בינה - התנועה ליהדות חברתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בינה - התנועה ליהדות חברתית
Bina Hebrew - main.png
לוגו בינה - התנועה ליהדות חברתית
קמפוס בינה - התנועה ליהדות חברתית, בגני טבע
קמפוס בינה - התנועה ליהדות חברתית, בגני טבע
שפה רשמית עברית
מדינה ישראל

בינה - התנועה ליהדות חברתית (גם: בינ"ה, ראשי תיבות של "בית יוצר נשמת האומה", ביטוי שטבע חיים נחמן ביאליק) הוא ארגון שעוסק בחינוך לזהות יהודית ותרבות ישראלית. הארגון הוקם ב-1995 על ידי חברים מהתנועה הקיבוצית לאחר רצח יצחק רבין, כדי לגבש תפישות של יהדות הומניסטית וליצור שפה משותפת שתוכל לגשר בין ציבורים בחברה הישראלית.

הארגון עוסק בלימודי יהדות כתרבות ובעשייה חברתית. הוא מארגן סמינרים העוסקים בתרבות יהודית חילונית, ציונות וצדק חברתי. תפישת העולם של בינה היא תפישה של יהדות מתחדשת, המסוגלת להצמיח תרבות של מדרש ויצירה לקהל החילוני בישראל.

הארגון שואף לצמצם את הפערים הכלכליים בישראל ולהקים חברה צודקת יותר. הוא מפעיל גרעיני מתנדבים ופעילים מהמכינה הקדם צבאית. הארגון היה בין המייסדים של מרכז הוויה - טקס ישראלי ב-2006, ובין השותפים להקמת "ברית חושך לגרש" למאבק בגזענות בישראל ב-2009. בנוסף, לקחו פעילי בינה חלק פעיל במחאה החברתית בשנת 2011, והם משתתפים בפעילויות למען מסתננים ומהגרי עבודה בישראל.

הארגון חבר באיגוד ההתחדשות היהודית.

מפעלי הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קמפוס בינה - התנועה ליהדות חברתית, בגני טבע, גן בוטני בשכונת אבו כביר ביפו

הישיבה החילונית בתל אביב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה החילונית בדרום תל אביב, מול התחנה המרכזית החדשה

הישיבה החילונית של בינ"ה בתל אביב נפתחה בסוף שנת 2006. בישיבה, הנמצאת במתחם גני הטבע בתל אביב, לומדים את ארון הספרים היהודי הכולל מקרא, משנה, גמרא, פילוסופיה יהודית, שירה עברית ועוד. תלמידי הישיבה הקבועים, כמאתיים בשנה, מעורבים בעשייה חברתית. בין המורים: ארי אלון, מוקי צור, דב אלבוים, ערן ברוך, אריה (בודה) בודנהיימר וליאור טל.

שני הפרויקטים המרכזיים בישיבה הם מכינת בינ"ה למנהיגות שבה קבוצות צעירים לפני גיוס וקבוצת צעירים בוגרי צבא. כמו כן לומדות בישיבה קבוצות שונות של צעירים תוך השירות הצבאי שלהם. בנוסף, מתקיימים באופן שוטף אירועי חגים ותרבות עברית לקהל הרחב.

הישיבה מבקשת ליצור תלמידי חכמים חילוניים בעלי השפעה בחברה הישראלית. ראשת הישיבה היא טל שקד.

הישיבה החילונית בירושלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה הוקמה בחורף 2010 בסדרת אירועי תרבות בירושלים. ערבי הלימוד של הישיבה כללו שיעורים ומפגשי לימוד המלווים בהופעות חיות, מסיבות ואומנות. באירועי הישיבה ברחבי העיר ובאירועים השבועיים הפתוחים לקהל הרחב השתתפו להערכת המארגנים עד היום כ-10,000 מתושבי העיר הצעירים.[דרוש מקור]

הישיבה החילונית בירושלים מפעילה את תוכנית "המעיין" עבור צעירים אחרי גיל צבא באורך ארבעה חודשים. התוכנית מתנהלת בתנאי פנימייה וכוללת שיעורים, סדרים וחברותות וסיורים בירושלים. הישיבה פועלת בעין כרם. יום בשבוע מוקדש לעשייה קהילתית בשכונות עין כרם וקריית היובל, במסגרתה התלמידים משקמים גינה קהילתית ומשתתפים בשיפוץ דירות, משקמים חלקים מבוסתן עין כרם, מקדישים זמן לתיעוד סיפוריהם של התושבים הוותיקים ועורכים לכבודם אירוע קהילתי.

הישיבה מפעילה תוכניות לימוד לצעירים, בהן "הבוסתן" - תוכנית קיץ בשיתוף עם הגן הבוטני בירושלים, ותוכנית "ארץ עיר" הכוללת יום לימוד שבועי וסיורים בעיר.

בכל יום חמישי במהלך הסמסטר מתקיים ערב לימוד קהילתי ('החאפלה') פתוח לקהל הרחב שכולל לימוד משותף מפרשת השבוע והנושא השבועי הנלמד בישיבה.

בראש הישיבה עומדים מייסדיה, אריאל לוינסון, אבישי ווהל וניר עמית. בין המורים המלמדים בישיבה: תומר פרסיקו, רוחמה וייס, פרופ' עמנואל אטקס ורוגל אלפר.

באפריל 2014 הושק הספר "דיבוק ירושלמי: פרוזה ירושלמית חדשה" בהוצאת אינדיבוק והישיבה החילונית בירושלים, ובעריכת ראש בית המדרש בישיבה אריאל לוינסון[1].

הישיבה החילונית בבאר-שבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמת הישיבה החלה בשנת 2013. בראש הישיבה עומד שמעון נבו וקנין, מרצה למקרא ולספרות חז"ל. הישיבה ממוקמת בעיר העתיקה בבאר שבע, ומפעילה בתי מדרש פתוחים לקהל הרחב: בית המדרש "עומרים" ובית המדרש "הפרלמנט". הישיבה משמשת בית למתנדבי שנת השירות של בינ"ה בבאר שבע.

המכינה הקדם צבאית ע"ש אריה לובה אליאב[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכינה פעילה מאז שנת 2006, ולומדים בה עשרות תלמידים בשנה. תלמידי המכינה מתגוררים בקומונות בשכונת שפירא, ומשנת 2020 גם בשלוחה חדשה ברמת גן, סמוך לבית הספר למשחק בית צבי, החניכים מתגוררים עם הסטודנטים של בית הספר ומתנדבים תחת רווחת רמת גן. מייסדת המכינה היא עורכת הדין טל שקד, אשר עמדה בראשה עד שנת 2008. עד לשנת 2013 מילא את התפקיד ליאור טל. מתשע"ה משמש יובל לינדן כראש המכינה.

פעמיים בשבוע עוסקים התלמידים בעשייה חברתית בשכונות דרום תל אביב-יפו, מפעילים מועדוניות, חונכים ילדים, מסייעים למהגרי עבודה ומלווים קשישים.

חיי הקבוצה השיתופיים כוללים את חלוקת החניכים לקבוצות המנהלות תקציב ומשק בית משותף. הקבוצות משתתפות באירועים קהילתיים של הישיבה החילונית בדגש על שבתות וחגים. המכינה מבוססת על עצמאות החניכים והשתתפותם בקבלת ההחלטות במכינה.

המכינה שואפת להגביר את המוטיבציה לשירות משמעותי בצה"ל יחד עם חינוך לשמירה על ערכי כבוד האדם במהלך השירות ולאחריו. במסגרת ההכנה לצה"ל פוגשים החניכים דמויות מהצבא ומחוצה לו. חניכי המכינה בסדרות משתתפים בסיורים בישראל, טיולים ואירועי תרבות.

בינ"ה בקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"קהילה חוגגת", אחד מהמיזמים של מחלקת השכונות

״בינה בשכונה״ היא הזרוע החברתית-ביצועית של הארגון. האגף פועל מתוך חיבור לשכונה שבה הארגון נמצא.

אגף הקהילה בבינ״ה, אשר בראשו עומד אורי כרמלי, החל בשנת 2000 בפעילות בדרום תל אביב בעיקר שכונת שפירא, נווה עופר (תל כביר) וקריית שלום בשיתוף גרעיני נח"ל מטעם הארגון, המורכבים מנערים ונערות אחרי שנת שירות או מכינה קדם צבאית. הצעירים מתנדבים בבתי ספר וגנים באזור, ובמקביל עוברים מסלול של למידה בנושאי יהדות וזהות ישראלית.

האגף שותף בפרויקט "מוטב יחדיו" בשותפות עם ג'וינט אשלים, ופועל בעשרות שכונות בישראל[דרוש מקור], לצד פרויקטים כגון "סטודנטים בני המקום", "קהילות חוגגות" ו"חג השכנים". לצידם פועלת קבוצה שנקראת "תיקון עולם", ובה מתנדבים מחוץ לישראל ותושבי השכונה.

קיימת קהילה של יוצאי גרעיני נח"ל שממשיכים לפעול במסגרת הארגון. בהובלת ניר ברוידא הם ערכו עם ההיסטוריון מוקי צור ועם תושבי השכונה ועוד ספר הנקרא לא ביפו ולא בת"א, המספר את סיפורם של אנשי שכונת שפירא. פרויקטים של בינ"ה קיימים גם ביפו, בשכונה ד' צפון בבאר שבע, בלוד ובבית שמש.

בית מדרש, לימודים ופעילויות לקהל הרחב[עריכת קוד מקור | עריכה]

במחלקת הלימודים של בינה ישנם קורסים, הרצאות, סדרות וסיורים הפתוחים לקהל הרחב. בבית המדרש מלמדים בין היתר דב אלבוים, ארי אלון, הרב ד״ר בני לאו, נויה שגיב, ד״ר שוש שפירא, גלית רויכמן ויותם יזרעאלי.

עבודה עם בתי ספר ועם צה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיור של מחלקת החינוך בדרום תל אביב

מחלקת החינוך של בינה מקיימת סמינרים בני יומיים, ימי עיון, הרצאות, סיורים וסדנאות לבתי ספר תיכוניים ולחטיבות הביניים בנושאים: זהות יהודית, יהדות חברתית ויהדות כתרבות. המחלקה פועלת בכל בתי הספר העל יסודיים בראשון לציון במסגרת תוכנית "תרבות עם עולם". צוות המחלקה מלווה את פרויקט "שורשי ישראל" ברשת אורט ישראל, הפועל ב-37 בתי ספר. מנחי בינה מלווים את הצוותים בבתי הספר.

מחלקת החינוך של בינ"ה מגיעה לעשרות בתי ספר, ואלפי תלמידים ומורים בשנה, לפעילויות המשלבות את ארון הספרים היהודי והחברה הישראלית. הפעילות כוללת מופעים מוזיקליים לחגים, סיורים חברתיים, ימי עיון וסדנאות, הכשרות והשתלמויות מורים.

במסגרת עבודת המחלקה עם צה"ל, מקיימת המחלקה שבתות חינוך למפקדים בנושאים: יהדות חברתית וזהות יהודית. המחלקה מקיימת ימי עיון, סמינרים, הרצאות, סיורים וסדנאות לקצינים בדרגות בכירות בצה"ל.

מנחי הסדנאות נפגשים אחת לשבועיים ליום לימודים הכולל לימודי יהדות בגישה פלורליסטית וכן לימוד מיומנויות הנחיה וליווי ההנחיה בשטח.

מיזמים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר התקיימו דיונים פתוחים לכלל הציבור בנושא פרשת השבוע מזוויות שונות במרכז הקהילתי של שכונת שפירא. החל משנת 2013 כותבים אנשי הארגון פרשנות שבועית באתר וואלה! יהדות ובאתר בינ"ה.

מטרת המיזם היא לעורר שיח על החזון הראוי לעתידה של מדינת ישראל על בסיס מגילת העצמאות. השיטה העיקרית היא יצירת התלמוד הישראלי על המגילה. חוברות על הפסקה השביעית של המגילה כונסו בספר ״מגילת העצמאות עם תלמוד ישראלי״ שיצא ב-2019 בהוצאת ידיעות ספרים. מוביל המיזם ועורך הפרסומים הוא דב אלבוים.

פרסים והישגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קמפוס בינה - התנועה ליהדות חברתית, בגני טבע. בינ"ה הוא ארגון שעוסק בחינוך לזהות יהודית ותרבות ישראלית. גני הטבע הם גן בוטני שנמצא בשכונת אבו כביר בחלק ההיסטורי-חקלאי של יפו.

בינה זכתה בפרס קונסטנטין בחינוך היהודי מאוניברסיטת תל אביב על הצלחתה בשימוש בערכים יהודיים לקידום שירות קהילתי וצדק חברתי בקרב בני הנוער.

בשנים 2009–2010 זכתה בינה בקו קרן ג'רלד בפינת השלום על עבודתה למען פלורליזם יהודי ופעילות חברתית בבאר שבע.

בשנת 2013 רכשה בינה מכרז פומבי להוראת קורס לקציני צה"ל שנועד לחזק את הערכים והאופי היהודיים והישראליים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אירוע ההשקה לספר 'דיבוק ירושלמי' בהוצאת הישיבה הירושלמית, דיווח באתר בינה, 3 באפריל 2014