מכינה קדם-צבאית בני דוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נשיא המדינה ראובן ריבלין בביקור במכינה הקדם צבאית בני דוד, 17 בדצמבר 2014

המכינה הישיבתית לצה"ל בני דוד הידועה בשם מכינת עלי היא המכינה הקדם-צבאית הראשונה שהוקמה בישראל. המכינה הוקמה על ידי הרבנים אלי סדן ויגאל לוינשטיין בהתנחלות עלי. לצד המכינה קיימים גם ישיבה גבוהה, ישיבה לבוגרי צבא ומוסדות נוספים, כולם בנשיאות הרבנים סדן ולוינשטיין.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכינה הוקמה בשנת ה'תשמ"ח (1988) על ידי הרבנים סדן ולווינשטיין, בעלי שבמטה בנימין. היא הוקמה כדי לאפשר לצעירים דתיים המתגייסים לשירות צבאי מלא לעשות זאת מתוך ערכים תורניים וחיזוק זהותם הדתית. לאור זאת, תוכני הלימוד במכינה שונים במידה מסוימת מן הלימוד המקובל בישיבות. ישנו דגש מיוחד על לימודי הגות ומחשבה על פי תורת הרב קוק, כהכנה לקראת המפגש עם החברה החילונית בשירות הצבאי, על האתגרים הכרוכים בכך. עם זאת, הלימודים במכינת בני דוד כוללים לימוד גמרא בעיון ובבקיאות בסגנון ישיבתי[1]. המכינה משתייכת מבחינה רעיונית לישיבות הקו[2].

24 מבוגרי המכינה נהרגו בשירותם בצה"ל ובפעולות איבה[3], בהם רועי קליין, עמנואל מורנו, אלירז פרץ והדר גולדין.

כמכינה הקדם-הצבאית הראשונה ואחת הבולטות שבהן, בני דוד נחשבת לסמל למכינות הקדם-צבאיות ולציונות הדתית, וביקרו בה בין היתר נשיא המדינה רובי ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו[4].

בשנת תשע"ו הוענק פרס ישראל לאלי סדן על מפעל חיים ותרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. במנימוקי ועדת הפרס נאמר: "מעשיו של הרב סדן לא זו בלבד שהובילו לעלייה גדולה במספרם של צעירים המעוניינים לשרת שירות משמעותי בצבא ולהשתלב בחברה כאזרחים מעורבים ואכפתיים, אלא שהם הקימו גשר וחיבור בין חלקי החברה וקירבו את הזרמים השונים שמהם מורכבת החברה הישראלית. מעשיו הובילו לעשייה משמעותית משותפת לטובת הכלל בדרך של קירוב והבנה ותוך הקפדה על הנחלת ערכים. [...] בוגרי המכינות בולטים מאוד במגזר הציבורי, בתחומי הרווחה והחברה, בתחום החינוך וההתנדבות ובתפקידים משימתיים נוספים. במקומות המגוונים שבהם הם משתלבים ניכרות המסירות, המוטיבציה, האכפתיות ו"הראש הגדול" שספגו בעת הלימודים במכינות."[5]

הכנה לשירות צבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשונה מחלק מן המכינות האחרות, תלמידי המכינה דוחים את גיוסם במסלול של ישיבה גבוהה למשך כשנה או שנתיים ("תורתו אומנותו") ולאחר הדחייה מתגייסים לשירות סדיר של שלוש שנים. כשבעים אחוזים מתלמדי שנה א' ממשיכים לשנה ב'. במהלך החופשות מקבלים תלמידי המכינה הכשרה בניווט והכשרה בסיסית בנשק.

המכינה העמידה שורה של בעלי דרגות גבוהות בצבא. במחזור ממוצע, המונה כ-140 תלמידים, ממשיכים מעל 50% לקורס קצינים ולתפקידי פיקוד.

במכינה נערכות לעיתים קרובות הרצאות של קציני צבא בכירים, המספרים על מבצעי צה"ל ועל המסלול הפיקודי. בין השאר הרצו בישיבה הרמטכ"לים לשעבר משה יעלון וגבי אשכנזי[6].

מוסדות נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד המכינה בעלי, כוללים מוסדות "בני דוד" גם שלוחה של המכינה במעלה אפרים שבבקעת הירדן, ישיבה גבוהה בראשות הרב יהודה סדן והרב עקיבא קשתיאל, ישיבה לבוגרי צבא בראשותם של הרב אליעזר קשתיאל והרב אוהד תירוש (המורכבת ממה שהיה בעבר כולל אברכים וה"מכינה לחיים"), מסלול ח"י רועי על שם רועי קליין שבו משולבים לימודים בישיבה עם לימודי תואר ראשון במוסדות אקדמיים[7], ומדרשה לבנות ע"ש דניאלי זוננפלד להכנה לשירות לאומי. בכלל המוסדות לומדים כ-700 תלמידים[8].

בוגרים ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מן הישיבה יצאו מספר קצינים בכירים, אנשי צבא מעוטרים ובוגרים ידועים נוספים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]