שיחה:מכינת בינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חשיבות/ איחוד[עריכת קוד מקור]

אני מציע לאחד את המידע לתוך בינה (ארגון חינוכי) אילי - שיחה 16:14, 14 בפברואר 2010 (IST)

מכיוון שיש לנו קטגוריה:מכינות קדם-צבאיות ובה מספר מכינות, נשאלת השאלה האם יש במכינה זו איזו ראשוניות או ייחוד המצדיקות ערך. אורי שיחה 19:30, 14 בפברואר 2010 (IST)
המכינה הקדם צבאית החילונית הידועה ביותר:
אינני חבר מכינה, אבל בשנה שנתיים האחרונות אני נתקל לא אחת במכינה, הן בתקשורת הן בפעילות שלה והן בסביבה הקרובה והרחוקה, לדעתי חשוב עד מאד שיהיה ערך בנושא לבני נוער המתעניינים, במיוחד לאור מיעוט המכינות החילוניות וחוסר הידע בנושא. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
לא ממש מבין למה שלא יהיה ערך כזה:
הפנו אותי לכאן חברים שמכירים יותר טוב ממני את המכינה ושמעו שחושבים למחוק את הערך הזה. כמי שעוסק מעט בפעילות חברתית נדמה לי שמכינה שהוציאה ספר בעריכת מוקי צור, שמלמדים בה דמויות מרכזיות שלחלקן יש ערכים משלהם בויקיפדיה, שלראש המכינה שלה יש טור אישי במעריב, שהיה עליה בכל אמצעי התקשורת ושהיא הראשונה בארץ שמכריזה על עצמה כישיבה החילונית - ראוי שיהיה ערך. נראה לי חשוב. Nachman (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום
נראה לי כמו ערך מרענן:
אולי באמת כדאי לאחדו, אך אני חושבת כי אם לא יאוחד ערך זה עם ערך "ארגון בינ"ה" לא ישנה הדבר, שכן לפי הבנתי המועטה המתבססת על המידע שבאתר האינטרנט של בינ"ה, המכינה הקדם צבאית אמנם מרושתת לארגון אך שונה ממנו ועומדת בזכות עצמה.
כך או כך, אין ספק שזהו ערך חשוב. כאחת הפעילה רבות בתחום החינוך ובתחום עבודה עם נוער מגוון, שמעתי הרבה אודות מכינה קד"ץ זו, המערבת תהליך חברתי-כלכלי עמוק באמת יחסית למכינות אחרות. זו מכינה מעניינת גם מבחינת מיתוגה במפה מבין שאר המכינות, בעין השאר בזכות היותה אולי בעלת האוריינטציה השמאלנית היחידה.
אז כן, זהו ערך חשוב, גם לסקירת שטח המכינות וגם לסקירת שטח הפעילות החברתית ועירוב הנוער בכך. Lushi22 (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום
אני מצטרף לדבריו של נחמן.
מכינת בינה ייחודית בנוף המכינות הקדם צבאיות בארץ,
הן מבחינת אופי הלימוד בה, ההעמקה, התכנים והמורים,
והן מבחינת העשיה החברתית והקהילתית- שעל כך משפיע מאוד המיקום שלה, בסמוך לתחנה המרזית בת"א.
רק במוסף סוף השבוע האחרון של "הארץ" הוזכרה כבדרך אגב פעילותה של המכינה, והיא מעורבת בדברים רבים שקורים בארץ, ולא פעם משפיעה גם על סדר היום.
אני מסכים שצריך להיות ערך שכזה בפני עצמו. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
נראה לי שבחברה הישראלית ישנו ייצוג מועט יחסית לאפשרות ללמוד יהדות באוריינטציה חילונית ולעשות מעשה חברתי מתוך זוית יהודית. הערך חושף את הציבור לתופעה ומהווה השראה לפעול בעולם. לא סתם בארבע השנים האחרונות ישנן אינספור כתבות, בעיתונות הכתובה, בטלפויזיה ובאינטרנט אודות מכינת בינה וחשיבותה לחברה הישראלית. היא הפכה להיות סמל ליהדות חילונית ולעשייה חברתית משמעותית בגישה קהילתית אורגנית. אני חושבת שיש מקום לערך עצמאי למכינה, מופרד מבינה ומופרד מהמכינות הקדם צבאיות!
טלי -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
אכן נראה שמדובר במכינה ייחודית (כלא דתית) אני לא יודע בדיוק מה המדיניות לגבי מכינות אבל אני חושב שגם אם המידע יופיע בערך על המרכז לא יהיה זה פחות מכובד. מה שלא מכובד (ונאסר פה) זה משתמשים פיקטיביים שמביעים שוב ושוב דעות זהות. אילי - שיחה 11:40, 15 בפברואר 2010 (IST)
הייתי בערב תשעה באב שארגנו במכינה:
זה ארגון מבורך וייחודי שבוודאי יש לכתוב עליו ערך.
הארגון החילוני הראשון בארץ (לפחות שאני מכיר) שממש לוקח את היהדות כתרבות ונותן גם לחילונים גמורים שלא מאמינים באלוהים חיבור לשורשים היהודיים שלהם.
כל שאר הארגונים בארץ תמיד ידרשו לשים כיפה או להאמין באלוהים בשביל להנות מהתנך או ללמוד על החגים. זה לא מתאים לחלק גדול מהאוכלוסיה. לכן חשוב להכיר בתרומה של האירגון הזה -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
לארגון (כרגע) דף נפרד פה: בינה (ארגון חינוכי). דף השיחה הזה מיועד לדון בערך (המכינה). וכן לעניות דעתי ישנן "ישיבות לחילונים" נוספות, אבל אולי לא מספיק. אילי - שיחה 14:49, 15 בפברואר 2010 (IST)
החשיבות של הערך "מכינת בינה":
רעיון המכינות הוא רעיון חשוב בעל פונטציאל עצום, שחשוב מאוד שיחשף בהיקף הרחב ביותר שאפשר.
לדעתי המכינות באמת יכולות לעורר שינוי חברתי משמעותי בצבא וכמובן שגם לאחר מכן, פשוט בגלל ההשפעה העצומה שיש להם על החניכים שבאים לעבור אצלם שנה.
ויותר מזה, מכינת בינ"ה היא אחת המכינות שמצליחות לעורר יותר ויותר רצון אצל בני נוער לעשייה חברתית משמעותית בחייהם הבוגרים.
בתור אחד שעבר שנה וחצי במקום הזה, אני יכול להיות עד לכך, שהמכינה הזאת עוזרת לך לפתח זהות מוצקה יותר, לפתח לעצמך מצפן מוסרי, עוזרת לך לנפץ את הבועה שרוב הנוער גדל איתה בתיכון, גורמת לך להבין כמה חשובה העשייה החברתית ועוזרת לך להבין את הכח העצום שיש לך ולכל אחד שאיתך ולעשות איזה שהוא שינוי שכזה.
פרט לזה הלימודים שם עוזרים להכיר לעומק את היהדות משלל זוויות ותקופות, ובנוסף לכך גם הוגים ציונים ואת הקשר שלהם ליהדות.
הדבר הזה עוזר לפתח מודעות לנושא היהדות ויהודיות. להבין שיהדות היא לא רק דת, אלא זוהי תרבות, שאנו חלק ממנה, ושיש לנו יד משמעותית בעיצוב שלה, והבעיה היא החוסר הכרות והמודעות לה בקרב הציבור הישראלי. מכינת בינ"ה עוזרת להכיר את היהדות מזווית אחרת, מזווית מפוכחת ומודעת יותר, ואין ספק שהדבר הזה מעניק תוכן ומשמעות לכל אחד שהוא חלק מהחברה הישראלית וכחלק מהעם היהודי. ובטח ובטח למי שרואה עצמו כדמות משמעותית בחברה הישראלית.
וויקיפדיה זה מקום שכרגע חלק נרחב מהציבור משתמש בו כדי להכיר דברים שונים ובין היתר מכינות. וכדאי שגם המכינה הזאת תפורסם שם, כי אני רק במזל הצלחתי להגיע אליה וחבל שאין מספיק מודעות אל מכינת בינ"ה ואל מפעל המכינות בכלל. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
חשיבות:
כמרצה שהגיע בעבר לכמה הרצאות אורח במכינת בינ"ה נתקלתי בארגון ותלמידים שאכן היו ייחודים בנוף העבודה החינוכית ברוח היהדות. אני חושב כי בהחלט יש מקום למתן ערך בפני עצמו מכיוון שהמכינה מהווה מקום חשוב לעשייה חינוכית בנפרד מפעילויות שונות של ארגון בינ"ה. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

לכל האנונימים (או שמא אנונימי יחיד בזהויות רבות) המגיבים כאן בשבחי המוסד ובחשיבותו - אנא הפסיקו. הבנו. תודה. אתם לא תורמים לדיון מסודר ולא מסייעים בהבהרת חשיבות הערך. נהפוך הוא, דפוס פעולה שכזה מעורר אנטגוניזם ברמה האישית ומחזק את הרושם כי הערך הוא בעיקרו פרסומת. אנונימים יכולים להשתתף בדיונים, כמובן, אבל הצורה בה זה נעשה כאן איננה פרודוקטיבית כלל. אורי שיחה 21:10, 15 בפברואר 2010 (IST)

אני תומכת בהחלט בכל הנאמר עד כה, גם על ידי אנונימיים. תוכן התגובות הינו מעמיק, רציני וניכר כי יש מחשבה והכירות מאחוריו, ויש ליחס לו חשיבות בהתאם. חשוב שיהיה ערך בנושא על מנת להעלות את המודעות וההכרה של החברה במכינה של הישיבה החילונית בינ"ה. זהו גוף ייחודי, הנועד לצעירים ומחנך לערכי הישיבה החילונית. הזדמנות לצעירים לפני צבא לפעול, ללמוד, להתחנך ולחנך על פי ערכים המשולבים בעשייה. חשוב להעצים את המודעות החברתית על אפשרות שכזאת, ואין להקל בכך ראש. יש כאן אנשים שמשקיעים מכל מרצם, חשיבתם, ניסיונם וחייהם על מנת לעשות שינוי אמיתי. כזה שמתחיל מנוער שמחנך ומתחנך, מקהילה ששואפת ורוצה לגדול ולהביא לשינוי חברתי אמיתי במדינה שלנו, בואו ניתן לזה כבוד, קול ובמה - גם באנציקלופדיה. (אילת אודסר, תלמידה בישיבה החילונית).

לגבי האנונימי

מצטער, לא שמתי לב. קוראים לי דין כץ ריטוב, אני כתבתי את החלק על "החשיבות של הערך מכינת בינה"

    1. חשיבות הערך "מכינת בינ"ה"##

לצורך העניין שמי הוא יאיר אלון ואני בוגר המכינה, מחזור 08-09. לא אכביר במילים על החשיבות והייחודיות של המכינה- על שלל פניה ותחומי פעילותה. רק אגיד שאני מסכים באופן גורף פחות או יותר עם דין. אך הסיבה החשובה ביותר שבגללה אני מאמין שחייב להיות מקום לערך זה מתוך מחשבה שויקיפדיה אמורה לתת במה פלורליסטית החוסכת מאתנו, הקוראים, דעות מסוימות או אידיאולוגיה. מפעל המכינות הקדם צבאיות הינו במה אידיאולוגית לכל דבר (בין אם מדובר בשמאל/ימין חברתי, כלכלי/מדיני ובין אם מדובר בתפישה של יהדות וישראליות) וברגע בו אתם נותנים מקום למכינה אחת אתם נותנים למצע הערכי שלה מקום. כך שאי אפשר לתת את הבמה הזו לחלק מהמכינות ולחלק לא לתת- זה יוצא נגד העיקרון היפה העומד מאחורי אנציקלופדיה. להלן ערכים של מכינות קדם צבאיות שספק אם היו צריכות לנמק את זכות קיומם- מכינה קדם-צבאית בני דוד מכינה קדם-צבאית קשת יהודה מכינה קדם-צבאית יתיר מכינה קדם-צבאית אדרת מכינה קדם-צבאית עצם מכינה קדם-צבאית בית ישראל מכינת נחשון המכינה ביפו אני מבקש לכל הפחות הסבר למדוע למכינות הללו ישנם ערכים (תרתי משמע) באתר למכינה של בינ"ה אין.

ראשית ייתכן שיש מקום למחוק גם מכינות נוספות. אבל הדוגמאות שהבאת לא משרתות את הטיעון שלך. ניתן למצוא שם מכינות ותיקות וגדולות הרבה יותר. אין ספק למשל שלמכינה הראשונה (בני דוד) יש כאן מקום. כמו כן, אין טעם שתלמד את הקהילה שכתבה את האנציקלופדיה מהי מטרתה של ויקיפדיה, זה נוסה פעמים רבות ולא עבד. נרו יאירשיחה • ג' באדר ה'תש"ע • 00:20, 17 בפברואר 2010 (IST)

פנייה לאנונימיים[עריכת קוד מקור]

אני מעריך שאינם מכירים כיצד מתנהלים כאן דיוני חשיבות. ובכן, אנו בטוחים שהמכינה או תלמידיה יכולים לגייס כמה עשרות כותבים אנונימיים שיכתבו בשבח המכינה והחוויה שהם עוברים בה. זה לא ישנה כאן הרבה, כי עליכם לשכנע את חברי הקהילה הקבועים לגבי חשיבות וייחודיות המכינה. כשיש נימוק כזה - מספיקות גם שורות ספורות. כששופכים כזאת כמות של מלל אתם יוצרים רושם שבמקום נימוקים טובים אתם מנסים להפעיל לחץ בדרכים אחרות. אם מישהו רוצה לתמצת את הנימוקים העובדתיים בשתיים-שלוש שורות - בבקשה. אם לא - אין טעם בהמשך הטקטיקה הנוכחית. נרו יאירשיחה • ב' באדר ה'תש"ע • 20:44, 16 בפברואר 2010 (IST)

מכינת בינה היא מוסד חינוכי בעל ערך מוסף ביחס לשאר המכינות - הן מבחינת האידיולוגיה שלה, המיקום שלה והגישה היהודית חברתית-חילונית שלה. על כך ולכן ראויה מכינת בינה לערך משלה בויקיפדיה. נגה

מילה של ויקיפד[עריכת קוד מקור]

ביקרתי היום ללא התראה מוקדמת בישיבה החילונית של בינה, שם ממוקמת גם המכינה הנדונה. התרשמתי כי המכינה חיה ובועטת. ספרייתה כוללת את המצוי בספרייה תורנית ישיבתית - משנה, תלמוד, הלכה, מחשבה, חסידות, תפילה והגות עדכנית. לעניות דעתי יש הצדקה לערך נפרד על מכינת בינה, מתוקף היותה המכינה הקדם-צבאית התורנית החילונית הראשונה. עם זאת, לא אצית את עצמי לאות מחאה אם הערך יודבק כפרק בתוך הערך הקיים על ארגון בינה. שבת שלום, ליאור ޖޭ • ה' באדר ה'תש"ע • 00:28, 19 בפברואר 2010 (IST)

ליאור, כל הכבוד על היוזמה. עזר - שיחה 00:36, 19 בפברואר 2010 (IST)

אני חושב שהנימוק שלבינה זכות לערך נפרד כמו למכינות קד"צ אחרות כאן הוא הקובע. שאר הדברים שאנשי בינה מספרים על עצמם בפירוש הם גוזמאות או אינם נכונים.בינה אינה המכינה התורנית-חילונית הראשונה, זו אינה המכינה "השמאלנית" היחידה, והיא בפירוש איננה היחידה בפעילות הקהילתית המתוארת. קצת צניעות לבוגרי המכינה מתבקשת. דווקא מבלחינת הפרסומים שצוינו אין הצדקה להפרדה כי הם עוסקים בארגון ולא במכינה דווקא.

איחוד הערכים[עריכת קוד מקור]

היות והרבה מהתוכן היה גם ככה זהה בשני הערכים, והם אכן לא הצביעו בכלל זה על זה, עשיתי כפי שביקש עדירל בשיחה:בינה (ארגון חינוכי), ואיחדתי את הערכים. זאת לאחר שיחה עם חבר הפעיל בארגון שבו ביררתי, והמכינה אכן פועלת בתוך הישיבה -והם אינם גופים נפרדים. את הקטגוריה "מכינות קדם צבאיות" הוספתי גם כן לערך של בינה. ניתן אולי לשנות כעת את כותרת הערך מ"ארגון חינוכי" ל"ישיבה חילונית", אבל אני חושב שהערך נראה עכשיו יותר טוב משני הערכים הנפרדים.ניצן צבי כהן - שיחה 17:26, 7 במרץ 2011 (IST)

יישר כח. עדירל - שיחה 17:52, 7 במרץ 2011 (IST)