהרות" לא התייחס אליה. כעת, בחן את הפתיח לגופו - האם הוא ספציפי לוודקה, האם הוא טוב. אם יש צורך לשפר אז שפר אותו, אבל לא כדאי למחוק. א&ג מלמד כץשיחה 01:48, 27 ביולי 2007 (IDT)
או קי אז ספרתי. סך המילים בערך 546 (כולל קישורים חיצוניים וללר הערות שוליים). סך המילים בקטעי האזהרה 213... לגופו של ענין, איך אשפר בלי איזמל מנתחים? Ori~ 01:51, 27 ביולי 2007 (IDT)
והסתכלתי גם בתכנים. שוב ושוב. הערך מוטה לחלוטין. ל-ח-ל-ו-ט-י-ן. אין בו מילה טובה על המשקה. אחת! Ori~ 01:53, 27 ביולי 2007 (IDT)
השיפור צריך להגיע בכיוון של הרחבה. אפילו תרגום של הערך באנגלית שהוא טוב למדי. הרי את האזהרות כבר כנראה לא נרחיב, אבל על אספקטים אחרים של המשקה ניתן לכתוב עוד אלפי מילים. בכל אופן, אם משהו כתוב בסדר אז אין צורך למחוק אותו כי חסר מידע - מקסימום אפשר לשים תבנית השלמה. א&ג מלמד כץשיחה 01:54, 27 ביולי 2007 (IDT)
ציונות לא תעזור. לא כאן. אי אפשר לעקוף את הבעיה בסיסמאות. צר לי. Ori~ 01:57, 27 ביולי 2007 (IDT)
מה? א&ג מלמד כץשיחה 01:59, 27 ביולי 2007 (IDT)

מה מה? "תנו לי את קולכם ויחד נצעיד את תורכיה קדימה!" זה Passee. הבחירות היו ונגמרו ב-22.7.07. וכך גם אמירות כמו "השיפור צריך להגיע בכיוון של הרחבה"!, "אם יש צורך לשפר אז שפר אותו!" וכאלה. אנשים כאן רבים ומתנגחים שבועיים שלמים. ברור שכולם רוצים לשפר את הערך, כל ערך, אבל צריך להבין שהריב כאן הוא בסיסי בהרבה ויורד לשורשו של ענין. אנשים בפירוש חושבים שזה נוגע לאופי של המקום, ואני אחד מהם. זה כבר בכלל לא ברמה של "תוסיף אם אתה יכול". Ori~ 02:04, 27 ביולי 2007 (IDT)

אורי, הסגנון שלך הופך ללא נעים. מה שכתבנו הוא לא קלישאה - אם אתה יכול להרחיב את הערך ולעשות ממנו משהו ראוי אז עשה זאת, אחרת תן לאחרים לעשות זאת. אבל אל תמחק דברים ענייניים שכתובים בערך. א&ג מלמד כץשיחה 02:11, 27 ביולי 2007 (IDT)
לא ברור לי מה לא בסדר בסגנון. הדברים רק נאמרו כדי להעביר נקודה. אני חושש שאתם מחטיאים את הנקודה האמיתית, אבל כנראה שהשיחה הזו לא ממש מובילה. למען הסר ספק, אין לי שום ענין להרחיב את הערך הזה, ומבחינתי הוא אפילו יכול להיעלם במחיקה מהירה. מאידך, יש לי ענין שדברים יתנהלו כמו שצריך, ולצערי זה לא ממש קורה כאן לאחרונה. Ori~ 02:17, 27 ביולי 2007 (IDT)
ואגב - מה שנמחק, נמחק בעקבות אמירה שלכם בשיחה הראשית. או לפחות מה שחשבתי שאמרתם. Ori~ 02:22, 27 ביולי 2007 (IDT)
אנחנו למשל הצבענו נגד התבנית, אבל רצינו שייכנס מידע ספציפי לגבי סכנות האלכוהול לערכים. היום הכנסנו מידע מאוד ספציפי לערך הזה. ייתכן שיהיו אנשים שירצו להוסיף דבר מה על היתרונות בשתיית וודקה ויהיו אחרים שירצו להחמיר את ה"אזהרה". כעת החוכמה היא איך למצוא את דרך הזהב, כך שהמידע יהיה מדויק, איכותי ואנציקלופדי, וגם ייצג את כל הצדדים של הנושא. לנו יש עניין בערך הזה, ואולי בעתיד אפילו נרחיב אותו (אם לא יקדימו אותנו...). בשום פנים ואופן אין למחוק את הערך - מה שיש בו זה בסיס טוב להרחבה. אם אין לך עניין בערך אז תן לאחרים לעבוד עליו, וחזור אליו בעוד כמה חודשים, על מנת לבחון את התוצאה. א&ג מלמד כץשיחה 02:30, 27 ביולי 2007 (IDT)
כנראה שלא הבהרתי - יש לי ענין בערך, לא בוודקה, ותרומה לערך היא לפי שיקול דעתו של התורם. Ori~ 02:41, 27 ביולי 2007 (IDT)

לא ברור לי למה המידע צריך להיות בפתיח, מקומו בפסקה הרלבנטית. יונתן שיחה 08:09, 27 ביולי 2007 (IDT)

אתה מוזמן לשנות. Ori~ 08:58, 27 ביולי 2007 (IDT)
כל עוד הפיסקה "השפעות בריאותיות של שתיית וודקה" מופיעה במסך הפותח את הערך, מספיק להפנות אליה בפתיח, ללא פירוט של ממש. לכן הסרתי את המשפט על המתנול מהפתיח.
לדעתי הקורא מעוניין יותר לדעת איך מפיקים וודקה מאשר מה מקור שמה. לכן הייתי מציע את המבנה הבא לערך:
  1. הפקה
  2. השפעות בריאותיות
  3. סוגי וודקה
  4. היסטוריה
  5. ייצור ברחבי העולם
  6. משקאות מבוססי וודקה
  7. שיווק
  8. בלה בלה בלה
מה דעתכם? ליאור ތޮ 09:44, 27 ביולי 2007 (IDT)
חלוקה מצוינת. א&ג מלמד כץשיחה 12:51, 27 ביולי 2007 (IDT)

השפעות בריאותיות של שתיית וודקה[עריכת קוד מקור]

מדוע נזקי האתנול מופיעים בערך על וודקה? מדוע לא בערך על סקוטש, טקילה או אבסינת? האם יש בוודקה יותר אתנול משאר המשקאות שציינתי? מלבד זאת קיים ערך נפרד על אתנול, זה לא מספיק? בחרתי להסיר לגמרי את כל הסעיף, אם מישהו חולק עלי אני מבקש להסביר לפני שהוא משיב את הסעיף.

יצרנים בישראל[עריכת קוד מקור]

יש מקום לפרט גם על תוצרת מקומית ?

וודקות באיכות יותר גבוהה(פרימיום)[עריכת קוד מקור]

כדאי לעשות פסקה שמסבירה על וודקה פרימיום ועל ההבדל בין וודקה רגילה לבין וודקה פרימיום, למה היא יותר טובה? מה עושה אותה יותר יקרה? מה הופך וודקה לוודקה פרימיום?


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 06:11, 4 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 22:35, 14 במאי 2013 (IDT)

מה עם וודקה קגלביץ הישראלית?[עריכת קוד מקור]

נראה לי שאם כבר יש סקירה מקיפה על וודקות מחו"ל, שווה להזכיר את הוודקה המיוצאת שלנו, קגלביץ.